Flair barmanství, flair bartending

Znáte to, konečně se protlačíte přes dav v narvaném baru k barovému pultu, chcete si objednat u barmana drink a on si tam místo nalévání drinků jen tak pohazuje s láhví pro zábavu. No nenaštvalo by vás to? Ale teď vážně.

Flair bartending je praktika barmanů , kteří baví hosty, klientelu nebo publikum manipulací s barovými nástroji, například šejkrem nebo pohazováním láhvemi s likéry a destiláty, různými způsoby, které vás mají pobavit a ohromit. Akce, která se příležitostně používá v koktejlových barech, vyžaduje dovednosti běžně spojované s žongléry. 

Tato atrakce se stala rozšířenou mezi majiteli podniků a obchodníky, kterým pomáhají propagovat lihoviny nebo otevírat nové bary. Soutěže byly sponzorovány značkami lihovin, aby přilákaly flair barmany, a některé školicí společnosti v oblasti pohostinství pořádají kurzy pro výuku technik flair.

Flair bartending je někdy označován jako „extrémní barmanství“ nebo kontrahován jako „flairtending“. Slovo flair se stalo populárním mezi praktikujícími v polovině 90. let. „Flair“ se také používá jako sloveso (např. „na vkus“), odkazující na jakýkoli trik používaný barmanem, aby pobavil hosty při míchání nápoje. Flair může zahrnovat žonglování , překlápění (lahve, šejkry), manipulaci s hořícími likéry nebo dokonce provádění kouzelných triků zblízka (také označované jako „kouzlo baru“).

Flair je showmanství přidané k barmanství, které zvyšuje celkový zážitek hostů. Zahrnuje jak mixologií, tak show barmanství zaměřené na špičkové koktejly připravované těmi správnými show technikami flar.

V poslední době je po celém světě patrný nárůst barmanů, kteří kombinují vynikající znalosti mixologie a pracovní flair. Working flair a Exhibition flair jsou si velmi podobné z toho důvodu, že oba vyžadují přesnost a praxi, nicméně použití exhibičního vkusu se stalo soutěžním stylem, kde se podstupují podstatně větší rizika. Working flair, který je mnohem běžnější, se více zaměřuje na dodávání nápojů zákazníkům a přitom stále zajišťuje vizuální zábavu.

Historie flair barmanství

Nejstarším záznamem o talentovaném barmanovi je barman Jerry „The Professor“ Thomas , který koncem devatenáctého století naléval ohnivé proudy vařící vody a planoucí whisky a míchal originální koktejl zvaný Blue Blazer (Modré sako).

Barmanský talent byl také prominentně uveden v roce 1988 ve filmu Koktejl s Tomem Cruisem v hlavní roli , stejně jako ve filmu Ošklivý kojot z roku 2000.

National Day Archives vyhlášený 10. červen každého kalendářního roku je oficiálně označen jako National Flair Bartenders Day.

Flair barmanské soutěže

V soutěžích lze v závislosti na pravidlech a předpisech každé akce vidět několik kategorií:

  • Mixologist – praktická příprava koktejlu přesně dle receptury za dodržení správných postupů
  • Flair – soutěž zaměřená především na barmanskou show a wow efekt

Důležitým rozdílem mezi oběma druhy soutěží je zejména rychlost, jakou je láhev vržena a/nebo nápoj vyroben. Pracovní soutěž obvykle zahrnuje „plochý“ hod, což je, když je láhev vypuštěna do vzduchu bez převrácení. To vytváří iluzi plovoucí láhve, ale snižuje pravděpodobnost rozlití kapaliny. To také otvírá barmanovi možnost používat podobné postupy bez ohledu na to, jakou láhev popadne, protože hladina tekutiny nehraje roli. Přijatá definice pracovního vkusu je „chuť, která znatelně nezpomaluje službu“, obvykle zahrnují lahve naplněné do různých úrovní (jako ve skutečné pracovní situaci), se kterými se rychle manipuluje a pak se nalévají. Exhibiční vkus téměř vždy zahrnuje lahve, které jsou často předem nastaveny na méně než 2 unce (60 ml) speciálně pro převracení. Exhibiční vkus často zahrnuje delší sekvence a rutiny, více objektů a představení v choreografii na hudbu.

  • První otevřená soutěž s výstavním kolem byla Quest for the Best Bartender v roce 1995.
  • První otevřená soutěž, která měla funkční kolo, byla Quest for the Best Bartender in the World v roce 1999.
  • První zcela fungující flair barmanskou soutěží byla Flair Bartenders Shakedown v roce 2006 organizovaná společností BarWars LLC.

