Pub – Tradiční anglická hospoda

Dnes si představíme tradiční anglický pub, tedy hospodu a zejména rozdíly oproti hospodě české. Při návštěvě Londýna, nebo Velké Británie je téměř povinnost navštívit pub a je to zároveň i exkurze do historie, protože je zde velká tradice těchto podniků a historie mnohých z nich sahá až do středověku.

Licence

Provozovat hospodu nemůže kdokoliv – je k tomu potřeba licence na prodej alkoholu. Licence stanoví pro majitele pubu přesná pravidla a při jejich porušení může o licenci a tedy celé své podnikání přijít. Proto jsou tato pravidla striktně dodržována. Týká se například prodeje alkoholu mladistvým, provozní doby, apod.

Název Pub

Pub je zkratka ze slova Public house, V tomto případě se jedná o dům pro veřejnost, nikoliv veřejný dům jak by se také dalo přeložit.

Obsluha

Obsluha je to, co v typickém pubu nenajdete. Zde je tradičně zvykem si pití objednávat přímo u baru. A vzhledem k tomu, že k baru si chodí pro pití prakticky všichni, vzniká zde fronta, do které je potřeba se zařadit. Předbíhání se netoleruje. Pokud personál pobíhá po place, pouze sbírá sklo a nepřijímá objednávky.

Placení

V pubu se platí hned – je to dáno historicky, není tak možné, aby zde někdo celý večer popíjel a pak prohlásil, že nemá na zaplacení. Neexistuje něco jako pití účet a placení až na konec. Pití se platí hned u baru cash, platby kartou až na výjimky nejsou možné a nechávat zpropitné není zvykem. Pokud chcete vyjádřit spokojenost zaplaťte obsluze drink.

Zvonění

Poslední objednávka je opět něco co souvisí s licencí. Podnik má například povolen prodej alkoholu jen do určité hodiny. 20 minut před touto hodinou hostinský zazvoní a ohlásí poslední objednávku. Bar rázem ožije a někteří pijani jsou schopni nakoupit jen pro sebe i několik drinků, které pak popíjejí i po dané hodině až do úplného zavření podniku.

Pivo

Pokud byste objednávali v Anglii půllitr piva, věděli by prd co to je, protože tam nemají metrický systém. Používají tak pinty a půlpinty.

1 pint – 0,568 litru – objednává se slovem pint

1/2 pint – 0,284 litru – objednává se jako half

Jak je vidět výše, typické pivo v anglickém pubu je větší než naše velké pivo a naopak jejich malé pivo je menší než to naše.

Objednávku je pak nutné zakončit slovem „please“, opomenutí je považováno za hrubost a nezdvořilost.

Podmíráky – tento fenomén a nešvar českých výčepů a hospod, který vydělal nejednomu číšníkovi, hospodskému nebo provoznímu na vilu a Mercedes je něco, co v anglickém pubu nenajdete. Pivo zde prakticky nemá pěnu a tak oblíbená fráze českých číšníků a hospodských „to dojde“ by zde neobstála a stála by hospodského nejspíš pár facek, nebo zubů. A pivo, to se zde čepuje až po okraj sklenice.

V každé hospodě mají hned několik druhů piv, a to jak čepované, ve skleněných lahvích, tak i v plechovkách. Nejsou výjimkou ani puby, kde si můžete vybrat z několika desítek druhů piva. Nejčastěji se pije světlý hořký ležák, ale můžete vyzkoušet i tmavá, polotmavá, nebo nasládlá piva, rovněž tak piva s příchutí.

Dále je možné objednat např. víno, cider a jednoduché koktejly, například gin tonic.

Vzhled

Typickou britskou hospodu poznáte už zvenčí. Předně vás na ni upozorní název. Ten je viditelně nad vstupními dveřmi vyveden velkými písmeny a ve většině případů bývá připojeno i jeho obrazové zpodobnění. Dalším viditelným znakem je mléčné sklo do průměrné výšky očí. To proto, aby měli návštěvníci uvnitř soukromí a necítili se jako ve výloze, když si dávají svou pintu. Ty nejtypičtější puby jsou malé potemnělé místnosti. Dnešní doba si ale kvůli přílivu turistů žádá větší prostory. Když vstoupíte, dýchne na vás staroanglická domácí atmosféra.

Zařízení je totiž velmi jednoduché – dřevěné stoly, židličky, polstrované boxy, často i koberec. Návštěvníci pubů jsou především obyvatelé z okolí, kteří sem nezřídka chodí přímo z práce. Pokud je ale pub plný turistů, berte to jako varování, že tady něco není v pořádku a vy se nejspíše nenacházíte v tradičním pubu, ale v jeho imitaci – podniku zaměřeném na turisty.

V odpoledních hodinách se tu koncentruje víc jak třetina Británie a o její dobrou náladu se starají hektolitry piva. V Británii je totiž podle neoficiálních čísel v provozu kolem 60 000 tradičních anglických pubů a počet jejich stálých hostů (štamgastů, kteří navštěvují svůj podnik minimálně 1× týdně) se šplhá k 25 milionům. Pro úplnost ještě uvádíme jedno číslo: Velká Británie má asi 65 milionů obyvatel, pubům tedy holduje víc jak třetina národa.

Duck and Drake pub
Pinta piva
Fish and chips