Nebezpečí konzumace alkoholu v létě
Léto si lidé spojují se zábavou, venkovními večírky, diskotékami a koncerty. K těmto aktivitám patří často také pití různých alkoholických nápojů. Ať už jde o vychlazené pivo, vinný střik nebo nejrůznější koktejly, společně s těmito drinky se do našeho těla dostane alkohol. Jelikož náš organismus funguje v horkých dnech jinak, je třeba na to myslet.
Právě v létě totiž dochází k mnoha zbytečným kolapsům i úmrtím právě z důvodu neuváženého pití. Jaká rizika hrozí a jak byste měli alkohol v létě správně konzumovat si ukážeme v tomto článku.
Rizika konzumace alkoholu v létě
Úpal
Nastává, když tělo není schopno regulovat svou teplotu. Lidské tělo produkuje velké množství vnitřního tepla, které se normálně ochlazuje pocením. Pokud tělu chybí dostatek tekutin, nejste schopni se dostatečně potit, abyste se ochladili.
Být venku na horkém letním slunci bez možnosti regulovat teplotu může způsobit její zvýšení na nebezpečně vysokou úroveň. Mezi příznaky úpalu patří bolest hlavy, závratě, dezorientace, zmatenost, ztráta vědomí, halucinace a záchvaty.
Úraz
Lidé mají pod vlivem alkoholu tendenci k rizikovému chování. V létě to může být třeba jízda na kole, rizikový skok do neznámé vody, nebo třeba nestandartní jízda na tobogánu pod vlivem alkoholu. Takové rizikové chování vede často z úrazům, mnohdy se závažnými celoživotními následky, či úrazy fatálnímu, které končí smrtí.
Dehydratace
V létě se tělo snaží ochlazovat pomocí potu. Při konzumaci alkoholu dochází ke zvýšenému pocení a také k častějšímu močení, protože je alkohol silným diuretikem. To vede ke zvýšenému riziku dehydratace.
Spálená pokožka
Opilí lidé často zapomínají a to má ten důsledek, že lidé pod vlivem alkoholu jsou častěji spálení. Zapomínají se mazat opalovacím krémem a jelikož sílu slunce cítí méně než ti střízliví, často později litují, že se před sluncem lépe nechránili.
Utonutí
Třetina všech utonutí se týká lidí, kteří požili alkohol. Dokonce i zkušeným plavcům pod vlivem alkoholu rychleji dojdou síly. Alkohol navíc snižuje zábrany, a tak se mnozí odváží plavat dál než dokážou zvládnout.
Podchlazení
Plavci mohou strávit více času v chladné vodě, a tím vystavit své tělo nízkým teplotám na příliš dlouhou dobu. Prochladnout ale nemusíte jen ve vodě, mnoho opilých lidí neváhá si ustlat na chodníku, kovové lavičce, na louce nebo dalších místech, kde může být tělo v noci vystaveno chladu.
Dezorientace
Pod vlivem alkoholu se zhoršuje orientační smysl, což velmi často vede k tomu, že se člověk ztratí. Ztratit se můžete nejen v přírodě, ale také na vodě. Každé páté úmrtí na lodi je způsobeno užitím alkoholu.
Nehoda při řízení
Málokdo si troufne s alkoholem v krvi usednout za volant, ale přesto se tací najdou. Stejné nebezpečí hrozí i v případě člunů, čtyřkolek, kol, koloběžek nebo jiných dopravních prostředků, u kterých si někteří myslí, že je jejich řízení pod vlivem méně nebezpečné. Řidič není schopen včas reagovat, jeho smysly jsou oslabené a jeho odhad zkreslený.
Otrava alkoholem
Většina lidí zná svou míru u piva, vína nebo tvrdého alkoholu. U koktejlů je to ale jiné a jejich pití může být velmi nebezpečné. Jejich složení i obsah alkoholu se mění v závislosti na koktejlu. Mnozí mají tendenci s nimi experimentovat a při jejich konzumaci se mohou velmi rychle opít. Pokud dané koktejly neznáte a nevíte, jaké množství alkoholu obsahují, přistupujte k jejich konzumaci opatrně.
