Sklenice na víno – Od teorie k aplikované praxi

Sklenice na víno jsou  nezbytností každé degustace vína . Ukazují víno, odhalují jeho vůně a jsou k dispozici ve  všech tvarech a velikostech . V tomto článku vám tento zásadní prvek ve světě vína představíme.

Krátká historie vinných sklenic

Sklenice na víno, jak je známe dnes, se objevily až na počátku 14. století. Ve své době byly odrazem benátského know-how a ostrova Murano, odkud se vyvážely do celé Evropy.

Poté, během 18. století ve Francii, lidé ochutnávali i několik vín během jedné večeře. V 19. století již sklenice na víno patřily k oblíbenému sklářskému zboží a každá sklenice již měla své využití . Navíc se v té době sklo stalo demokratičtější a nebylo již vyhrazeno výhradně buržoazii, jeho používání se stalo běžnějším.

Až ve 20. století Claus Riedel jako první uznal souvislost mezi tvarem sklenice na víno a jejím vlivem na degustaci . Zcela pak změnil styl sklenic na víno na sklenice foukané, nebarvené a velmi tenké. Poté uvedl na trh kolekci « Sommeliers »,  první sérii sklenic založených na stylu a charakteru každého vína. Jinými slovy, toto znamená zlom ve skle věnovaném vínu. V současnosti je jeho společnost Riedel stále jednou z předních světových sklářských značek.

V 70. letech 20. století se  sklenice na víno INAO  stala referenční sklenicí pro profesionální degustace vín. Je definována souborem specifikací Francouzské asociace pro normalizaci (AFNOR) a získala certifikaci v roce 1971.

Referenční, univerzální sklenice na víno INAO se Vyznačuje širokou mísou a zúženým otvorem. Tyto sklenice by vám měli vyhovovat i jako jediné univerzální sklenice na všechny vína, pokud třeba máte doma na sklo malé prostory.

INAO glass

Struktura sklenice na víno

Sklenice na víno tvoří tři hlavní prvky: stopka, noha a miska. Svou důležitost mají i další, širší veřejnosti méně známé prvky. To je to, co uvidíme níže.

Začněme s hlavními prvky:

  • Stopka, známá také jako podstavec, umožňuje vyvážení skla.
  • Noha  spojuje stopku se skleněnou nádobou . Právě tento prvek vám umožňuje držet sklenici během degustace.
  • Miska, také nazývaná kalich. Představuje nádobu a umožňuje nalití nápoje dovnitř.

Pojďme k dalším:

  • Gob je spodní část misky, která působí na okysličení vína. Může mít různé tvary (kulaté, rovné atd.).
  • Rameno je nejširší částí misky. Umožňuje rozvoj vůně vína.
  • Komín je horní část mísy a užší než zbytek, zabraňuje úniku aroma.
  • Okraj misky, kam přiložíte rty, má vliv na chuť vína při degustaci.

Jsou to všechny tyto prvky, spojené dohromady, které dávají charakteristický a rozpoznatelný tvar sklenic na víno.

Během degustace se aktivují 3 naše smysly:

  • Zrak
  • Čich
  • Chuť

A u všech smyslů hraje rozhodující roli sklenice na víno. Některé vlastnosti je zvláště důležité vzít v úvahu při výběru skla.

Výběr sklenice na víno

  • Průhlednost ovlivňuje vizuální analýzu. Opravdu je důležité vidět barvu, roucho vína, abyste plně ocenili degustaci.
  • Velikost a tvar sklenice, které ovlivňují chuťovou a čichovou analýzu. Například s průměrem nádoby větším, než je průměr otvoru, se vůně (těkavé molekuly) vína šíří a dostávají se do nosu degustátora. Dávejte však pozor, abyste neměli příliš uzavřený otvor, protože vůně nebude vnímána.
  • Tloušťka skla – při výběru sklenice buďte opatrní, protože při ochutnávce hraje roli i její tloušťka.Pro optimální čichovou analýzu musí být okraj co nejtenčí. Čím jemnější je, tím více vám chuť proteče ústy.

