Nejdražší drinky světa 2/2

V prvním díle tohoto článku o nejdražších drincích světa jsme si představili nejdražší koktejly, které můžete ochutnat v barech po celém světě a také nejdražší a nejvzácnější koňaky. V tomto druhém díle si představíme nejdražší whisky, vodky a rumy světa.

Alkohol už dávno není jen záležitostí běžné konzumace. Sáhnete-li po skutečných pokladech v kategorii luxusního alkoholu, může se cena jedné skleničky vyšplhat i na tisíce i desetitisíce dolarů. 

Investiční láhve se staly žádaným sběratelským artiklem i předmětem aukcí a investoři a sběratelé se ve své vášni až zaslepeně na aukcích přeplácejí. Hodnota sbírek luxusních whisky a dalšího investičního alkoholu se může snadno vyšplhat až do astronomických částek. A obsah láhví přitom možná nikdo nikdy neochutná. 

Následující drinky si vychutnají zejména miliardáři, ale jsou i lidé, kteří si láhev užijí bez ohledu na její cenu. V tomto přehledu se podíváme na to nejdražší, co je, nebo bylo k prodeji. Pojďte s námi nahlédnout do světa nejdražšího alkoholu. Výčet není kompletní, ale pro představu a orientaci poslouží.

Nejdražší whisky světa

Na prvním místě je opět jeden aukční rekord.

Vzácný sud jednosladové skotské whisky se letos prodal za rekordních 16 milionů liber (465,6 milionu korun). Palírna Ardbeg uvedla, že „sud číslo tři“ koupila nejmenovaná sběratelka z Asie skrze soukromý prodej. Zaplacená částka podle odborníků překonala dosavadní aukční rekordy za sud jednosladové whisky.

Whisky Ardbeg, jež byla destilována v roce 1975, původně zrála ve dvou oddělených sudech, než byla v roce 2014 stočena do sudu po sherry. Jeho obsah vystačí na 440 lahví, každá z nich bude mít cenu 36 tisíc liber (1,05 milionu korun).

Podle palírny Ardbeg, která sídlí na hebridském ostrově Islay, bude sud pro novou majitelku stáčen postupně v příštích pěti letech, přičemž každý rok obdrží 88 lahví.

Sud je nejstarší, jaký kdy společnost Ardbeg prodala. Podnik byl v 80. a 90. letech minulého století dvakrát uzavřen, než jej v roce 1997 koupila společnost Glenmorangie. Společnost slíbila, že v příštích pěti letech věnuje z výtěžku z prodeje milion liber na podporu místní komunity.

Degustační poznámky k whisky uvádějí, že nápoj voní po „para ořeších v karamelu, následuje lněný olej, náznak kvetoucího černého rybízu, sladký aromatický rašelinový kouř a nádech tabáku”.

Šéf společnosti Thomas Moradpour poznamenal, že všichni zaměstnanci jsou na prodej vzácného sudu hrdí. „Ještě před 25 lety byl Ardbeg na pokraji zániku, ale dnes je jednou z nejvyhledávanějších whisky na světě,” řekl.

  • Ze skotských palíren na tomhle poli exceluje třeba palírna Macallan. V roce 1986 uvolnila 40 láhví whisky, která od roku 1926 odpočívala v sudech po sherry. Po 12 láhvích dostali umělci Peter Blake a Valerio Adami, jednu ručně ozdobil irský malíř Michael Dillon. Zbytek dostal etiketu série Fine and Rare. Láhev The Macallan 1926 s malbou Michaela Dillona se v roce 2018 v Londýně vydražila za více než milion liber a patří k těm vůbec nejvzácnějším na světě. V následujícím roce se dražil také sherry sud plný 30leté whisky Macallan. Jeho cena se v Hong Kongu vyšplhala v přepočtu na více než 12 milionů korun.
  • Mezi legendární láhve patří i ty z další skotské palírny Glenfiddich. Třeba Glenfiddich Janet Sheet Roberts Reserve 55y, která vznikla na počest vnučky zakladatele palírny, Williama Granta. Ta se stala nejstarší obyvatelkou Skotska a tak ji Glenfiddich poctil jednou z nejstarších whisky světa. Existuje jí pouhých 11 láhví, jedna za každé desetiletí Janetina výjimečného života. Palírna je dražila v charitativních aukcích a pro dobrou věc vynesly přes 400 tisíc liber. Jediná z nich se v roce 2012 prodala za 94.000 amerických dolarů.
  • Mezi japonskými whiskami drží aktuálně rekord Card Series, za kterou stojí Hanyu Ichiro a která se prodala za 917 tisíc dolarů. Série se skládá z 54 single-cask whisky lahvovaných mezi roky 1985 a 2014. Destilerie v roce 2000 zavřela své brány, ale zakladatelův vnuk navzdory tomu sérii dokončil. Na světě pravděpodobně existují jen 4 kompletní sady láhví. Nejdražší samostatnou lahví japonské whisky je pak 50letá Yamazaki, která v roce 2018 změnila majitele za 343.000 amerických dolarů.

Nejdražší vodka světa

  • Svět vodky, to je úplně jiná cenová liga.. Když hledáte tu nejdražší, nemusíte hledat dlouho. Značka Billionaire Vodka má totiž tohle označení přímo v mottu. K láhvi Billionaire vodky patří také exkluzivní kartička asistenční služby, která pro vás 24/7 zařídí cokoliv si budete přát. Bude-li to legální. Zamluví vám lístky na vybrané společenské události, dostane vás na červený koberec, naplánuje svatbu nebo rezervuje dovolenou. Ve 20 světových jazycích. Stačí si pořídit některou z jejich láhví, kterou vám osobně doručí až ke dveřím vybraným způsobem, tedy letadlem, lodí nebo vozem. Billionaire Vodka se vyrábí z pramenité vody ze zdroje nedaleko anglického hradu Caverswall, která má údajně léčivé účinky. Je filtrovaná přes led, přes uhlíky ze severské břízy a pak přes písek z drcených diamantů. Vodka pak putuje do láhví z platiny a rhodia, zdobené diamanty. Cena za jednu je 3,7 milionu dolarů.
  • Za 1,3 milionu dolarů si pak můžete pořídit Russo-Baltique vodku, za kterou stojí výrobce vozů Russo-Baltique. Její láhev je uschovaná v replice přední části automobilů této značky, vyrobené ze zlatých mincí ražených mezi lety 1908 a 1912. Uzávěr je z bílého a žlutého zlata a najdete na něm majestátnou repliku orla vyvedenou v diamantech. Láhev samotná je z neprůstřelného skla, aby ani kapka nepřišla nazmar v případě pádu.

Nejdražší rum světa

I mezi rumy existují láhve, jejichž cenovka je nad běžné chápání.

  • Třeba takový na první pohled nepříliš luxusní rum značky J. Wray and Nephew z roku 1940, ve kterém se podle odborníků nachází až 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. V současné době téhle jamajské vzácnosti existují už jen 4 neotevřené láhve, což je hodně limitovaná edice a cena každé se šplhá na 40.000 liber. Je tak považovaný za nejdražší rum světa.
  • Dalším pořadí v našem žebříčku patří stejné značce – rum J. Wray and Nephew President’s Reserve, který se zrodil u příležitosti návštěvy amerického prezidenta na Jamajce v roce 1982. Vzniklo ho pouhých 12 láhví, do kterých putovaly rumy uložené na Mona Estate v roce 1906. Po více než 50 příhozech si tuhle vzácnost do sbírky uložil zájemce z Itálie. Za 31.500 liber.
  • V roce 2012 slavil Trinidad 50. výročí své nezávislosti a u téhle příležitosti vznikla limitovaná edice Angostura Legacy. Pouhých 20 stříbrem dekorovaných křišťálových karaf v dřevěném boxu s hedvábnou výstelkou. Každou z nich zdobí stříbrná zátka s motivem vzácného trinidadského motýla na stvolu cukrové třtiny a uvnitř se nachází směs 7 raritních rumů palírny Angostura o stáří minimálně 17 let. Prodejní cena byla 25,000 amerických dolarů.
  • 50. výročí nezávislosti Jamajky oslavuje i další z luxusních kousků. Ostrov Jamajka a jeho destilerie Appleton Estate vytvořila rum Appleton Estate 50y. V roce 2012 ho palírna uvedla jako nejstarší rum na trhu. 50letého blendu ze sudů tak vzácných, že byly údajně ve sklepeních Appletonu připoutané řetězy k podlaze, existuje celkem 800 číslovaných láhví. Dnes patří k vyhledávaným kouskům v aukcích investičního alkoholu. Jejich cena se pohybuje kolem 100 tisíc korun.
  • V žebříčcích se dále objevují poklady jako Trois Rivieres Millesime 1980, Brugal Papa Andres, Clement Tournaire 1966, Havana Club Máximo Extra, Gosling’s Auld Trophy Rum, Bacardi de Maestros de Ron Vintage MMXII nebo Dalmore 62. 

Všechny díly