Opilecké legendy – Amy Winehouse
Amy Jade Winehouse (1983 – 2011) byla britská hudebnice, která se proslavila například písní „Rehab“ z alba Back to Black, v níž zpívá, že se nechce léčit ze svých závislostí na drogách a alkoholu, a za toto album nakonec získala pět hudebních cen Grammy. Jako by už tehdy předznamenala svůj pohnutý osud.
Amy Winehouse zemřela v pouhých 27 letech na otravu alkoholem.
Profesionální život
Britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka. Její debutové album Frank, které vyšlo v roce 2003, se stalo velice populárním. Pomohl tomu hlavně pilotní singl „Stronger than Me“. Celosvětového úspěchu se dočkala s druhým albem Back to Black, které vyšlo v roce 2006 a pochází z něj úspěšný singl „Rehab“. Za desku obdržela i šest nominací na ceny Grammy, z nichž pět proměnila ve vítězství. Získala i cenu BRIT Awards pro nejlepší umělkyni.
Hudební začátky
Narodila se v severní části Londýna Southgate do židovské rodiny, ve které se poslouchal hlavně jazz. Její otec Mitchell Winehouse byl taxikář a matka lékárnice. Zhruba v deseti letech si s nejlepší kamarádkou ze školy založila amatérské rapové duo Sweet ‚n‘ Sour (Sladká a Kyselá), a nikoho asi nepřekvapí, že Amy byla v tomto duu právě ta kyselá, Hudebně ji ovlivnilo mnoho osobností různých žánrů. Například Carole King, Prince, nebo Madonna. V šestnácti letech začala zpívat profesionálně a podepsala první smlouvu s vydavatelstvím.
Album Frank 2003–2004
Debutové album jí vyšlo v roce 2003. Všechny texty na albu si napsala sama a hudba byla ovlivněna hlavně jazzem. Kritika na album byla velmi pozitivní.
V žebříčcích v Británii se albu dařilo, pohybovalo se na nejvyšších příčkách. To vyneslo albu i několik nominací na BRIT Awards, kde vyhrála v kategorii Nejlepší píseň za singl Stronger than Me.
Později Amy několikrát uvedla, že by na albu udělala spoustu věcí jinak a že se do nahrávání příliš pletlo hudební vydavatelství.
Album Back to Black 2006–2007
Album Back to Black vyšlo v roce 2006 a zahajovalo na sedmém místě. Později se ale propracovalo až na nejvyšší umístění v britském žebříčku. Hlavní zásluhu na tom měl singl Rehab, kde s upřímností popisuje svou náklonnost k alkoholu, za kterou ji chtěl manažer poslat do protialkoholní léčebny, ona se ale vzepřela, celý manažerský tým vyhodila a začala pracovat s novými lidmi.
Deska je ovlivněná především jejím bouřlivým osobním životem. Všechny skladby se týkají Amyina divokého a trochu zničujícího vztahu s Blake Fielder-Civilem. Oproti debutovému albu Frank jsou písně o mnoho depresivnější a smutnější.
Album Back to Black se dostalo také na americký trh, kde se mu velmi dařilo. Nejvýše se dostal na 6. místo, ale po udílení cen Grammy, kde proměnila pět ze šesti nominací, se deska vyšvihla na druhé místo prodejního žebříčku. Celkově se desky prodalo přes 8,5 milionu kusů.
Kvůli problémům s drogami nedostala včas americká víza na předávání cen Grammy, tudíž se muselo její vystoupení přenášet satelitně do Los Angeles.
Osobní život
Dětství Amy Winehouse
Už od útlého věku byla považovaná za velmi problémové dítě, a to jak doma, tak ve škole. Několikrát musela přestupovat z jedné školy do druhé, učitelé ji neměli v oblibě kvůli jejímu rebelskému chování. Ráda vyrušovala v hodinách neustálým zpěvem a notováním, což profesory vytáčelo. Prý si zpívala vždy na uklidnění, když byla nervózní.
Jako malá měla zpěvačka Amy Winehouse přezdívku Hurikán Amy. A to ji přesně vystihovalo. Divoká zpěvačka byla pěkné kvítko už jako dítě a zůstalo jí to až do konce života.
Jednou v židovské synagoze dokonce zkoušela ukrást sladkosti, zkrátka proto, že sladkosti milovala. Poprvé se schválně pořezala, když jí bylo devět let, když jí bylo deset let, poprvé se pokusila o sebevraždu. Alkohol začala pít ve dvanácti letech.
To proto, že její otec Mitch opustil její matku kvůli jiné ženě. Amy to nesla velmi těžce. Projevily se u ní příznaky depresí. S rodiči, především s otcem, měla ale vždy dobrý vztah – dokonce měla na jeho počest i tetování.
Ještě nebyla ani teenager, když kouřila marihuanu, poškozovala se a nejednou se předávkovala prášky. Později ji sužoval démon alkoholu a drog, a potýkala se také s poruchami příjmu potravy – trpěla bulimií.
Manželství
Její vztahy byly vždy zmíněny v písních, a to na obou albech. Při koncertování v londýnských hospodách se seznámila se svým mnohaletým přítelem a poté i manželem, Blake Fielder-Civilem. Jejich vztah byl sledován mnoha médii a Amy pomalu, ale jistě ničil. Fielder-Civil byl drogově závislý a Amy do tvrdých drog také zatáhnul.