Tipy, jak pít alkohol bezpečně
- Dbejte na dostatečnou hydrataci. Při pití alkoholu dochází k falešné dehydrataci. Sice jsou alkoholické drinky tekutinou, ale alkohol to kompenzuje kvůli dehydratačnímu faktoru. Postarejte se, abyste pili také nealkoholické nápoje, nejlépe čistou vodu.
- Pravidelně jezte, některé kalorické drinky mohou způsobit, že se budete cítit sytí, ale nenechte se tímto pocitem oklamat. Jídlo pomáhá absorbovat část alkoholu a pokud chcete snížit dopad alkoholu, dopřávejte si pravidelné svačinky.
- Cestujte s řidičem. Pokud před sebou máte cestu a chcete si dát alkohol, vyrazte vždy s kolegou, který zůstane střízlivý nebo si zavolejte taxi. Pokud cestujete na kole, raději z něj slezte a použijte ho jako podpěru.
- Konzumujte alkohol jen tehdy, pokud se neplánujete věnovat žádným rizikovým aktivitám, od plavání až po jiné sporty, které vyžadují plnou koncentraci.
- Pijte méně alkoholu, Pijte alkohol méně než jste zvyklí, organismus je v létě více zatěžovaný a reaguje na něj za horkých teplot jinak.
- Vyhněte se ledový nápojům, které jsou osvěžující, ale nejsou zdravé. Jejich pití během horkých dnů zvyšuje pravděpodobnost bolesti v krku a ucpaného nosu. Také má za následek hromadění přebytečného hlenu, který tvoří ochrannou vrstvu dýchacích cest. Ledové nápoje navíc narušují přirozený proces vstřebávání živin během trávení.
Konzumace alkoholu v závislosti na věku
Vědci se opět pustili do zkoumání vlivu alkoholu na organismus člověka. Zatímco předchozí výzkumy ukázaly, že malé množství alkoholu může být v některých případech prospěšné, nová analýza tyto výsledky vyvrací. Závisí totiž na věku jedince, rizika konzumace alkoholu dále závisí na zeměpisné oblasti, pohlaví.
Ačkoliv víme, že není realistické, aby se mladí dospělí zřekli alkoholu, považujeme za důležité co nejvíce informovat o negativních důsledcích, aby se každý mohl na základě nových poznatků rozhodnout, jestli bude alkohol konzumovat, nebo ne.
Závěry a výsledky analýz
- Konzumace alkoholu nepřináší žádné výhody, naopak představuje značná zdravotní rizika pro lidi do 40 let.
- Konzumace většího množství alkoholu, než ekvivalent jednoho piva denně by mohlo zvýšit zdravotní rizika zejména pro muže.
- Muži by neměli překročit hladinu 0,136 nápoje denně, zatímco ženy ve stejném věkovém rozmezí by neměly překročit 0,273 – přibližně čtvrtinu standardního nápoje denně.
- Mladí lidé by neměli pít alkohol vůbec. Starší lidé sice mohou z alkoholických nápojů profitovat, ale pouze omezeně.
- Dospělí starší 40 let bez jakéhokoli zdravotního problému by mohli mít určité výhody z pití alkoholu, jako je snížené riziko postihnutím mrtvice, cukrovkou či riziko srdeční ischemické choroby.
- Bezpečná míra konzumace je přitom pro skupinu lidí ve věku 40–64 let od poloviny sklenice až po téměř dvě celé sklenice standardního alkoholického nápoje denně (pivo, víno).
- Důležité ale je tuto hranici nepřekročit, jinak dochází naopak ke zvýšení rizika nejrůznějších zdravotních komplikací.
- Konzumace alkoholu je nejrizikovější pro skupinu muži muzů 15–39 lety.
- Doporučená míra konzumace alkoholu je stále příliš vysoká pro mladší populaci.