Příprava koktejlů – Servírovací sklenice

Tento postup je nazýván „stright way“. Takto (nápoj se připravuje ve sklence, ve které se též podává) se připravují drinky, které mají v receptuře uvedeny dobře pojitelné přísady. Nejčastěji to bývají sklenky typu tumbler (obsah do 30 cl), oldfashioned (u nás známá jako whiskovka) a flétna na šumivé víno. Méně častěji pak vrstvené panáky.

Výhodou tohoto způsobu přípravy koktejlů je, že nepotřebujete šejkr ani barmanskou míchací sklenici. Ingredience se odměřují pomocí barmanské odměrky (jiggeru) a lijí přímo do servírovací sklenky, zpravidla na led.

Všeobecný postup práce

  1. Vyberte si koktejl.
  2. Připravte sklenku, ve které budete nápoj nejen servírovat, ale v tomto případě také i připravovat.
  3. Sklenku si nejprve opět předchladíme. Předchlazení můžete provést dvěma způsoby, sklenici umístěte do mrazáku do té doby, než se potáhne tenkou ledovou vrstvou, nebo do ní ložte kostky ledu.
  4. Připravte si všechny suroviny uvedené v receptuře. Je-li v receptuře uvedena, připravte si ozdobnou dekoraci.
  5. Jestliže jste sklenici předchlazovali prvním způsobem, tedy sklenice byla umístěna do mrazáku do té doby, než se potáhla tenkou ledovou vrstvou, tak nyní do ni vložte ještě několik kostek ledu. 
  6. V případě, že jste sklenku předchlazovali kostkami ledu, je nyní nutné pomocí straineru (barového sítka) slít přebytečnou vodu z tajícího ledu.
  7. Teď již můžete odměřit suroviny a nadávkovat je přímo do sklenky. Nejprve se dávkuje zpravidla destilát, nebo likér a nakonec nealkoholická složka, Pomocí barové lžičky drink opatrně promíchejte.
  8. Pokud je v receptuře uvedena dekorace, tak nyní drink ozdobte vhodnou dekorací a servírujte.
Aperol Spritz

Collins

U těchto druhů long drinků je postup přípravy mírně odlišný – do předchlazené sklenice se nejprve vloží hůře pojitelné suroviny a promíchají se. Poté se přidá led, opět se promíchá a nakonec se přidají zbylé složky dle receptury. Tento postup je typický u přípravy Collinsů právě proto, že suroviny jsou hůře mísitelné a s ledem by je nešlo dobře promíchat.

Mojito

U tohoto koktejlu se dle receptury se nejdříve vymačkají např. citrusové plody nebo lístky máty peprné a spojí s cukrem pomocí muddleru (drtící paličky) přímo ve sklenici. Pak se přidá část lihovin a vše se promíchá pomocí barové lžíce. Poté se vloží ledová tříšť a vše zalije sodou.

Mojito

Old fashioned glass

U koktejlů připravovaných v této sklenici se nejprve vkládá led do sklenky a lihovina lije na led a poté se přidávají ostatní složky koktejlu, tento postup je vhodný proto, aby se lihovina ochladila.

Flétna na šumivé víno

Používejte pouze dostatečně vychlazené sklenky – pět a méně stupňů Celsia. Víno má nízké procento objemu alkoholu a ředění vodou z tajícího ledu nesnáší. Ledu se v tomto případě vyhýbejte také z jiného důvodu. Kostky ledu by jste asi těžko vpravily do tohoto typu sklenky.

Vrstvené panáky, vrstvené míchané nápoje

Vrstvené panáky (layered shots) nejsou úplně typické koktejly. Připravují se především z likérů a v menší míře pak z destilátů. Zde musí být již vstupní surovina, tedy láhev řádně vychlazená. Led se již nepoužívá a při přípravě postupujeme opatrně a lijeme opatrně přes lžičku a z nízké výšky, aby se jednotlivé vrstvy nepromíchaly a vydržely separované. Nejhustší surovina pak přijde vždy nejníže.

Jednotlivé vrstvy musí zůstat odděleny, jedna surovina nad druhou. Každá tekutina má svoji hustotu, některá je hustější tzn. i těžší, jiná lehčí např. lihoviny a také jinou barvu, takže lze vytvářet pestré barevné kombinace. V recepturách jsou jednotlivé suroviny uvedeny podle pořadí, v jakém se mají nalévat.

Postup práce

Vždy se začíná od nejtěžší suroviny, která se nalévá přímo do sklenice – vytvoří
první vrstvu. Další vrstvy se mohou nalévat dvěma způsoby:

  • Přes lžičku – barová nebo kávová lžička se vloží do sklenice buď bříškem nahoru nebo i dolů (jak to komu vyhovuje) tak, aby její hrana byla těsně u spodní vrstvy. Poté se přes ni pomalu přilévá další surovina, stejně se postupuje u dalších vrstev.
  • Přímo do sklenice – sklenice se nakloní a pomocí nalévátka v láhvi naléváme suroviny po stěně sklenky od nejtěžší po nejlehčí – dle obsahu cukru.