Kocovina 2/2 – Jak se jí zbavit

Dnes zde máme druhou a závěrečnou část našeho seriálu o kocovině. V tomto díle si představíme její následky, tedy jak působí na lidský organismus, jak jak jí léčit a co nejdříve se jí zbavit.

Léčba kocoviny

Z vědeckého hlediska kocovinu nelze léčit.

Pokud už kocovina propukla, někteří lidé doporučují tělu především dodat vodu. Proti žaludeční nevolnosti pak cukry, které byly alkoholem z těla odstraněny, nebo anacid. Za dobrý způsob náhrady krevního cukru se považuje pít med rozpuštěný v teplé vodě či čaji. Alkohol působí jako antivitamín thiaminu, který je významným faktorem pro fungování jater, ten by se měl po konzumaci do těla dodat ve formě vitamínu B. Podle některých studií na kocovinu nejlépe pomáhá hovězí nudlová polévka. Pro doplnění minerálů a zmírnění kocoviny je dobré vypít minerální vodu jako je například známá Vincentka.

Alkohol zvyšuje buněčnou osmózu, což znamená, že buňky nasávají větší množství vody. V případě mozkových buněk to způsobuje větší tlak v dutině lebeční, který způsobuje často nesnesitelnou bolest hlavy. Kromě dostatečného přísunu tekutin si můžete pomoct některým běžným přípravkem, který se na bolest hlavy používá, například Ibuprofen nebo Ibalgin. Je lepší to ale s prášky moc nepřehánět, abyste si ještě více nepodráždili žaludek.

Pokud není kocovina těžká, doporučuje se desítky minut věnovat se venkovnímu sportu jako chůze či plavání, čímž dojde k okysličení krve a utlumení kocoviny. V případě, že se jedná o těžkou kocovinu, doporučuje se spíše klid na lůžku. Někteří jedinci preferují jako léčebnou metodu studenou sprchu, která nastartuje organismus.

Mýty a omyly při léčbě kocoviny

Káva a nápoje obsahující kofein sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu. Blokádou antidiuretického hormonu vedou k další ztrátě vody, což tělo nadále oslabuje.

Běžně dostupné léky proti bolesti sníží část obtíží, většina z nich (zvláště tolik oblíbený aspirin) však může zesílit žaludeční potíže a jeho požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.

Další přísun alkoholu (tzv. „vyprošťovák“), utlumí příznaky aktuální kocoviny a vyčerpává rezervy organizmu. Vzniká kombinovaná otrava (ethanol + acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky. Nutnost „ranního doušku“ je příznakem závislosti na ethanolu.

Délka kocoviny

Délka každé kocoviny je čistě individuální záležitost. Každý organismus se se stejným množstvím alkoholu vyrovnává jinak. Někdo se s kocovinou vypořádá za hodinu, někdo se ji zbavuje dva dny.

Babské rady jak se dostat z kocoviny

  • Z nejhorší kocoviny vás může dostat i malé pivo. Doplní rychle tekutiny i minerály, ale také vám opět lehce zvedne hladinu alkoholu v krvi, takže je třeba dávat pozor, aby se to nezvrhlo v tradiční ruský způsob překonávání kocoviny, tedy permanentní opilost.
  • Na žaludeční nevolnost, konkrétně na překyselení žaludku, pomáhá také roztok s jedlou sodou. Pokud chcete jít cestou babských rad, vyzkoušejte odvar z máty nebo heřmánku. Tyto léčivé byliny pomůžou i s bolestí hlavy.
  • Vyzkoušet můžete klasický americký vyprošťovák „Prairie oyster“, nápoj, který se skládá z celého syrového vejce, worcesterové omáčky, tabaska, soli a mletého černého pepře. Recept jsme zveřejnili jsme v rubrice Obskurní koktejly.
  • Kromě hovězího vývaru můžete vsadit také na klasickou česnečku. Česnek je výborný zdroj minerálů a vitamínů a k tomu ještě pomáhá uklidnit žaludeční sliznici.
  • V Německu například věří v konzumaci kyselých zavináčů, v Rumunsku, Mexiku nebo Turecku léčí kocovinu různými verzemi dršťkové polévky a v Asii sází na polévky, které obsahují krev, zelí a další zeleninu.

Všechny díly