Pravidla pro výběr a manipulaci se sklenicemi na víno

Samozřejmě chcete mít z degustace vín to nejlepší, takže zde je pár tipů, jak uspět.

  • Neochutnávejte svá vína v rovných sklenicích na vodu. Opravdu je důležité držet sklenici za nohu, aby se předešlo nechtěným otiskům prstů a hlavně aby se víno nezahřívalo při držení sklenice za misku.
  • Neberte si tónované sklenice, protože vidět barvu vašeho vína je součástí vizuální analýzy degustace.
  • Sklenice myjte pouze teplou vodou, bez saponátu a mýdla. Je třeba se také vyhnout myčce na nádobí.
  • Sklenice ihned po umytí otřete, aby na nich nezůstaly stopy vodního kamene.
  • Pokud jde o velikost sklenice, není potřeba používat sklenice velikosti XXL, které jsou škodlivé pro aroma vína při degustaci.

Charakteristika sklenic podle druhu vín

Existují desítky různých druhů sklenic na víno. Pokud ale potřebujete mít doma jen tři sady, zvolte sklenice na červené víno, jednu sadu sklenic na bílé a růžové víno a jednu sadu sklenic na sekt.

Sklenice na červené víno

Sklenice na červené víno by měla být dostatečně velká, aby umožnila dobré provzdušnění a uvolnění všech aromat. Kromě toho, že je směrem ke dnu širší, musí být horní část sklenice užší, aby bylo možné ocenit všechny vůně v nose a v ústech. Při podávání nepřesahujte 50 % sklenice.

Také pokud pijete koncentrované víno, je provzdušnění o to důležitější, že jeho vůně je méně těkavá (zejména aroma zralého ovoce a koření).

Sklenice na bílé a růžové víno

Sklenice na bílé a růžové víno má stejný tvar jako sklenice na červené víno, tedy poměrně širokou nádobu, ale více rozšířený vršek. Co se týče velikosti, musí být kapacitně menší, aby se víno obnovilo (důležité je udržet víno čerstvé). Aby také zůstalo vždy čerstvé, nemělo by se plnit více než do třetiny. Ve skutečnosti to umožní častější obnovu vína ve sklenici.

Sklenice na sekt

Sklenice na sekt musí mít tvar tulipánu nebo flétny, aby se zachovala perlivost vína. Pozor na sklenice, které nezadržují bublinky. Při podávání můžete sklenici naplnit do dvou třetin její kapacity.

Sklenice podle stáří vína

Pro staré víno zvolte úzký otvor do sklenice, který zachytí vůně ve sklenici. Naopak u mladého vína upřednostňujte o něco širší otvor, aby se vůně rychleji uvolnila při kontaktu vína se vzduchem a širokou misku pro usnadnění provzdušňování. Pro přesné a odměřené provzdušnění můžete také použít dekantér.

Sklenice podle vinařských oblastí

Každá vinařská oblast je reprezentována sklenicí, která umožňuje ochutnat a vychutnat si všechny vůně vína, které vyrábí. Patří mezi ně reprezentativní burgundská mísa, štíhlý tvar Bordeaux, flétna Champagne nebo zelená noha Alsaska.

Závěr

Pokud ke každému druhu vína existuje vhodná sklenice, má to svůj důvod. Tvar sklenice může mít totiž velmi důležitý vliv na vnímání chuti vína. Mohlo by být zajímavé sledovat, zda stejné víno bude chutnat stejně v závislosti na sklenici, ve které se podává. Proto je výběr skla jedním ze základních prvků úspěšné degustace, zejména pro provzdušňování. Zkuste si například vypít výborné víno podávané v plastovém kelímku (o dopadu na životní prostředí nemluvě). Je pravděpodobné, že ztratí svůj charakter.