Jak změřit obsah alkoholu v tekutině

Každý výrobce alkoholu, občas potřebuje změřit jeho obsah v tekutině. Ať už se jedná o někoho kdo si doma občas vaří vlastní pivo, či vinaře, který se zabývá výrobou různých druhů vín, nebo třeba majitele pěstitelské palírny, který potřebuje znát výnos z dovezeného kvasu.

Měření obsahu alkoholu není nic složitého a provádí se na základě fyzikálních zákonů prakticky odnepaměti. K modernějším měřícím zařízením pak patří optické refraktometry, které využívají pro měření indexu lomu paprsku světla. Refraktometry ale existují i plně digitální.

Optický refraktometr

Optický refraktometr pro měření objemových procent alkoholu se používá pro měření ovocných pálenek jako slivovice, meruňkovice atd. a obdobných destilátů jako whisky, bourbon, vodka, gin atd, dá se jím ale měřit i pivo a víno – viz úvodní foto.

Refraktometr je přístroj pro měření indexu lomu paprsku světla a takto lze určovat složení kapalných směsí či čistoty látek. Osvědčuje se jako pomůcka při pálení pálenek z ovoce nebo z medoviny apod. Pokud je známý objem destilátu v litrech a také refraktometrem změřený obsah alkoholu v objemových procentech, pak lze vypočítat objem čistého alkoholu v litrech vynásobením obou hodnot a dělením výsledku číslem 100.

Měření refraktometrem je velmi jednoduché, stačí kápnout kapku měřené látky na zešikmený optický hranol přístroje, přiklopit krytku hranolu (látka se rozprostře), počkat několik sekund, až se vyrovnají teploty kapky a refraktometru, podívat se proti světlu do okuláru přístroje, případně ho zaostřit, a na příslušné stupnici v zorném poli lze ihned odečíst hodnotu objemových procent alkoholu, po měření se optický hranol i krytka utřou důkladně vlhkým a suchým hadříkem. Pro přesné měření je nezbytné dodržet referenční teplotu 20 °C.

Vinná réva

Refraktometr pro vinaře či pěstitele vinné révy je určen primárně pro stanovení cukernatosti hroznové šťávy. Tento druh refraktometru někdy bývá nazýván též jako moštoměr či ještě obecněji jako cukroměr, ačkoliv tato měřidla pracují na jiném principu. Ovšem účel, ke kterému se používají, je stejný – měření obsahu cukru ve vodném roztoku.
Cukernatost lze měřit jakýmkoliv univerzálním refraktometrem se stupnicí Brix, ovšem typ určený vinařům je výjimečný tím, že kromě této univerzální „cukroměrné“ stupnice, má ještě další stupnice, které se používají speciálně pro stanovení cukernatosti hroznů.

  • V České republice a na Slovensku se používá stupnice normalizovaného moštoměru (°NM, °ČNM).
  • V Rakousku Klosterneuburský moštoměr (°KMW, °Kl, °Babo).
  • V Německu Oechsleho moštoměr (°Oe).

Vinař s refraktometrem může porovnat cukernatost i podle mezinárodních měřítek.
Do měřidla je také zabudována stupnice pro odhad přirozeného množství alkoholu v hroznové šťávě, která je sestavena dle tabulky ze zákona o vinohradnictví a vinařství.

Destiláty a pálenky

Před samotnou výrobou destilátu, je nutné správně připravit ovocnou břečku. Pro kontrolu procesu zrání (dynamiky úbytku cukru) kvasu (ovocné břečky).

Pro měření obsahu alkoholu v již hotové pálence se používá refraktometr měřící objemová procenta alkoholu. Je vhodný pro měření %VOL = objemové procento domácích ovocných pálenek jako je slivovice, meruňkovice, brandy, bourbon, ad. Méně používaným typem je refraktometr měřící hmotnostní procenta alkoholu.

Měření piva a použití v pivovarnictví

Při vaření piva a to jak v pivovaru, tak i v domácích podmínkách lze použít refraktometr pro měření obsah cukru v pivní mladině. Refraktometrem lze měřit nejen cukernatost pivní mladiny v rozsahu, ale také její specifickou hmotnost.

Vínoměr

Vínoměr je užitečný pomocník, určený k přímému orientačnímu měření obsahu alkoholu ve víně. Toto měření je ale pouze orientační.

Jedná se o jednoduchý přístroj sloužící k přibližnému stanovení obsahu alkoholu ve vínech (rozsah 0-25%). Pracuje na základě principu povrchového napětí měřeného vína. Pro měření je třeba jen 2 ml vína, ideální teplota měření +20°C. Vínoměr se používá pro měření obsahu alkoholu ve víně či moštu.

Návod k použití vínoměru

  1. Naplňte vínem horní nádobku vínoměru tak, aby víno naplnilo celý objem vínoměru a nechte pár kapek vína odkapat pryč.
  2. Poté vínoměr převraťte (přičemž vylijete zbytek vína z nádobky) a převrácený vínoměr podržte svisle ve výšce očí.
  3. Měřená tekutina bude vínoměrem protékat a postupně odkapávat. Poslední kapku, pokud je pod spodním okrajem kapiláry, odstraňte lehkým pohybem vínoměru stranou. Následně již můžete na stupnici vínoměru přečíst naměřenou hodnotu (%).

Podmínky měření

  • Vínoměr pracuje na principu povrchového napětí. Aby bylo měření správné, musí být nádobka i kapilára suchá a čistá.
  • Teplota vínoměru i teplota měřené tekutiny by měly být stejné, a to nejlépe 20° C.
  • Po každém měření je potřeba vínoměr pořádně vypláchnout vodou, případně občas vypláchnout jarovou vodou.

Hustoměr, aerometr

Hustoměr je ponorné těleso většinou ve tvaru baňky s vystupující stopkou, ve které je umístěna stupnice udávající naměřenou hustotu kapaliny.

Hustoměry slouží k měření hustoty kapalin na základě Archimédova zákona. Hloubka ponoru baňky a stopky se stupnicí závisí na hustotě kapaliny.

Hustoměry slouží pro provozní a orientační měření při zjišťování hustoty nebo koncentrace určitých druhů kapalných látek. Vyrábějí se v různých měřících rozsazích. Označení kapaliny, pro jejíž měření je hustoměr určen, je obvykle uvedeno na zadní straně stupnice.

Vyrábějí se většinou v provedení bez teploměru, ale mohou být vybaveny i teploměrem.

Pivní váha je předchůdcem hustoměru specializovaným pro sladovnické účely.

Lihoměr

Lihoměr udává obsah alkoholu v procentech až do 100 %. Tento přístroj správně a přesně měří obsah alkoholu při teplotě 20°C. Pokud se teplota liší, je potřeba pro stanovení správné hodnoty dopočítat korekci.

Jak pracovat s lihoměrem

Lihoměr je kalibrovaný na měření tekutin o teplotě 20°C. 

  1. Do odměrného válce nalijte tekutinu.
  2. Pomocí teploměru zjistěte teplotu tekutiny. 
  3. Následně ponořte do odměrné nádoby lihoměr.
  4. Hodnota, kterou naměříte, bude zobrazovat % alkoholu.