Letní hudební festivaly a alkohol, to je nerozlučná dvojka

Letní hudební festivaly jsou pro mnohé z nás tím, na co se po celý rok těší.

Kombinace hudebních zážitků, alkoholu a mnohdy i různých oblbováků a povzbuzováků, drog a nevázaného sexu je pro mnohé prostě neodolatelná, až euforická.

Na letních hudebních festivalech platí více než jinde rada „Pij s rozumem“.

Týká se to zejména příležitostných konzumentů alkoholu, kteří neumí odhadnout jeho účinky. Zkazit si festival, na který se člověk těší celý rok, a zmeškat hlavní hvězdy kvůli dehydrataci, úžehu nebo zkrátka tím, že je člověku zle, určitě není to pravé.

Účinky konzumace alkoholu na festivalu

Z letního festivalu si obvykle hodláme přivézt hudební zážitky, dobrou náladu a příjemné vzpomínky. Každoročně si však řada návštěvníků zkazí festival tím, že neodhadnou účinky alkoholu ve vysokém vedru a pod žhnoucím sluncem. Zejména v teplém počasí bychom pití alkoholu měli prokládat dostatečným množstvím vody nebo jiným nealkoholickým nápojem, abychom předešli dehydrataci.

Mezi probíhajícími koncerty by se nemělo zapomínat ani na jídlo. Alkohol se do organismu začíná vstřebávat trávicí soustavou. Pokud je žaludek prázdný, alkoholu nic nebrání v rychlém nástupu. V rozumných dávkách navozuje pocit uvolnění, pokud se ale další drink dostane do organismu příliš rychle, receptory, které přináší pocit pohody a relaxace, jsou obsazené a nasměrují nový alkohol do centrální nervové soustavy, což může naopak vyvolat pocit útlumu. V oblasti mozečku pak hrozí ochromení koordinace pohybů.

A co vše se může přihodit na letním hudebním festivalu, pokud to někdo lidově řečeno „přežene“? Největším rizikem při nadměrné konzumaci alkoholu je překvapivě úraz. Na vině je špatná koordinace pohybů a neopatrnost.

Opilého festivalového společníka je radno všude doprovázet, snadno se totiž „zatoulá“ mimo vyhrazený prostor, kde může být například nezpevněný terén či jiné překážky. Ani ve stanovém městečku, kde všude číhají provazy a tyče, není pohyb bez doprovodu pro člověka v podroušeném stavu bezpečná.

Často se také stává, že opilý člověk neodhadne rizika. Lézt na konstrukci pódia nebo skočit salto ze zídky se na první pohled může zdát jako docela impozantní show, v naprosté většině případů však končí vážným a bolestivým zraněním.

Odpovědností každého rozumného člověka by proto mělo být zabránit opilému v jeho snaze takový kousek dokončit. Pokud vidíte, že se opilý kamarád snaží udělat nějakou hloupost a začíná být nebezpečný nejen sobě, ale i okolí, připravte se na razantní akci. Zabraňte mu v tom i za cenu, že na vás bude naštvaný. Než ho nechat jet na motorce pro další piva a riskovat, že zabije sebe, nebo někoho, koho cestou potká, raději mu vezměte klíčky.

Dostatek tekutin a hydratace

V horkém letním počasí je potřeba alkohol prokládat dostatečným množstvím vody.

Rozhodně byste neměli zapomenout na dostatek tekutin. I na festivalu platí pitný režim.

V horkém počasí je třeba počítat minimálně 2 – 3 litry za den. V případě obzvláště horkých dnů ještě více. Pokud vám přijde studené pivo vhod i přes den, určitě prokládejte alkohol alespoň pár kelímky čisté vody. Alkohol nikdy neberte jako jediný zdroj tekutin.

Prokládání alkoholu vodou Vám navíc ušetří starosti s kocovinou a bolestí hlavy. Prohýřená festivalová noc možná stojí za hřích, avšak následná kocovina Vás může o hezké zážitky připravit. Chcete si přeci koncerty užít, a ne je protrpět s bolehlavem.

