Alkohol na zaoceánských lodích

Mnoho cestovatelů si oblíbilo all inclusive hotelové resorty, jako ideální místo pro trávení dovolené. Má to svá pozitiva a tím největším je, že se o nic nemusíte starat a vše potřebné máte k dispozici.

Ovšem takový pobyt nemá s cestováním nic moc společného – ono se ani o žádné cestování vlastně nejedná – celý pobyt trávíte na jednom místě. Pobyt na zaoceánské lodi je výborný způsob, jak zkombinovat obojí.

Zřejmě první, co si představíte pod pojmem dovolená na lodi, je luxus – bazén na palubě, opalování s drinkem v ruce, večer kino a prostorná kajuta. Cestující tráví nejvíce času na palubě, kde je všechno potřebné pro aktivní trávení jejich volného času, odpočinek a zábavu. A taková je i skutečnost.

Jak taková plavba probíhá

Plavby na takových lodích se dělí na dva druhy:

  • Ocean liner – linková plavba – plujete například z USA do Evropy, nebo naopak.
  • Cruise ship – okružní plavba – vyplujete po předem dané trase a skončíte tam, kde jste se nalodili, například plavby mezi karibskými ostrovy.

Už se vidíte, jak pijete drink na baru u bazénu, na večeři chodíte ve večerních šatech a během plavby poznáváte nejkrásnější města světa? Ano, tak na toto se připravte. Ovšem je nutné podotknout, že taková dovolená není pro každého. Někomu může vadit, že z lodi není při plavbě úniku.

I když to zní velmi idylicky, má taková dovolená svá úskalí. A to zejména pokud vyrazíte na delší dobu. Lodní společnosti se snaží vyřešit prostor na lodi co nejvstřícněji pro cestující, ale i přes množství aktivit jste přece jen na ploše malého města a nemáte úniku. Vidíte pořád stejné tváře, což nemusí být na škodu, pokud zrovna v sousední kajutě není rodina s neustále plačícím dítětem, nebo příliš přátelský chlápek, co se s vámi dá do řeči pokaždé, sotva vystrčíte nos z kajuty.

Nezapomeňte, že – stejně jako do letadla – na loď můžete vzít pouze omezené množství zavazadel. Předem zkontrolujte nejen rozměry a váhu. Do kufru přibalte i šaty či oblek na galavečery. Na některých lodích je vyžadovaný dress code pro každou večeři, jinde vás galavečer potká jen 2–3krát za plavbu.

Kromě zábavy na samotné lodi vás ale čekají i zastávky v různých destinacích v závislosti na plavbě, kterou jste vybrali. Loď na své trase zastaví v několika významných přístavech, kde máte většinou celý den na prohlídku města.

Na lodi se bydlí v kajutách. Liší se podle ceny – nejlevnější jsou bez oken a menší, pokud chcete kajutu s oknem a trochou prostoru, připlatíte si. Když už si ale chcete užít zaoceánskou plavbu, byla by škoda šetřit na svém komfortu.

Vybírat můžete relaxační plavby, kdy navštívíte plážová místa, nebo expediční dobrodružné plavby, při kterých vás bude doprovázet skutečný odborník a seznámíte se s faunou a flórou téměř nenavštěvovaných koutů naší planety.

Výletní plavby jsou velmi populární zejména v Americe. Většina lodních společností má své sídlo na Floridě, odkud vypravují lodě do Karibiku.

Na výletní loď se může vydat opravdu každý – jak mladý pár, tak rodina s dětmi i senioři. Zřejmě nenajdete plavbu vyhrazenou např. jen lidem ve věku 55+, hodně ale napoví zaměření plavby a vybavení lodě.

Pokud tedy vyberete plavbu třeba s Disney Cruise Line, připravte se na to, že loď bude plná rodin s dětmi, zejména malými, protože tato společnost se na rodiny zaměřuje. Je tomu uzpůsobené i vybavení lodi – na palubě najdete bazény s tobogány, děti mohou hrát různé interaktivní hry, vytvářet týmy, využívat basketbalové hřiště, ping-pong apod. Rodiče se tedy nemusí bát, že budou mít děti 24 hodin denně na krku. Ty se určitě rády zabaví samy.

Upřednostňujete-li klidnější plavbu, zvolte například společnost, která nabízí divadla, koncerty, kriketová hřiště, taneční zábavy, večery s vínem, obchodní centra.

Jak je to s alkoholem na zaoceánské lodi?

Plavby se zde většinou prodávají ve formě balíčků, které si liší podle toho, co vše je v jejich ceně obsaženo.

  • Základ bývá AI strava a nealkoholické nápoje.
  • Vyšší je AI strava, nealkoholické nápoje + pivo a víno
  • Poté následuje balíček ještě doplněný ještě o destiláty a koktejly

Toto se ale velmi liší, společnost od společnosti. Každá to má nastavené trochu jinak. Musíte počítat s tím, že loď je vlastně celé plovoucí město pro stovky až tisíce lidí, kde jsou i bary, kluby, výčepy a hospody a tak se provozovatelé snaží, abyste zde také něco utratili. Nabídka je opravdu bohatá a seženete zde vše co si z alkoholických nápojů přejete. včetně šampaňského a koňaku.

Je tak jen na vás, zda si alkohol předplatíte v nějakém balíčku předem, či vezmete jen základ a alkohol si budete později dokupovat po sklenicích. Ceny balíčků se liší společnost od společnosti a tak nelze stanovit nějaké univerzální doporučení. Ale ať už se rozhodnete jakkoliv, rozhodně se vám nestane, že byste neměli co pít a to po celých 24 hodin denně, kdy zde funguje nápojový servis.

Počítejte také s tím, že zde panuje systém známý z USA – povinné spropitné. Nemá cenu nad tím moc přemýšlet (vychází to z amerického způsobu odměňován, kdy personál pracuje za minimální mzdu a žije ze spropitného, které dosahuje i 20% z ceny objednávky), teoreticky to lze obejít, ale je to tak složité, že je lepší tuto sumu prostě připočítat k celkové ceně, ke kalkulaci nákladů již při nákupu – počítejte cca s 10-15 euro za osobu a den.

Jedená se o zajímavý zážitek a pokud v životě o něčem takovém sníte, dá se najít spousty tras a termínů, které si může dovolit úplně každý. Není tak nutné čekat až na důchod a následnou výplatu důchodového fondu, už jen proto, že dožití není jisté.

A jak to na takové lodi vypadá a co vše lze od takové plavby očekávat?

To můžete vidět na videu níže.