Horké koktejly 1/9 – Úvod do problematiky

Obliba horkých koktejlů

Sotva se venku ochladí a teploty se začínají pohybovat kolem nuly, dny se zkracují, konec roku se blíží a to je právě začátek sezony horkých koktejlů, která pokračuje přes vánoční svátky, Silvestra i Nový rok, až do začátku jarních měsíců, kdy hlavní sezona horkých koktejlů končí.

Tyto koktejly však nejsou jen česká specialita – pijí se prakticky po celém světě, ale největší obliby dosahují tam, kde je v zimě chladno. Existuje mnoho regionálních variant různých koktejlů a příznivci zimních sportů si jistě vybaví Itálii a její slavné Bombardino a Calimero. Své horké verze koktejlů ale představuje většina výrobců oblíbených likérů i destilátů.

Největší oblibě se tyto koktejly těší na vánočních trzích. Zářící stromek, sváteční nálada, vánoční cukroví a k němu sklenka punče či grogu, svařeného vína, nebo vaječného likéru v alžírské kávě.

Dalším oblíbeným místem, kde se horké koktejly konzumují jsou hory. Horké koktejly k horám prostě patří, ať už si je dopřejete přes den v nějakém ski baru, či stánku někde na sjezdovce, nebo si je sami připravíte k večernímu posezení u krbu a zahříváte se jimi ve vašem apartmá.

Horké koktejly a jejich historie

Tradice popíjení svátečních alkoholických nápojů v Česku sahá minimálně do 19. století.

Nejdelší tradici má v českých zemích punč, jehož základ z ovocné šťávy, někdy čaje, cukru, koření a alkoholu, se ředí teplou vodou. Do Evropy se dostal z Indie v 17. století. Již v 19. století u nás byly oblíbené také různé vánoční bowle, tedy směs ovocných šťáv, vína nebo případně šampaňského. Kromě Vánoc se připravovaly i na Silvestra.

V té době se velké oblibě těšil grog, a nejen ve svátečním období. Je důležité si uvědomit, že kořalka a případně horké nápoje s kořalkou byly tehdy ještě považovány jako ideální ochrana před zimou (toto však bylo pozdějšími výzkumy vyvráceno).

Naši předci neměli ústřední topení, byty a domy bývaly vytápěné kamny, dřevem a drahým uhlím. Ve stejném období se objevují také sladké horké likéry, z nichž například horkou griotku pijeme dodnes. 

Dalším oblíbeným historickým horkým koktejlem bylo teplé víno, všimněte si, že se nepoužíval název svařené víno, ani jeho slangová verze – svařák.

Historický recept na teplé víno:

V deci vody chvíli povařte 10 hřebíčků, tři kousky skořice, dva badyány. Pokud máte raději sladší chuť, ke koření přidejte cukr. Nakonec vlijte do litru ohřátého červeného vína. A máte hotovo.

Teplé víno se u nás začalo pít na přelomu 19. a 20. století, kdy se k nám dostalo z Německa.

Ještě před příchodem teplého vína se u nás konzumovalo tzv. šumivé pivo. Postup přípravy byl totožný jako u teplého vína (viz receptura výše), jen bylo v receptu nahrazeno víno pivem a jako sladidlo se nepoužíval cukr, ale med.

Horké koktejly v Česku

  • Svařené víno – tzv. svařák. Jedná se o nejoblíbenější horký koktejl v Česku a zkonzumují se ho stovky hektolitrů za sezonu. Největší podíl na našem trhu má jeden velký český vinařský podnik, který má dostatečně kapacitní technologii na jeho přípravu a který ho vyrábí v akceptovatelné kvalitě. Je zalistován i ve většině supermarketů v menším balení, proto pokud si ho nechcete připravovat sami, lze takto zakoupené svařené víno jen ohřát. Svařené víno ale láká i různé experimentátory a kutily, kteří se tímto způsobem snaží udat nekvalitní víno, jehož nevalná chuť je ve spoustě toho všeho cukru a koření potlačena. Po takovém horkém koktejlu se zpravidla dostavuje bolehlav.
  • Punč – jasná dvojka v oblíbenosti na našem trhu.
  • Grog
  • Horké koktejly z likérů
  • Horké koktejly z destilátů
  • Kávy s alkoholem Kávy s alkoholem – ALKOHOL DRINK
  • Ad. – více zde – Horké koktejly – ALKOHOL DRINK

Horké koktejly – základní postupy přípravy

Pokud si například v domácích podmínkách připravujete horké koktejly, je důležité dodržovat několik základních postupů, abyste udrželi vysokou kvalitu takto připravených drinků.