Doporučuje se zakoupit si dostatek balené vody a pro jistotu nepožívat tekoucí, o níž nemáme jistotu, že je pitná. Totéž platí i u vyplachování úst při čištění zubů. To bývá někdy problém, protože na festivalech se prodává balená pitná voda za přemrštěné ceny a někde není ani možné vnášet tekutiny zvenčí. Při použití užitkové vody místo pitné hrozí střevní potíže, které jsou také spojené s dehydratací.

První pomoc při nadměrné konzumaci alkoholu

Při nadměrném jednorázovém pití alkoholu, nebo jeho kombinaci s lehkými drogami je však i vysoké riziko předávkování alkoholem. Příznakem může být bledý obličej, modrání rtů, tělesná ochablost, neschopnost mluvit, zpomalení dýchání i srdeční činnosti. 

Důležité je takovému člověku pomoci, stačí k tomu několik jednoduchých úkonů:

  • Vyvolejte zvracení, aby se alkohol v žaludku nemohl vstřebat do krve.
  • Otočte postiženého na bok, aby při opakovaném zvracení nedošlo k ucpání dýchacích cest.
  • Doplňte do těla cukr, protože nadměrná konzumace alkoholu s sebou nese hypoglykemický efekt a při kriticky nízké hladině krevního cukru hrozí otoky mozku. Cukr je nejlépe vstřebatelný v tekuté formě, odborníci doporučují přeslazený čaj.
  • Zkontrolujte průchodnost dýchacích cest, především v důsledku zvracení.
  • Kontrolujte u postiženého dech i puls, dýchání je při otravě alkoholem mělké a zpomalené, dojít může i k poruše srdečního rytmu.
  • Vyhledejte lékařskou záchrannou službu, na festivalech je obvykle přítomná sanitka, či přímo zdravotní stan.

Základní pravidla, jak přežít hudební festival ve zdraví

  • Nepijte nad své možnosti, festival není zrovna vhodné místo pro „posouvání hranic“.
  • Nezapomeňte na specifické podmínky festivalu a vyhýbejte se praktikám „Dám si jedno pivko a druhé mi zaplatí polední sluníčko“.
  • Nezapomeňte, že alkohol v krvi stoupá postupně. To, že máte hned po dopití sílu ještě na jedno, neznamená, že budete mít silu ho i dopít.
  • Energetické drinky nebo litry kávy ve spojení s alkoholem není dobrá volba. Přemíra kofeinu přebije uklidňující účinky alkoholu a dovolí člověku vypít výrazně více nad jeho možnosti. Výsledkem je v lepším případě kocovina, v horším výlet do nemocnice.
  • Na každém festivalu se najde člověk, který svou míru neodhadl. Nebuďte k těmto lidem lhostejní a pomozte jim se s touto situací vypořádat.
  • Mějte alkohol v krvi pod kontrolou a počítejte drinky a čas jak rychle alkohol konzumujete. Na festivalech navštivte odpočinkové zóny, kde máte pořadatelé umožňují změřit hladinu alkoholu.

Odjezd z hudebního festivalu a orientační dechová zkouška

Ne všichni, kteří míří na hudební festivaly automobilem, mají u sebe alkoholtester.

I na toto však většina pořadatelů festivalů myslí a nenechá sednout návštěvníky za volant pod vlivem. Většina festivalů nabízí k dispozici bezplatné alkoholtestery. Kromě toho mohou lidé využít i služeb zpravidla městské policie nebo neziskových organizací, které nabízejí orientační dechové zkoušky.

Není žádným překvapením, že někteří lidé poslední večer na festivalu zapíjejí tak důkladně, že povolených limitů pro řízení automobilu, tedy nula promile alkoholu, dosáhnou až následující den večer, kdy už pořadatelé mají většinou stage téměř rozebrané.

Není výjimkou, že na některých festivalech policie kontroluje úplně všechny řidiče bez výjimky a pokud vás chytí v provozu a nadýcháte nad povolenou toleranci, zpravidla 0,3 promile, můžete se s řízením automobilu na nějakou dobu rozloučit.