Jak otevřít láhev vína snadno a rychle

Předpokládáme, že doma asi každý nějakou tu vývrtku má. V restauraci nebo vinárně to nikdy řešit nebudete. Reálně to budete nejspíše potřebovat řešit, pokud si vezmete láhev oblíbeného vína na výlet, nebo s ní vyrazíte někam, kde to neznáte a tam vývrtka prostě nebude.

Představte si tedy, že jste na večírku a potřebujete otevřít láhev vína. Hosté už mají připravené sklenice a otevření vinné láhve je na vás.

Dnes si ukážeme, jak víno otevřít, aby celý proces proběhl hladce, efektivně a elegantně. A to i pokud nemáte vývrtku zrovna při ruce. Uvidíte, jaké druhy otvíráků jsou na trhu běžně dostupné a jak s nimi víno otevřít. Vy sami si rozhodněte, který způsob je pro vás ten nejlepší.

Jak snadno otevřít láhev vína vývrtkou

Ruční vývrtka

Ruční vývrtka připomíná písmeno T. Má často dřevěnou rukojeť a spirálovou vývrtku, která se zašroubovává do korku. Zatímco zašroubování vývrtky je celkem snadné, vytažení korku z láhve vyžaduje poměrně hodně síly. 

Tato vývrtka bývá často jako kuchyňské vybavení, většinou je zapadlá někde na dně šuplíku. Je to stará osvědčená klasika, jejíž použití ovšem vyžaduje grif a někdy se u otevírání docela dost zapotíte.

Ruční vývrtka bývá také běžným vybavením skládacích kapesních nožů, včetně oblíbeného švýcaráku.

Číšnický nůž

Číšnický nůž je multifunkční nástroj, který se skládá ze tří prvků: řezačky fólie, spirálové vývrtky a kovové páky, a tak na některé lidi působí jako příliš složitá záležitost. Řezačka vypadá jako malý nůž a slouží k odstranění fólie z hrdla láhve. Nůž opřete o fólii a lehce zatlačte, abyste ji propíchli. Pokračujte v otáčení láhve kruhovým pohybem, aby řezačka prořízla fólii kolem hrdla láhve. Odstraňte horní část fólie. Zašroubujte vývrtku do středu korku – otáčejte po směru hodinových ručiček, dokud se spirála zcela nezasune do korku. Opřete kratší zářez páčky o okraj láhve vína a poté zatáhněte za rukojeť. V případě potřeby přepněte na delší výřez a pokračujte až do úplného odstranění korku.

Toto je řešení vhodné pro profesionály a při troše praxe to jde velmi snadno a velmi rychle. Číšnický nůž je také vybaven otvírákem na korunkové uzávěry skleněných lahví a také bodcem na otvírání plechovek se džusem. Je to velmi praktická záležitost a číšník již nic dalšího nepotřebuje.

Páková vývrtka

Toto je nejčastější domácí řešení. Vývrtka má dvě páčky, které se při zasouvání vývrtky zvednou. Nejprve zašroubujte vývrtku do korku otáčením horní rukojeti. Jakmile je vývrtka zajištěna uvnitř korku, oběma rukama zatlačte otvírák (křídla) dolů. Když páčky klesnou, korek se začne zvedat. Pokud se nevysune úplně, zasuňte vývrtku hlouběji a zatlačte páčky zpět. Uchopte otvírák jednou rukou a láhev druhou a opatrně odstraňte zbytek zátky.

Řešení vhodné především pro amatérské domácí použití. Obsluha je velmi snadná a lze se jí rychle naučit.

Automatický, elektrický otvírák

Automatická vývrtka nebo elektrická vývrtka je ta nejdražší varianta, ale otevření vína s ní je nejjednodušší a nevyžaduje prakticky žádné úsilí. Začněte samozřejmě odstraněním fólie. Dále umístěte vývrtku svisle na hrdlo láhve a zatáhněte za páku, nebo zapněte tlačítko. Vývrtka automaticky zasune spirálku a vyjme korek. Některé modely dokáží i samy odstranit fólii.

Toto je řešení zejména pro hračičky a naprosté amatéry a navíc je potřeba mít nabitou baterii, jinak je takový otvírák naprosto nepoužitelný.