Existují různé styly flair barmanských soutěží. Legends of Bartending World Bartender Championships testuje barmana ve čtyřech disciplínách barmanství, přesnosti, rychlosti, pracovním vkusu a exhibičním vkusu. Blue Blazer a Independent Flair League v Polsku odměňují vkus a mixologii dohromady; soutěžící získávají body jak za vkus, tak za kreativní mixologii. NATIONS International Flair Challenge a další soutěže jako Roadhouse World Flair, MBA a Athens Flair Open se vyznačují čistě exhibičním obsahem.

Historické soutěže

V roce 1986 vedení TGI Friday povzbudilo své barmany, aby ukázali svou osobnost za barem, což vedlo k tomu, že několik barmanů (několik z nich bylo John JB Bandy, John Mescall a Magic Mike) bylo posláno do firemní kanceláře TGI Friday’s v Texasu, aby natočili barmanské video. Na konci roku 1986 uspořádalo TGI Friday’s první národní barmanskou soutěž s názvem „Bar Olympics“ ve Woodland Hills v Kalifornii . John JB Bandy byl vítězem této soutěže. 

V roce 1987, po rozhovorech s 34 barmany, oslovila Johna JB Bandyho přes bar společnost Touchstone Pictures , aby pomohl při výcviku Toma Cruise a Bryana Browna pro film Cocktail z roku 1988.. Později téhož roku po natáčení vytvořil John JB Bandy úplně první tréninkové video barmanského stylu s názvem „Olympic Bartending“. 

Společnosti TGI Friday’s se připisuje zásluha za modernizaci a popularizaci stylového barmanství ve Spojených státech od poloviny 80. let, protože umožňovala svobodu umělecké osobnosti za barem. Londýn (Roadhouse) a Orlando (Quest for the Best at Pleasure Island’s Manniquins) byly na počátku a v polovině 90. let rájem stylového barmanství. V roce 1991 zahájila společnost TGI Friday’s svou globální soutěž s názvem World Bartender Championship . Globální soutěž pokračuje dodnes s divizními šampióny z celých USA.

Aktuální soutěže

Každý rok se po celém světě konají stovky flair barmanských soutěží, z nichž většina je lokálních a málo propagovaných. V roce 2005 zahájila Flair Bartenders Association (FBA) FBA Pro Tour , propojenou sérii akcí, kde soutěžící získávají body k titulu Pro Tour Champion na konci roku. V roce 2007 se na Pro Tour konalo 14 akcí, z nichž 7 se konalo v USA.

V roce 2008 zahájila World Flair Association Grand Slam. Celosvětový turnaj zahrnuje ty nejlepší soutěže z celého světa. Dnes je to považována za největší soutěž/turnaj, který lze ve světě flairu vyhrát. Barmani cestují na grandslamové akce široko daleko, aby se pokusili získat titul grandslamového mistra světa. Grand Slam události se každý rok liší, jsou umístěny v Evropě, Asii a Americe.

Pětinásobný mistr světa Ken Hall a Jim Allison, prezident FBA, zorganizovali šest z těchto sedmi akcí. Vlajkovou lodí flair barmanské akce je Legends of Bartending , která v roce 2010 oslavila dvanáctý ročník.

Mezi největší flair barmanské akce na světě patří:

  • Roadhouse World Flair v (Covent Garden) Londýn, Velká Británie
  • Legends of Bartending (Las Vegas, USA) – ukončeno
  • Quest (Orlando – nejstarší velká flairová soutěž na světě) – ukončena
  • Skyy Global Flair Challenge ve 14 různých zemích včetně Číny, Velké Británie, Kanady, Izraele, České republiky, Německa, Brazílie, Mexika atd. – ukončeno
  • Hard Rock Cafe pořádá od roku 2013 globální soutěž BARocker working flair.

Mezinárodní barmanská asociace byla založena v roce 1951. V roce 2000 IBA iniciovala soutěž World Flair Competition. Tato událost se koná na výročním kongresu členů IBA spolu s organizací World Classic Cocktail Competition (zahájena v roce 1955).

Závěr

Pokud budete pořádat koktejlový večírek, flair bartending je určitě možnost, jak hosty zaujmout a určitě to bude zlatý hřeb večera. Stačí se obrátit na vhodnou cateringovou společnost, případně ČBA (Česká barmanská asociace), která flair soutěže také organizuje.

Že ve flair baru zažijete větší zábavu a show asi ani není potřeba dodávat. A že je opravdu na co koukat, pokud to tedy někdo opravdu umí. Ovšem je to tvrdě vydřená dovednost, která vyžaduje stovky a tisíce hodin tréninku.