Základní dělení a druhy vín 1/4

Víno (řecký název oinos, latinský název vinum) vzniká kvašením moštu z hroznů vinné révy. Výrazem „víno“ se smí značit pouze alkoholické nápoje vyrobené z hroznů révy vinné.

Rozlišujeme různé druhy vín, které dělíme podle více parametrů, především podle barvy, obsahu cukru, odrůdy, stáří vína, technologie výroby a vyzrálosti vína.

Dělení vína podle barvy – tichá vína

Základní a nejpoužívanější dělení vín je dle barvy.

Bílé víno

Je možné vyrobit z bílých, růžových, červených nebo modrých hroznů rostliny révy vinné. Základní výrobní surovinou je rmut (narušené slupky hroznů). Rmut se při výrobě bílého vína lisuje ihned, čímž se získává čistý mošt ke kvašení. Pevné zbytky po lisování hroznů se nazývají matoliny. Bílým vínům vyrobených z červených nebo modrých hroznů se říká klaret.

Růžové víno (rosé)

Má barvy od oranžových odstínů lososové, meruňkové, až po růžové nebo růžovo-fialové odstíny. Existuje několik způsobů výroby růžového vína. Nejčastěji používaný způsob je krátké kvašení (několik hodin) rmutu z modrých odrůd na slupkách a následné zpracování stejnou technologií jako u bílého vína. Pravé růžové víno se vyrábí z modrých hroznů metodou krátkého nakvášení rmutu nebo bez nakvášení, u stolních vín, šumivých a perlivých vín i ze směsi bílého a červeného vína.

Červené víno

Vyrábí se pouze z modrých odrůd hroznů révy vinné, obsahujících červené barvivo. Rmut se nechává několik dnů nakvasit na slupkách, které zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Kvašení probíhá delší dobu a při vyšší teplotě než u vína bílého. Slupky tak zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Díky tomu jsou v červeném víně zastoupeny třísloviny a léčivá látka resveratrol. Jedna sklenka červeného vína obsahuje 600 mikrogramů resveratrolu.

Šumivá a perlivá vína

Perlivé víno

Vyrábí se z jakostních vín, která jsou uměle sycena oxidem uhličitým. Přetlak oxidu uhličitého v hotovém perlivém vínu musí být 0,1–0,25 MPa. Perlivá vína jsou svěží a lehká, v porovnání s šumivými víny vykazují menší perlivost. Perlivé víno se nesmí označovat jako šumivé víno ani jako sekt.

Šumivé víno

Vzniká přímým kvašením, při kterém se cukr obsažený ve víně mění na alkohol a oxid uhličitý. K výrobě šumivých vín se nejčastěji používají suché, kyselejší odrůdy vinné révy. Obsah oxidu uhličitého vzniká druhotným kvašením cukrů, přidaných do základního kvašeného vína tirážním likérem. Druhotné kvašení probíhá buď tradiční metodou zrání přímo v lahvích šampaňskou metodou s dobou zrání minimálně 9 měsíců před odstraněním sedimentů (metoda „Méthode Champenoise“), nebo v tanku (Charmatova metoda). Přetlak oxidu uhličitého v šumivém vínu nesmí být menší než 0,3 MPa. Splněním podmínek kvality je možné šumivé víno označovat jako sekt.

Dělení tichých vín podle stáří

  • Mladá vína
  • Zralá vína
  • Archivní vína

Dělení tichých vín dle obsahu cukru

Suchá vína

(nejvýše 4 g zbytkového cukru / litr) – zcela prokvašené víno bez zbytkového cukru, který smí obsahovat maximálně 4 g zbytkového cukru na litr nebo obsahuje maximálně 9 g cukru v litru, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 2 gramy nebo méně.

Polosuchá vína

(4,1–12 g zbytkového cukru / litr) – vína se zbytkovým cukrem, který je větší než nejvyšší hodnota stanová pro vína suchá, ale nepřesahuje 12 g v litru vína.

Polosladká vína

(12,1–45 g zbytkového cukru / litr) – vína se zbytkovým cukrem, který je větší než nejvyšší hodnota stanovená pro vína polosuchá, ale dosahuje nejvýše 45 g na 1 litr.

Sladká vína

(minimální obsah 45 g zbytkového cukru / litr) – vína s vyšším obsahem zbytkového cukru, a to jak senzoricky, tak analyticky. Zpravidla se jedná o některý z druhů speciálních vín, která jsou určena pro dlouhé zrání. Dle legislativních předpisů se jedná o víno se zbytkovým cukrem ve výši minimálně 45 g na litr.

Dělení šumivých vín dle obsahu cukru

  • „brut nature“ – „přírodně tvrdé“: méně než 3 g cukru / litr (cukr nebyl dodán)
  • „extra brut“ – „zvláště tvrdé“: 0–8 g cukru / litr
  • „brut“ – „tvrdé“: obsah cukru nižší než 15 g cukru / litr
  • „extra sec“ („extra dry“) – „zvláště suché“: 12–20 g cukru / litr
  • „sec“ – „suché“: 17–35 g cukru / litr
  • „demi-sec“ – „polosuché“: od 33–50 g cukru / litr
  • „doux“ – „sladké“: více než 50 g cukru / litr

Všechny díly