Jak si otevřít láhev vína bez vývrtky

Stává se také, že láhev dobrého vína je na dosah ruky, ale nemáme čím láhev otevřít. To je situace, kterou je potřeba řešit. Je třeba se do lahve nějak dostat. Jak v tomto případě otevřít víno? Zde jsou nějaké tipy:

  1. Zatlačení korku dovnitř láhve je nejjednodušší a nejbezpečnější metoda, když nemáte vývrtku. Pomocí prstu nebo pevného předmětu (vařečka, klacek, šroubovák) zkuste zatlačit korek dovnitř láhve.
  2. Nůžky nebo nůž – zapíchněte ostrý hrot do korku co nejhlouběji a poté jej zatáhněte směrem k sobě a snažte se vytáhnout korek z láhve. Není to úplně jednoduché a tyto pokusy často končí fanatickým rozbodáním korku. Pak si připravte jemné sítko, protože kousky korku skončí ve víně.
  3. Vrut – zašroubujte do středu korku a poté jej pomocí kleští vytáhněte směrem nahoru. Je potřeba volit ten se širokým závitem.

Jak si otevřít šampaňské nebo sekt

Jak správě otevřít láhev šampaňského nebo sektu, abyste nepřišli o drahocenný obsah je velmi jednoduché.

Hlavně lahví netřeste. Správně otevřené šampaňské zůstane v lahvi a špunt vám neudělá díru do stropu. Na otevření šampaňského potřebujete jen utěrku. Nebo můžete použít speciální otvírák.

Správně byste měli na odstranění obalu korku vytáhnout i nožík, který se používá u vína, ale ten není potřeba. Kapsle je vyrobena z měkkého staniolu s dopředu perforovaným místem, kde je třeba obal natrhnout a odstranit. Pod tímto obalem, se skrývá agrafa – košíček z drátku, která drží hřibovou zátku. Drátek prsty rozmotejte a agrafu, pak jednoduše sundejte. Takto rozbalené šampaňské sestává již jen z lahve, jejího obsahu a korkové zátky ve tvaru hřibu. Teď už stačí vybrat způsob, jak budete lahev otvírat.

Kdo si připravil utěrku, tak ji alespoň jednou složte na půl a přeložte ji přes hrdo a hlavně přes korek. Zátku můžete uvolnit i bez utěrky, ale s ní je to bezpečnější. Uchopte zátku přehozenou utěrkou do vaší dominantní ruky a pevně ji obejměte prsty. Druhou rukou přidržujte láhev ve spodní časti. Ujistěte se, že korkem nemíříte na sebe ani hosty ani novou televizi a začněte rukou otáčet lahví ze strany na stranu. Špunt se uvolní a začne vylézat ven. V okamžiku, kdy bude v půlce, díky tlaku v lahvi už sám vystřelí. Nicméně vy ho utěrkou bezpečně udržíte. 

Elegantnější a pro ženy nejlepší je pak otvírák na šampaňské. Postup je stejný, ale nemusíte vyložit tolik síly na otáčení korku. Ale to je opravdu řešení vhodné snad jen pro opravdu slabé ženy.

Sabráž je netradiční a efektní technika otvírání šampaňského

A pro milovníky show tu máme sabrage (sabráž), tedy otvírání lahví šampaňského různými předměty, nejčastěji šavlí. Sabráž se zrodila ve Francii a stala se oblíbenou v období napoleonských válek, kdy se napoleonským důstojníkům otevřel přístup do šlechtických usedlostí a sklepů se šampaňským. K efektnímu otvírání láhve šumivého vína se dnes používá šavle, velký nůž, sekera, mačeta nebo mnohdy netradiční předměty jako třeba brusle, sklenička, starý model iPhonu, prostě cokoliv, co má ostrou kovovou hranu.

Před otevřením je nutné láhev vychladit na správnou teplotu, čili 5 až 7 stupňů C. Při samotné sabráži nejprve odstraňte kapsli, která zakrývá drátěný košíček a korek. Opatrně roztočte očko, které chrání korek před náhodným vylétnutím. Sklon lahve od těla je zhruba 45 stupňů. Najděte si šev, který na lahvi je, lahev otočte švem nahoru. Šavli položte naplocho na šev a jedním švihem tupou hranou šavle se snažte oddělit hrdlo od lahve.

Pamatujte, že lahev byste měli držet utěrkou. Rozpadlá lahev by vám mohla nepěkně pořezat ruku. švih nemusí být veden ani příliš rychle, ani obzvláštní silou. Důležitá je plynulost pohybu. Tlak v láhvi musí být alespoň tři atmosféry. S nižším tlakem v lahvi se nemusí sabráž podařit, protože tlak nebude stačit k odstřelení hrdla. Pokud není láhev správně vychlazená, může dojít k její explozi. Studené víno také lépe drží CO2, čímž se sníží ztráty vína.

Více o sabráži se dočtete zde – Sabráž – Umění šavle – ALKOHOL DRINK