Seriál o tequile 3/3

Tequila Blanco Mixto

Nazývána také Silver a Plata Mixto, je stejně jako tequily ze 100% agáve dvakrát destilována. U Blanco tequily Mixto se nejlépe pozná kvalita daného produktu. Chuť není ničím ovlivněna a hned víte, na čem jste. To se u Zlaté, Reposado nebo Añejo Mixto tequily říci nedá. Tequily Blanco a Oro (Zlatá tequila) se smějí vyvážet z Mexika ve velkých tancích a mají 55% alkoholu. Až na místě určení se ředí destilovanou vodou. U nás je tímto známá tequila Black Death a Olmeca. Většina tequil Blanco Mixto, jež se k nám dovážejí, pokulhává ve své kvalitě. Nejlépe se o tom přesvědčí každý, kdo se napije nejdříve Blanco tequily Mixto a pak tequily Blanco ze 100% agáve. Tequily Blanco Mixto mívají nejen ocas, ale i spousta pachutí – často chuť po petroleji. Stávají se tím obyčejnou výčepní lihovinou.

Zlatá tequila

Poslední kategorií, a to nejen v řadě, ale i kvalitou, je Zlatá tequila nebo také Oro tequila, v Mexiku označovaná jako Joven Abocado. Vyrábí se téměř výhradně z Mixto tequily Blanco. Tento typ tequily je bohužel mylně většinou zákazníků, ale i barmanů a restauratérů považován za „nejlepší“. Je tomu právě naopak. Zlatá tequila je všeobecně tequilou nejhorší kvality, proto je v našem rozdělení zařazena až na sedmé místo ze všech skupin tequil. Je dvakrát destilovanou tequilou Blanco Mixto, do které byla po destilaci přidána barviva a aromatické látky. Nejčastěji se přidává karamel. Cílem výrobce je navodit dojem, že nápoj zrál v sudech. Tyto látky vezmou nezralé tequile část její typické síly.

Jak se pije tequila?

Existuje typičtější produkt pro Mexiko než tequila? Asi těžko. Tequila je mimořádně oblíbená kvůli rituálu, který provází její pití. Ovšem co nám připadá stylové, je pro Mexičany naprosto nepochopitelné. Jak tedy tequilu podávat?

Asi není třeba příliš představovat typické servírování tequily v našich zeměpisných šířkách, jež se nazývá Tři braši. Do prohlubiny mezi palcem a ukazovákem se nasype trocha soli. Ta se střelí do úst, zapije tequilou a zakousne kouskem citronu či limety. Někdy se také používá pomeranč, přičemž sůl vystřídá skořice, a to v případě zrajících druhů tequil. Odkud pochází tequilový rituál, kdy se mezi palec a ukazováček nasype sůl? Údajně ho vymysleli Američané, ale rozhodně nepochází z Mexika. I když dnes se v turistických regionech Mexika také běžně praktikuje. V Mexiku se tequila také nepodává s pomerančem a skořicí, jak jsme zvyklí zde, protože jde jen o komerční tah výrobců zlatých tequil pro trhy, jako je Evropa. Tímto rituálem se často zastírá nekvalitní Zlatá tequila Mixto.

Mexičané nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou, protože sami servírují tequilu v kombinaci s nápojem sangrita. Sangrita je pomerančová šťáva s přídavkem citronu, šťávy granátových jablíček a pálivé omáčky z chilli papriček. Nejprve vypijete panáka tequily, potom sangritu. Vyzkoušejte si sami ten rozdíl. Vysoce kvalitní Blanco tequila ze 100% agáve se obvykle vychutnává nechlazená, po malých doušcích z koňakových sklenek. Pokud se přidává k tequile sůl, tak se sype přímo do nápoje. Použití soli má své odůvodnění, když pijete nadměrné množství tequily v prostředí, jako je v Mexiku (vysoká vlhkost a horko), tak sůl pomáhá zadržet vodu v těle, aby nedošlo k odvodnění. Citron podávaný k tequile, obsahuje enzym „purin“, který napomáhá rychlejšímu odbourání alkoholu v těle, takže sklenka tequily se dá zakápnout šťávou z limetky či naředit grepovým džusem. A hlavně tequilu hojně zapíjejte vodou.

Margarita

Mezi nejznámější drinky s tequilou patří koktejl Margarita. Nejjednodušší a nejoblíbenější je s čerstvou limetkovou šťávou. Kombinuje se ale také s pomerančovým likérem. Může se smíchat v šejkru nebo se dát do mixeru na ledovou tříšť. Podává se ve skleničce, která vypadá jako obrácené sombrero a okraje skleničky zdobí krusta ze soli. Zejména k bílé tequile se prý sůl výtečně hodí. Limetka žaludek rozdráždí, zatímco sůl má zásaditý charakter a v této kombinaci by měl organismus nápoj lépe strávit.

Tequila Sunrise

Tento koktejl, v němž se tequila také tradičně využívá vypadá jako vycházející slunce. Led se zalije čerstvou pomerančovou šťávou, doplňuje se grenadinou a celé to pak tvoří jakýsi lavinový efekt. Zespodu je červená, která přechází v oranžovou a nahoře je žlutá.

Recepty a návod na přípravu obou koktejlů z tequily najdete na toto webu.

Na závěr

Dbát bychom měli také na kombinaci jídla a pití. Jako každý alkohol je totiž i tequila zrádná. Zejména v koktejlech s čerstvou pomerančovou šťávou chutná velmi lahodně. Dojem z konzumace tak výtečně doplní tradiční mexické pokrmy.

Tequila je geograficky svázána s Mexikem, pro její výrobu a značení platí přísná pravidla, proto výběr dobré značky není nic komplikovaného. Vždy si prohlédněte etiketu.

Podle původu cukru je na ní vše uvedeno:

  • Tequila – nejméně 51 % cukru pochází z modré agáve,
  • 100% blue agave tequila – jediným zdrojem cukru je modrá agáve.

Dále se podívejte, jak dlouho tequila zrála v sudu:

  • blanco (maximálně 59 dní)
  • reposado (až 11 měsíců)
  • aňejo (1 – 3 roky)
  • extra aňejo (3 – 5 let).

Pokud chcte opravdu prvotřídní tequilu, vybírejte 100% blue agave s delší dobou zrání. O tom, že nejlépe si nejen tequilu, ale další výborný mexický destilát mezcal vychutnáte při návštěvě Mexika se snad ani není nutné zmiňovat.

Všechny díly