Konzumace alkoholu a obezita spolu souvisí 1/2

Proč je alkohol nebezpečnější pro obézní lidi a co se stane, když s pitím přestanete.

Mnoho z nás kriticky řeší tvar své postavy, držíme diety, nakupujeme potraviny s nízkým obsahem tuku. Často se však zapomíná na to, kolik kalorií obsahují oblíbené drinky. Toto je také jeden z důvodů, proč se mnoha lidem zhubnout prostě nedaří

Pití alkoholu vede k nadváze

Není žádným tajemstvím, že nadměrná konzumace alkoholu není pro naše zdraví vůbec dobrá. Nepřekvapuje tedy, že je to i alkohol, kvůli kterému je spousta lidí obézních.

Alkohol se na vzniku nadváhy a obezity podílí hned dvěma způsoby. Dalo by se říci přímo a nepřímo. Přímý podíl spočívá v jeho vysoké energetické hodnotě a nepřímý podíl spočívá v tom, že povzbuzuje chuť k jídlu a pocit hladu.

  • Vysoká energetická hodnota alkoholu

Užívání alkoholu vede k rozvoji nadváhy a obezity. Důvodem je skutečnost, že z chemického hlediska alkohol obsahuje vysoké množství jednoduchého cukru, který se při nedostatečném energetickém výdeji velmi snadno přeměňuje a ukládá do tukové tkáně.

Energetickou hodnotu alkoholických nápojů tvoří z největší části alkohol, který je energeticky velmi vydatný, u některých nápojů je navíc problémem i vysoký obsah cukru.

Pro dospělé, kteří pravidelně popíjejí, představuje alkohol kaloricky deset procent celkového příjmu kalorií.

Pokud patříte například mezi milovníky vína, ale nemyslíte si, že byste to s jeho konzumováním nějak extra přeháněli, pak pravděpodobně pak za měsíc zkonzumujete dva opravdu velké dorty. Průměrný piják vína pak zkonzumuje jen ve víně tolik kalorií, jako by si ob den dal porci zmrzliny.

Dvě deci bílého suchého vína jsou totiž stejně energeticky vydatné (kalorické) jako 50 g běžného zákusku.

1 gram čistého alkoholu (ethanolu) představuje 29 kJ = 6,931 kcal. Pro představu si můžeme uvést příklad, kdy 0,5 l světlého piva – ležáku obsahuje v průměru 700 kJ. To odpovídá přibližně 35 g mléčné čokolády.

  • Alkohol povzbuzuje chuť k jídlu

Je nutné si uvědomit, že je alkohol koncentrovaný zdroj energie. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí před jídlem alkohol, konzumují až o 33 % více kalorií.

Zvýšená konzumace alkoholu je pak prokazatelně spojena s obezitou u mužů – takzvaný pivní mozol. U žen se pak tuk ukládá zejména v oblasti stehen a hýždí.

Alkohol ale zejména způsobuje to, že povzbuzuje chuť k jídlu a lidé po jeho konzumaci jedí mnohem více, než by jedli například po pití obyčejné vody.

Více o pivním mozolu se dočtete zde – Pivní mozol 1/3 – Pivo dělá hezká těla – ALKOHOL DRINK

Alkohol a tloušťka se bohužel sčítají

Alkohol v sobě obsahuje především tzv. prázdné kalorie, které tělu nepřinášejí žádnou nutriční hodnotu. Navíc tato energetická hodnota přispívá k nárůstu hmotnosti. Při odbourávání alkoholu se organismus zaměřuje nejdříve na jeho rozklad, a až poté na metabolismus jiných nutričních látek, jako jsou tuky, složené cukry a bílkoviny.

Játra zajišťují proces metabolismu alkoholu

Z těla je alkohol vylučován prostřednictvím ledvin. Jsou-li ale játra plně vytížena odbouráváním ethanolu a dalších toxických látek, nemohou plnit své ostatní funkce, jako je např. zásobování krve glukózou.

Díky tomu má pak člověk větší hlad, přestože v těle je cukru dostatek. Zpomalen je také proces spalování tuků. Alkohol blokuje tvorbu jaterních enzymů, které jsou nutné k metabolismu mastných kyselin.

Alkohol zpomaluje proces hubnutí

Příjem alkoholu bývá navíc často spojen s konzumací tučných či smažených jídel. Ty v konečném důsledku ještě více přispívají k rychlejšímu přibývání na váze. Při pití alkoholu navíc člověk ztrácí schopnost sebekontroly. Snadněji tak podlehne chuti na slaná a mastná jídla s vysokým energetickým obsahem.

Pro hubnutí proto nejsou vhodné ani sladké alkoholické nápoje – například likéry. Mají sice menší podíl alkoholu, zato však větší množství přidaného cukru.

Rozdíly v ukládání tuků

Ženy mají už biologicky celkově vyšší procento tukové tkáně než muži.

Obézní lidé pak vykazují po požití alkoholu vyšší hladinu alkoholu v krvi než lidé se stejnou hmotností, ale s vyšším podílem svalové tkáně.

Důvodem je skutečnost, že tuková tkáň je vyřazena z rovnoměrného rozmisťování alkoholu v těle. To je také důvodem, proč mají ženy s nadváhou ve srovnání s muži o jednu šestinu až jednu třetinu vyšší koncentraci alkoholu v krvi a zároveň dříve vykazují známky opilosti.

Optimální množství alkoholu, to je vždy otázka

Pití alkoholu každý den není vhodné a z praxe vyplývá, že mnoho lidí má problémy s játry již po 5 až 10 letech takto pravidelného pití.

Je důležité se vyhýbat takzvanému tvrdému alkoholu – panákům destilátů a také silným likérů (Becherovka, fernet, ad.). Tyto nápoje obsahují nejvíce alkoholu.

Pozor je potřeba dávat i na každodenní rituály (alá J. R. Ewing) – například na nalití si skleničky pro uvolnění, nebo po příchodu z práce, z rituálu může totiž velmi rychle vzniknout závislost.

O příznivém účinku alkoholu se stále diskutuje, některé nejnovější studie příznivé účinky alkoholu na kardiovaskulární systém trochu zpochybňují, ale stále platí, že sklenička vína či piva denně extra moc neškodí.

Všechny díly