Jak je to s alkoholem v Turecku
Turecko, je turisticky zajímavá, relativně levná a velmi přívětivá země. Ovšem pro opilecké partičky není úplně nejvhodnější. Už je proto, že většinová populace je muslimská a tak alkohol vůbec nepije.
Vláda také abstinenci podporuje opravdu vysokými daněmi na prodej alkoholu.
A aby toho nebylo málo, v Turecku panuje oproti naší pouhé inflaci hyperinflace a tak se ceny všeho neustále mění. A brzy po vydání tohoto článku už mohou být neaktuální.
Berte tedy informace zde uvedené pouze bez záruky.
Kolik co stojí
Turecko je známé svou bohatou kulturou a historií, ale jedním z aspektů, který může návštěvníky překvapit, je vysoká cena alkoholu. Ať už si chcete koupit láhev vína nebo půllitr piva, ceny v Turecku jsou výrazně vyšší než v mnoha jiných zemích. V tomto článku se budeme zabývat důvody tohoto jevu.
Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty.
Čeští turisté budou alkohol znát ze svých pobytů v hotelových all inclusive resortech. Kdo tam byl, jistě alkohol vyzkoušel. Jedná se většinou o pár lokálních značek alkoholu nevalné kvality. Vše je potřeba naředit do koktejlu aby se to vůbec dalo pít.
Západní značky alkoholu pak nezahrnuje program IA a platí se extra.
Co se týče alkoholu, ten je v Turecku výrazně dražší. Pivo stojí kolem 60 Kč/0,5 l, víno od 250 Kč a láhev vodky se pohybuje okolo 1.000 Kč a výše dle značky.
Turci a alkohol
Typickým nápojem Turecka a arabského světa je ayran. V originále jogurt rozředěný vodou, osolený a ochucený kořením, zejména mátou. Tento tradiční nápoj je v tureckém počasí překvapivě osvěžující a velice dobře zahání žízeň. Dnes je již ayran vyráběn průmyslově, distribuuje se v uzavřených kelímcích jako u nás jogurt a je plný „éček“.
Turci jsou muslimové a svou víru poměrně přísně dodržují. Alkoholické nápoje (içki) tedy až na výjimky nepijí. V přístupu k alkoholu se Turci liší od jiných muslimských národů (třeba Egypťané, Maročané), kde je prodej alkoholu zakazován či nějak omezován, tamní lidé však často hledají způsoby, jak tento zákaz obejít a tajně popíjejí.
V Turecku prodej alkoholických nápojů omezován není, ale Turci alkohol (až na nečetné výjimky) nepijí. Turisté alkohol pijí a obvykle jej bez problémů dostanou. Jen v těch oblastech, kam mnoho turistů nepřijde, zejména ve východní části země, může být s nákupem alkoholu problém.
Ne že by to bylo zakázáno, ale prostě se neprodává, protože by ho nikdo nekupoval. A občas, když v supermarketu přece jen objevíte plechovku piva, vám ji zabalí u pokladny do novinového papíru. Abyste venku na ulici nepohoršovali kolemjdoucí.
Turecké pivo (bira) značky Efes je překvapivě dobré. Aby ne, když vrchní sládek pivovaru Efes je Čech.
Víno (şarap) je oblíbené spíš v jižních částech země a mívá dost proměnlivou kvalitu. Pít se obvykle dá, ale znalce vína příliš nenadchne.
Z tvrdších alkoholů je typická rakije (raki). Nejedná se ovšem o vinnou pálenku jako na Balkáně, ale o mentolově navoněnou kořalku známou z Řecka pod jménem Ouzo.
A co dostanete v Turecku pod názvy votka a rom není třeba komentovat. Můžete se tím opít, ale pochutnáte si jen stěží.
Vysoké daně na alkohol
Daně na alkohol v Turecku se pohybují kolem 200 % nákupní ceny.
Prvním důvodem vysoké ceny alkoholu v Turecku jsou značné daně, které jsou na něj uvaleny. Turecká vláda uvaluje na alkohol zvláštní spotřební daň, která se pohybuje kolem 200 % jeho nákupní ceny.
Kromě toho se na dovážený alkohol vztahují také cla a další daně.
Omezená dostupnost domácích výrobků
Dalším důvodem vysoké ceny alkoholu v Turecku je omezená dostupnost domácích produktů. Turecko není známé svou výrobou vína nebo piva a většina alkoholu, který se v zemi spotřebuje, se dováží.
To znamená, že ceny dováženého alkoholu jsou často vyšší než v zemi původu, a to kvůli dodatečným nákladům na dopravu a distribuci.
Přísné zákony a regulace
Kromě toho je prodej alkoholu v Turecku regulován a existují přísné zákony, které upravují, kde a kdy je možné alkohol prodávat. Alkohol se například může prodávat pouze v licencovaných obchodech a restauracích a jsou stanoveny určité hodiny, kdy se nesmí prodávat.
Tyto předpisy také přispívají k vysoké ceně alkoholu, protože omezují dostupnost levnějších variant.
Vládní politika omezování
Závěrem je třeba poznamenat, že turecká vláda se v posledních letech snaží omezit spotřebu alkoholu a zavedla řadu opatření, která mají od nadměrného, či i běžného pití odrazovat. Patří mezi ně zvýšení daní na alkohol a zvýšení zákonem stanoveného věku pro konzumaci alkoholu z 18 na 21 let.
Tato opatření přispěla k vysoké ceně alkoholu v Turecku, protože jej pro spotřebitele zdražila.
Vysoké ceny alkoholu kombinací faktorů
Závěrem lze říci, že vysoká cena alkoholu v Turecku je výsledkem kombinace několika faktorů, včetně daní, omezené dostupnosti domácích výrobků, předpisů a vládních politik. Tyto faktory sice mohou zdražit nákup alkoholu v Turecku, ale zároveň přispívají k jedinečné kulturní a sociální situaci v zemi.
A jak to je s cenami alkoholu v obchodech? Připravte se, že si v této muslimské zemi na pomezí Evropy a Asie za pivo, víno i další druhy alkoholu značně připlatíte. Za láhev vína dáte nejméně 170 Kč a za 0,5 l láhev místního tureckého piva kolem 50 Kč. Vybrané dovážené značky piv vás vyjdou na 50 Kč za 0,33 l láhev, počítejte však s dost menším výběrem než jste zvyklí u nás. Ve vybraných částech země se vám dokonce nemusí podařit alkohol sehnat vůbec.
Za půllitr lokálního piva dáte v restauraci cca 60 Kč. Pokud dáváte raději přednost dováženým značkám piv, ceny se značně zvyšují – na 0,33 l láhev si připravte 75 Kč. Láhev vína v restauraci vás vyjde mezi 250 až 350 Kč v závislosti na typu a stáří vína.