Dekorace koktejlů 2/2

Ostatní jedlé dekorace

 • Suché Martini je koktejl, který je nedílně spjat s olivou či dvěma napíchnutými na jehle.
 • K Bloody Mary zase patří řapíkatý celer, kterým můžete koktejl nejen zamíchat, ale můžete ho i zakousnout.
 • Jedlé květy

Sklo/nádoba

Nedílnou součástí koktejlu je také sklenice, nebo nádoba, ve které je servírován.

 • Martini má svojí Martini glass (V-shape) a podávat ho v čemkoliv jiném je nevhodné.
 • Tropický koktejl Hurricane má také svojí sklenici, ve které vypadá naprosto impozantně a opět je nevhodné používat jinou sklenici.
 • Margarita – to je ten samý případ.
 • Moscow Mule – některé koktejly se však neservírují ve skle. Tento koktejl se typicky servíruje v měděném plecháčku s uchem.
 • Pro sladké tropické koktejly je typické také servírování například ve vydlabaném ananasu, nebo kokosovém ořechu, který má vršek i spodek useknutý mačetou.

Led

I samotný led může být použit k dekoraci koktejlů. Není to sice úplně standartní věc, ale pokud pořádáte nějakou bláznivou barevnou ujetou maškarní koktejlovou párty, proč ne.

Jak na to:

Smícháme ovocnou šťávu nebo sirup s jemně perlivou vodou nebo minerálkou a zamrazíme. Do tvořítek na led můžeme vložit kousky ovoce (ve tvaru např. hvězd apod.), aby kostky ledu nebyly jednotvárné. Můžeme také použít tvořítka nebo sáčky na ledové kuličky. Hosty můžeme překvapit ledovými kostkami Fancy-ice-cubes, které připravíme z několika plodů jahod, višní, malin, rybízu, hroznů nebo kousků citrusových plodů: ovoce rozdělíme do tvořítka na led a zalijeme minerální vodou. Do kostek můžeme zamrazit také lístky meduňky, máty, ale také olivy. Zajímavé kostky jsou hotové za pár hodin.

Ovoce můžeme použít i bez ledového obalu – naporcujeme na vhodnou velikost a zamrazíme.

Fancy-ice-cubes lze vyrobit ještě barevnější a chutnější, právě pro ovocné letní koktejly a nápoje: grenadinu, mařinkový nebo maracujový sirup smícháme se studeným šípkovým čajem a minerálkou a naplníme tvořítka na led různých tvarů. Přidáme višně i se stopkou, malé lístky meduňky a kousky citronu. Doplníme minerálkou.

Slámky

Zde je opravdu široká možnost výběru.

 • Mezi luxusní záležitost patří skleněné nebo nerezové slámky, ty se používají zejména ve stylových barech (a personál si dává na slámky zpravidla velmi dobrý pozor)
 • Standardem bývají plastové černé s větším průměrem (jumbo)
 • Pokud pořádáte nějakou koktejlovou párty, je vhodné volit různě barevné, už jen proto, aby hosté poznali svůj koktejl od jiného.
 • Na opravdu bláznivou, nebo dětskou párty lze zvolit speciální např. ve tvaru ovoce v horní části.
 • Ekologickou volbou jsou pak i přes vyšší cenu jednorázové bambusové a papírové slámky.

Pro slámky všeobecně platí, že průměr by měl odpovídat druhu koktejlu, u užších je nebezpečí, že se ucpou například kouskem citrusu. Větším průměrem nic nezkazíte. Pokud volíme slámku z pevnějšího materiálu, není potřeba už přidávat míchátko, protože k míchání lze použít slámku.

Míchátka

Míchátka dnes slouží zejména k marketingovým účelům, kdy se vyrábějí přímo pro daný nápoj s jeho logem. Pro americké limonády a některé ovocné tropické koktejly je pak vhodná koktejlová lžička, kterou jde nejen zamíchat koktejl, ale i zkonzumovat ovoce, které obsahuje.

Deštníčky a ostatní ozdobné dekorace

Pokud se jedná o nějaký crazy koktejlový večírek například na Silvestra nebo nějakou párty v kostýmech, tak tam tyto dekorace jednoznačně patří.

V běžném koktejlovém baru by však heterosexuální muž nikdy neměl pít žádný koktejl s koktejlovým deštníčkem. V některých gay barech bývá pití takového koktejlu chápáno jako výzva k akci.

Závěr

Ať už zvolíte jakoukoliv dekoraci, mějte na paměti, že o kvalitě, atraktivním vzhledu a špičkové chuti koktejlu rozhoduje zejména dokonalé provedení a správný poměr surovin. Dekorace je pouze doplněk, u některých koktejlů povinný, u některých závisí více či méně na fantazii barmana.

V tomto případě platí, že méně je více a jedna vkusná dekorace je vhodnější, než všemi barvami hrající koktejl ověšený vším možným i nemožným. Ale najdou se samozřejmě výjimky, jako je například bláznivá Silvestrovská párty.

Všechny díly