Párování ryb a vín

Pro dokonalý kulinářský zážitek je dobré k výborně připravené rybě zvolit také vhodné víno, které pokrm doplní a chuťový zážitek se tak ještě umocní.

Výběr vhodného vína v tomto případě záleží zejména na druhu ryby, respektive struktuře jejího masa a pak také na zvolené kulinářské úpravě. Univerzální poučka, že k rybímu masu nejlépe sedí sklenka suchého bílého proto není až tak jednoznačná. Podíváme se tedy jak postupovat.

Nízkotučné ryby

Maso nízkotučných ryb je velmi jemné a vyznačuje se nízkými filety. Patří mezi ně například mořský vlk, okoun, či tilápie. Zde je potřeba být opatrný, protože chuť takto jemného masa lze chuťově výraznými víny snadno přebít. K těmto rybám si dolijeme svěží šťavnaté bílé víno, které vyváží jejich delikátní chuť. Vhodné je zejména Veltlínské zelené, Vermentin či španělské šumivé víno Cava. Ani jedno vás u této ryby nezklame.

Ryby se středně pevným filetem

Další skupinou jsou ryby se středně pevným masem. Jejich filety jsou silnější a pevnější. Patří mezi ně pstruh, treska, halibut nebo třeba sumec a mořský ďas. U nich už se nemusíme tolik bát, že bychom přebili jejich chuť. Proto naléváme středně tělnatá, aromatická vína. Dobrou volbou je třeba suchý Riesling nebo Rulandské šedé, Chardonnay z Burgundska nebo Savignon Blanc z Nového Zélandu.

Ryby s pevným filetem

Konečně tu máme masité ryby s pevným masem, steakovou strukturou a výraznější chutí. Jde třeba o lososa, tuňáka, makrelu, ale i o žraloka a mečouna. Ty zapíjíme bohatými bílými víny s výraznou vůní a chutí, případně můžeme sáhnout i po suchých červených a růžových vínech. Nebojte se otevřít ročníkové šampaňské, Viognier, Chardonnay, které zrálo na barikových sudech, ale třeba i lehký Dornfelder nebo Rulandské modré.

Chuťově výrazné ryby

Poslední skupinkou jsou chuťově výrazné ryby, které mají silnou chuť po mořské vodě. Patří mezi ně sledi, ančovičky či sardinky. U nich nepochybíme se šampaňským ani s šumivou Cavou, hodí se však i suchý Riesling, Rulanské šedé či suché růžové víno.

Na zvolené úpravě ryb opravdu záleží

Obecně můžeme říct, že čím mastnější a pikantnější pokrm podáváme, tím plnější víno bychom měli zvolit. Ale roli samozřejmě hrají i chutě použitých ingrediencí a jednotlivých odrůd.

Pokud připravujeme rybu s bylinkami či bylinkovými omáčkami, je dobré zvolit víno, které jejich chuť vhodně doplní. Sáhneme po vínech s bylinným až květinovým aroma, jako je Sauvignon Blanc a Grenache Blanch. Ryby s ovocnou, sladkou či sladkokyselou omáčkou zapíjíme vínem, které bude ještě sladší. Proto se vůbec nemusíme bát sáhnout po růžovém vínu. Platí, že čím tmavší omáčka, tím tmavší rosé.

Pokud máme chuť na něco pálivějšího a rybu jsme ochutili třeba pepřem nebo chilli, vybereme kořenité víno, které její pikantnost podtrhne. Správnou volnou je Riesling, Veltlínské zelené či lehké červené Grenache. K uzeným rybám zas chceme něco osvěžujícího. Růžové šumivé víno, ročníkové šampaňské a suchý Riesling nezklamou.

Kdo se chystá hodit rybu na gril, případně ji obalit v těstíčku a usmažit na pánvi, ten by si měl připravit nějaké vyzrálé jakostní bílé víno. K takto výrazným pokrmům se však nemusíme bát ani lehčího červeného, jako je třeba Tramín.