Dne 18. května 2007 se Amy za Blakea provdala v Miami na Floridě. Již v roce 2007 se objevily spekulace, že se svým manželem užívá drogy. Ten byl později za napadení zatčen a byl držen ve vazební věznici. V říjnu 2007 byli zatčeni za držení marihuany.
Později bulvární deník The Sun přinesl fotografie poslané právě Fielder-Civilem, na kterých Amy kouří crack. Později se předávkovala diazepamem a extází.
V únoru roku 2013 se Blake Fielder-Civil veřejně přiznal několika britským deníkům, že to byl právě on, kdo Amy „ukázal“ tvrdší drogy, konkrétně heroin.
Před smrtí
Psychické problémy, drogy i manželství plné domácího násilí se však na jejím zevnějšku nelibě podepsaly. Fotografie z posledních let jejího života jsou děsivé a odstrašující zároveň. Na začátku své kariéry půvabná a tajemná kráska s vlasy ve stylu pin-up girl vyčesanými do velkého drdolu a silnými černými linkami najednou připomínala trosku a svůj vlastní stín bez života a bez jiskry.
Pohublá postava, zjizvená tvář i ruce, tělo samé modřiny, z pověstného drdolu jenom zacuchané hnízdo. Na koncertech se potácela z jedné strany jeviště na druhé, pokoušela se zpívat, ale zapomínala vlastní texty. Marné pokusy vymanit se ze závislostí vždy znamenaly další a další propad.
Minimálně několik posledních let před smrtí nebyl okamžik, kdy by byla Amy úplně čistá. Byla to úspěšná zpěvačka, světová superstar, narkomanka a mladá žena, která se řítila směrem k předčasné smrti.
Amy zřejmě také v závěru života trpěla nepříjemným Tourettovým syndromem. Důkaz, že by tomu tak mohlo být, nalezla její matka v denících zpěvačky, v jejich textech a zápiscích. Podle ní však zpěvačka zemřít nechtěla a nejednalo se o sebevraždu. Podle všeho totiž snila o tom, že bude mít děti. To už se jí však bohužel nesplnilo.
Smrt
Dne 23. července 2011 byla svým bodyguardem nalezena mrtvá ve svém domě v Londýně. Zemřela ve spánku.
Příčina smrti byla objasňována několik měsíců a zveřejněna až po třech měsících od úmrtí. Koroner určil, že příčinou její smrti byla otrava alkoholem spojená s bulimií, se kterou Amy bojovala od svých patnácti let. Obsah alkoholu v její krvi byl v době smrti stanoven na 416 mg na decilitr – 4,16 promile.
Závislost na drogách, hlavně na alkoholu, jí působila veliké problémy. Zpívá o ní v písni Rehab, kde také říká, že léčit se nepůjde, že je jí dobře. Americká skupina Green Day vydala roku 2012 na desce ¡Dos! píseň „Amy“, věnovanou zpěvaččině památce.
Dne 14. září 2014, tedy v den jejích nedožitých 31. narozenin, byla na tržišti v Camdenu, kde Amy Winehouse žila a také zemřela, odhalena její bronzová socha v životní velikosti 175 cm. Autorem díla je sochař Scott Eaton. Dle sdělení jejího otce byla socha umístěna na tržišti (Stables Market), aby byla co nejblíže jejím obdivovatelům i širší veřejnosti.
Pozitivní vztah k alkoholu
Možná se ptáte, co vlastě Amy Winehouse pila za alkohol? V několika rozhovorech se na toto téma vyjádřila velmi otevřeně.
Co se ale týče její záliby v alkoholu, střídala v počátku ve dvanácti letech období úplné abstinence a velkých flámů. V posledních letech před smrtí však už alkohol pila denně.
„Miluju whisky Jack Daniel’s. Miluju Jack Daniel’s. Prostě to miluju. Je to tak skvělý,“ vyjádřila se sama zpěvačka. „Alkohol piju každý den, ale ne vždycky je to Jack Daniel’s.“
„Alkohol piju vlastně každý den. A vůbec nevidím důvod, proč bych se za to měla stydět…“.
„Každej to ví, mám ráda Jack Daniel’s s colou. Tak to vždycky začíná, když je člověk mladší, a chce se trochu opít tak jako kdokoli jiný, dáš si whisky takhle. Víte, jaké to je, když je člověk ještě dítě.“
Amy se rovněž vyjádřila, že má ráda tequillu a karamelovou vodku. „Tu mám fakt ráda, panebože, mohla bych toho klidně každou noc vypít celou láhev,“ líčila zpěvačka s nadšením v hlase.
Závěr
Amy Winehouse byla sice nadána nesporným pěveckým talentem a již od šestnácti let se zpěvu věnovala profesionálně, zároveň však měla také i sklon k mnoha závislostem. Je smutným příkladem toho, jak někdo dokáže promarnit svůj život i obrovský potenciál kvůli chvilkovým pocitům štěstí, které snad návykové látky možná na kratičký okamžik přinesou…
Amy Winehouse se tak stala součástí Klubu 27, jak fanoušci označují skupinu hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech.