Nejdražší vína světa 1/2 – Šumivá

Pokud hovoříme o nejdražších šumivých vínech světa, jedná se o láhve šampaňského. Za nejlepší šampaňské se platí miliony. Pravé šampaňské provází lidstvo už staletí a pořád je spojenou s prestiží a unikátností. Opravdové šampaňské totiž pochází pouze z jednoho místě na světě – z francouzského regionu Champagne.

Tento vysoce ceněný nápoj nás provází skrze úspěšné dny, slaví s námi nové začátky i konce, tvoří romantické chvíle, připíjíme si s ním na zdraví nebo na nově narozené. Bublinky ve skleničce na vysoké nožičce by neměly chybět při žádné slavnostní příležitosti.

V každé bublince je ukryt význam, tradice i historie. Ale existují lidé, kteří sběratelské kousky dokáží ocenit a neváhají za unikáty utratit i značné sumy. Ve veřejných dražbách jde o desítky tisíc dolarů a ceny jsou mnohdy až šokující.

Aukční rekord – 21.200 USD

Aukční rekord z roku 2009 pochází z Hongkongu a i když se jedná o poměrně staré víno, pořád jde o relativně běžnou značku. Postaral se o něj příznivec vína, který neváhal za jedinou láhev Krug z roku 1928 zaplatit 21.200 amerických dolarů . Prodej se uskutečnil na aukci Acker Merrall&Condit v Hongkongu na sklonku března 2009.

Je potřeba ovšem poznamenat, že zde jde skutečně jen a pouze o obsah – tedy o víno. Pokud se ale jedná o láhve zdobené zlatem, nebo diamanty, jsme na úplně jiných částkách.

Láhev šampaňského Krug Collection z roku 1928 byla vydražena v několika kolech. Podle Sereny Sutcliffeové, ředitelky aukční síně Sotheby’s a expertky na šampaňské víno, je Krug z roku 1928 „jedním z nejskvělejších šampaňských vín, která kdy byla vyrobena“.

Na kvalitě nejdražšího perlivého vína mělo vedle umu vinařů lví podíl počasí, které bylo v roce 1928 takřka ideální. Hrozny byly dobře vyzrálé a zdravé. Sklizeň proběhla na konci měsíce září a hrozny se mohly pochlubit harmonickým poměrem cukru a kyselosti, což je kombinace důležitá pro potenciál dlouhého zrání.

Víno se časem vyvinulo do plnosti, hloubky a komplexnosti. Při ochutnání prý lze cítit meruňko-medové tóny. Kromě chuti měla vliv na úspěch ročníku také omezená dostupnost posílená absencí dobrých ročníků na počátku 30. let minulého století – Krug z roku1928 se ve Velké Británii prodával až v období začátku 2. světové války, přesněji v roce 1939.

Nejdražší šampaňské světa – 35.000.000 Kč

Producent luxusních šampaňských Goût de Diamants vyrobil v roce 2013 nejdražší láhev tohoto nápoje na světě. Zájemce vyšla v přepočtu na pětatřicet milionů korun. V logu na zlaté vinětě je totiž zasazen devatenáctikarátový diamant.

Goût de Diamants neboli Chuť diamantů má logo záměrně připomínající symbol Supermana. Místo S jsou v něm však obrysy diamantu a uprostřed ručně tepaného osmnáctikarátového zlata zasazen devatenáctikarátový diamant.

Láhev byla přitom vyrobena pro klienta na zakázku. Jemu samozřejmě vinařství Goût de Diamants vytepalo do zlaté podložky také vlastní jméno.

Vinětu a logo navrhl britský designér Alexander Amosu. Podle něj je v lahvi prvotřídní šampaňské z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier.

Nejdražší sada šampaňského – 12 lahví za 50 tisíc eur

Francouzská společnost Pernod Ricard, která vlastní mj. českou společnost Jan Becher-Karlovarská Becherovka, uvedla na trh nejdražší šampaňské na světě. Kufřík s tuctem lahví značky Perrier-Jouet stojí 50 000 eur (1 250 500 korun). Jedna láhev luxusního šumivého vína tak přijde na 4166 eur (104 200 Kč).

Rekord dosud držela limitovaná série deseti třílitrových lahví Jéroboam značky Dom Pérignon ze skupiny LVMH. Během filmového festivalu v Cannes v roce 2005 se tyto třílitrové lahve prodávaly za 12 000 eur, litr luxusního šampaňského tedy přišel na 4000 eur.

Ředitel komunikace značky Perrier-Jouet Olivier Cavil vysvětlil, že kufříky s 12 lahvemi jsou určeny pro lidí z kategorie „superboháčů“. Prodej se omezil na sedm zemí: USA, Británii, Japonsko, Čínu, Rusko, Švýcarsko a Francii. Na každou zemi připadne zhruba 15 kufříků s luxusním šampaňským.

„Každý kupec přijede do Epernay a osobně se setká s naším vrchním sklepmistrem Hervém Deschampsem,“ uvedl Cavil, podle něhož se budou kupci podílet na míchání vín při výrobě luxusního šampaňského. Speciální cuvée se bude jmenovat By and For (vyrobeno a pro), což zdůrazní osobní podíl kupce na přípravě nápoje.

Nejdražší běžná šampaňská

Cena za lahev pravého šampaňského začíná někde kolem 550 Kč a šplhá se až k milionům. Čím unikátnější ročník, luxusnější značka nebo zajímavější historie, tím dražší je takové bublinky ochutnat. Nejdražší lahev šampaňského na světě se prodala za 6,5 milionu korun a je to Shipwrecked 1907 Heidseick. Tato lahev prý nedopatřením spadla do oceánu v roce 1907 a našli ji až o 90 let později.

Další dobře ceněné značky šampaňského jsou například Dom Perignon, která se jmenuje po mnichovi, který ve víně kdysi bublinky podle pověsti objevil, nebo Perrier-Jouët. Ceny za tyto značky začínají na 1000 Kč a rostou až k závratným částkám. Nejdražší Dom Perignon stojí více než milion korun a je to lahev s názvem White Gold Jeroboáma.

Zde je žebříček těch nejdražších běžných šampaňských vín

1. Heidsieck ($ 270,000) – láhev byla určena pro ruského cara Mikuláše II. Ale jako výsledek srážky se švédskou lodí, která se potopila bylo toto víno až do roku 1997 na dně moře. Potápěčům se podařilo vyzvednout jen 200 lahví, které byly prodány bohatým podnikatelům na aukcích v Rusku.

2. Pernod-Ricard Perrier-Jouet ($ 50,000) – cena za sadu dvanácti láhví, které se prodávají společně. Kupující má právo vybrat si typ hroznů a účastnit se výroby přímo ve sklepích Pernod-Ricard. Viz výše.

3. Dom Perignon White Gold Jarobeám (40 000 $) – v roce 2005, jedna láhev šampaňského v exkluzivním balení se prodala v aukci za čtyřicet tisíc dolarů. Cena Dom Perignon white v běžném balení – $ 350. Zde se tedy jednalo hlavně o cenu obalu.

4. Krug 1928 (21 200 $) – Vyrábí se ze sklizně roku 1926 (považován za jeden z nejúspěšnějších roků révy) a balená v roce 1938. Jeho milovníci si tak kupují víno nejvyšší kvality. Jednalo se o aukci – opět viz výše

5. Cristal Brut 1990 (17 000 $) – v aukci v roce 2005 Sotheby`s v New Yorku, prodala šestilitrovou láhev šampaňského za více než sedmnáct tisíc dolarů, sběratel zůstat v anonymitě.

6. Perrier-Jouet ($ 6000) – vyrobený ze směsi hroznů z různých let, pro milovníky vytříbeného vkusu. Šampaňské se vyznačuje zejména ovocnými tóny v chuti.

7. Krug Clos d`Ambonnay 1995 ($ je 3500) – ještě jeden zástupce ze sklepů vinařství Krug. Značka je ve vlastnictví holdingu Louis Vuitton Moet Hennessy, to je důvodem vysoké cena.

8. Dom Perignon 1966 ($ 1900) – vzácné šampaňské, které bylo náhodou nalezeno v suterénu jednoho z domů v Belgii. Jeho nákup je sen sběratelů po celém světě.

9. Clos Du Mesnil ($ 750) – Nápoj je plněn v roce 1995.

 10. Bollinger Blanc de Noirs Vieilles Vignes Francaises ($ 650) – toto exkluzivní šampaňské bylo sklizeno v roce 1997 vyrobeno pouze z hroznů Pinot Noir.

Všechny díly