Příběh kávy 7/10 – Cold brew a překapávač, dripper

V tomto dílu našeho seriálu o kávě se podíváme na další způsoby její přípravy a zaměříme se na jeden způsob vyhledávaný kávovými fajnšmekry – cold brew a také na opravdovou kávovou klasiku, překapávanou kávu, tedy dripper.

Co je to cold brew

Cold brew, to je opravdová kávová lahůdka, která se vyznačuje především velmi jemnou lahodnou chutí a také velmi dlouhou přípravou kávy. Ovšem o co je příprava takové kávy delší, o to je jednodušší a výsledek opravdu stojí za to.

Cold brew je příprava kávy za studena, kdy se nahrubo namletá káva nechá macerovat ve studené vodě. Káva se v tomto případě vůbec nevaří a pije se studená, s ledem, případně mlékem, nebo smetanou. Ovšem nejedná se o ledovou kávu v pravém slova smyslu, protože ta se připravuje z espressa a teprve až poté se zchladí ledem.

Při tomto způsobu přípravy si káva zachová nejlépe svojí jemnost, protože při macerování, tedy extrakci za studena, se z ní uvolňují aromata, ovšem nikoliv kyseliny a oleje, které kávová zrna také obsahují a jež způsobují její kyselou, nebo naopak příliš hořkou chuť. Jelikož kávová zrna při přípravě cold brew nepřicházejí do styku s horkou vodou, proces extrakce chuti z kávových zrn produkuje rozdílný chuťový profil než při klasických metodách přípravy kávy. Po skončení macerace stačí kávu přefiltrovat a máte hotovo.

Takto připravená káva má velmi dlouhou trvanlivost a pokud jí uchováte v lednici, vydrží vám i 14 dní. Káva je také poměrně silná.

Postup přípravy kávy metodou cold brew

  1. Namelte kávu extra nahrubo. Při tomto způsobu mletí kávy jsou kousky zrnek větší než 1 mm. Je to vůbec nejhrubší mletí při přípravě kávy. Potřebujete 100 gramů.
  2. Kávu dejte do vhodné nádoby (sklenice s víčkem, či skleněná láhev s víčkem) a zalijte litrem studené vody
  3. Sklenici či láhev uzavřete, protřepejte a uložte do lednice. Doporučuje se nechat kávu macerovat cca 24 hodin.
  4. Po skončení macerace kávu přefiltrujte do jiné vhodné láhve či sklenice. Výborně se k tomuto účelu hodí papírový kávový filtr.
  5. Vyhněte se ředění hotové kávy v láhvi či sklenici vodou. Pokud je pro vás příliš silná, upravte si její sílu až těsně před její konzumací, například přidáním ledu, mléka či smetany.
  6. Připravenou kávu můžete uchovat v lednici v uzavřené nádobě cca dva týdny bez ztráty kvality.

Poznámka

Tento způsob přípravy kávy není až tak náročný na kvalitu či čerstvost kávových zrn a tak i ze starších průměrných, či podprůměrných kávových zrn se dá touto metodou připravit poměrně kvalitní káva.

100 gramů kávy na litr je považováno za optimum, ale vždy záleží na konkrétním druhu kávy, hrubosti mletí a délce macerace. Pokud budete chtít s touto metodou experimentovat, pište si při tom poznámky.

Překapávaná káva – dripper

Dripper, tedy překapávač je nádoba ve tvaru trychtýře, kam se vkládá nejčastěji papírový jednorázový filtr. Jde o pomůcku pro jednoduchou přípravu kávy překapáváním.

Dripper může být plastový, skleněný, keramický nebo kovový. Do něj jednoduše vložíte papírový filtr a středně namletou kávu. Potom pomalu překapete horkou vodu přímo do šálku nebo kávové konvice. Tímto způsobem lze velmi snadno ovlivnit délku extrakce a překapanou kávu lze poté uchovat horkou například v konvici ze skla tak, jak to známe třeba z amerických jídelen, kde jí servírka pak rozlévá hostům.

Tento způsob přípravy kávy dostává z mletých zrnek kávy do hrnku maximum chuti a aromat. Výsledkem je výrazná a silná káva, která také výborně chutná.

Příprava kávy v dripperu

  1. Namelte si čerstvou kávu na střední hrubost
  2. Dejte vařit vodu
  3. Papírový filtr dejte do dripperu, a zalijte ho trochou vařící vody, aby se přisál na jeho stěny.
  4. Poté dripper umístěte nad kávový šálek, či konvici.
  5. Do filtru dejte kávu – běžné dávkování je 6 gramů kávy na každých 100 ml vody, samozřejmě lze upravit podle vašich chuťových preferencí.
  6. Zalijte kávu horkou, ale nikoliv vařící vodou – cca 95 stupňů Celsia.
  7. Voda vlivem gravitace překape přes kávu a máte hotovo.

Poznámka

Kávu byste měli zalévat horkou vodou rovnoměrně. Způsob zalévání má výrazný vliv na její extrakci. Hrubější mletí urychlí extrakci kávy a výsledná káva pak bude mít chuť více kyselou. zatímco jemnější mletí zpomalí extrakci a výsledkem bude káva s více hořkou chutí.

Všechny díly