Recept na bowli – Melounová

Melounová bowle je trefa přesně do černého.

Meloun je pro výrobu bowle naprosto ideální druh ovoce. Originální příprava je však pracnější než s jiným ovocem, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Zejména pokud jste kreativní, tak melounová bowle je přesně ten druh, do kterého se pustit, můžete si s ní vyhrát, výsledek bude perfektní a hosty ohromí.

Postup práce

Volíme symetrický s pěknou kresbou. Potřebujeme opravdu velký a nesmí být nezralý – takový není sladký, ani přezrálý, tzv. moučný, který nemá pevnou strukturu a už se rozpadá.

Meloun nejprve seřízneme na jedné straně tak aby stál rovně, nepadal na stranu, ani se nekutálel – odřízneme pouze část slupky. Na meloun poté nakreslíme čáru hlavního řezu. Potřebujeme obě části – spodní bude sloužit přímo jako bowle a horní jako poklice aby nevyprchaly bublinky. Horní část podle čáry odřízneme a obě části melounu vydlabeme. Nejlépe tvořítkem, čímž zároveň vyrobíme kuličky, které budeme později potřebovat.

Pokud máme hotovo, potřebujeme další ovoce s kterým budeme kombinovat a s čím nejlépe kombinovat meloun? Nejlépe s jinými melouny, které mají odlišnou chuť i barvu.

Vodní meloun není jen červený, ale dá se koupit i žlutý. Vodní melouny pak kombinujeme s melouny cukrovými (Galia, Žlutý, Cantaloupe, Piel de sapo, ad.). Opět si tvořítkem vydlabeme kuličky.

Ale lze použít i jakékoliv jiné sezonní ovoce.

Zbytky dužiny melounů propasírujeme nejlépe přes sítko, nebo cedník, abychom je rozmělnili a zároveň oddělili jádra od dužiny. U cukrových melounů si můžeme pomoci struhadlem.

Nyní máme to nejpracnější hotovo. Kuličky z melounu vrátíme zpět do bowle, překryjeme fólií aby vše neoschlo a dáme chladit do lednice. Do lednice dáme také chladit pár lahví sektu.

Propasírovanou dužinu smícháme s tvrdým alkoholem (volíme nejčastěji brandy, světlý či tmavý rum, nebo neutrální vodku), čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, případně cukrovým sirupem – ale slazení není většinou nutné, protože meloun je dost sladký sám o sobě. Vše dáme nejlépe do plastové uzavřené nádoby a umístíme do mrazáku, obsah díky přítomnosti alkoholu nezmrzne, ale perfektně se vychladí.

Nyní máme vše připraveno na příchod hostů. Poslední fáze je závěrečná příprava, kdy vychlazenou propasírovanou dužinu s alkoholem nalijeme do bowle ke kuličkám melounu, přidáme sekt a lehce promícháme. Vložíme naběračku a přiklopíme vrchní částí melounu, do které vyřízneme malý otvor na prst pro usnadnění manipulace.

Dužiny máme více než potřebujeme a tak je vhodné mít v mrazicím boxu mít připravenu ještě jednu dávku smíchanou s alkoholem, protože takto připravená bowle hostům opravdu zachutná a lze jí jednoduše doplnit.

Rovněž tak kuličky melounu na druhou dávku je dobré mít připravené v lednici v zakryté nádobě. Alternativně je lze napíchat například na špejli jako ražniči a poté vložit do bowle tak, aby druhý konec vyčníval ven. Hosté si tak mohou samostatně nalít tekutý obsah a poté vzít špejli s melouny.