  • Koření

Pokud chcete z koření dostat to nejlepší, tedy všechnu chuť a vůni do nápoje, je nutné, aby koření prošlo nejméně několik minut varem, ale čím déle, tím lépe. Doporučuje se malé množství vody (stačí 1 dl) a v něm nechat koření déle povařit. Pokud pospícháte, je vhodnější použít koření mleté, než celé, které je nutné povařit déle, aby pustilo chuť a silice přešly do nápoje. Ovšem musíte počítat s tím, že je poté potřeba nápoj přefiltrovat, pokud v něm nechcete mít na dně sedlinu, či nechcete mít nápoj zakalený. Na to se výborně hodí běžný jednorázový papírový filtr na kávu.

Receptury, kde se koření vkládá až před konzumací do horkého nápoje jsou pouze pro vizuální efekt, jako ozdoba horkého koktejlu, protože takto chuť z koření do horkého koktejlu nedostanete.

  • Náhražky

Vyhněte se použití různých instantních směsí pro přípravu horkých koktejlů. Jejich kvalita je diskutabilní a mnohdy obsahují pouze syntetické příchutě – náhražky koření a také spoustu cukru. Cenově pak vycházejí výrazně dráže, než originální suroviny.

  • Alkohol

Pokud připravujete horký alkoholický koktejl, vyhněte se jeho přílišnému zahřívání. Bod varu alkoholu je 78,37 °C. Pokud nápoj ohřejete na tuto, nebo vyšší teplotu, alkohol se ihned začne z nápoje odpařovat.

Doporučený postup je povařit koření v malém množství vody (či jiné nealkoholické tekutiny – například džusu), poté přidejte všechny ostatní nealkoholické složky, pokud je to potřeba opět povařte a studený alkohol nalijte až úplně nakonec a už jen lehce ohřejte, pokud je to potřeba. Doporučená teplota podávání horkých alkoholických koktejlů je 60 – 70 stupňů Celsia.

Pokud máte mezi sebou abstinenta, nemusíte pro něj připravovat nealkoholickou variantu koktejlu zvlášť. Stačí pokud jeho koktejl ohřejete na vyšší teplotu, než je 80 stupňů Celsia a alkohol se z něj odpaří. To lze udělat jak v hrnci již při přípravě horkého koktejlu, tak i později, například v mikrovlnné troubě.

  • Citrusy

Pokud používáte do horkých koktejlů jako ingredienci citrusy, je nutné je před použitím důkladně omýt teplou vodou, vydrhnout například kartáčem či houbičkou a poté opláchnout a osušit, abyste se zbavili ochranného postřiku proti škůdcům. Teprve poté je krájejte. Toto můžete vypustit, pokud se jedná o citrusy v kvalitě bio z důvěryhodného zdroje.

Doporučuje se povařit kůru citrusů (pouze svrchní tenkou vrstvu bez bílé dužiny) spolu s kořením, protože obsahuje éterické oleje, které se během varu uvolní a přejdou do horkého koktejlu, který ochutí a ovoní.

  • Slazení medem

Pokud horké koktejly sladíte medem, nechte to až úplně nakonec, těsně před konzumací, kdy je horký koktejl nejchladnější, protože zdraví prospěšné látky v medu obsažené vysoká teplota horkého koktejlu likviduje.

Závěr

Toto je pouze úvod do problematiky horkých koktejlů a jejich správné přípravy.

V dalších dílech tohoto článku si ukážeme konkrétní receptury na nejoblíbenější horké koktejly a také jejich varianty a různé variace.

Všechny díly