Drambuie – likér z whisky
Drambuie je zlatavě zbarvený likér o obsahu alkoholu 40%, vyrobený ze skotské whisky , vřesového medu, bylinek a koření. Značka byla vlastněna rodinou MacKinnonových 100 let a v roce 2014 ji koupil William Grant & Sons.
Jméno Drambuie znamená ve staré gaelštině nápoj, který uspokojuje.
Na začátku byla legenda
Po bitvě u Cullodenu v roce 1746 kdy se skotský princ Charles Edward Stuart postavil anglickému králi a hodlal dosáhnout trůnu pomocí meče. Během celého tažení králova vojska porážel, ale v bitvě u Cullodenu, pouhých 130km od Londýna, byla jeho armáda rozprášena. Hlavním důvodem jeho porážky byla zrada francouzského krále, který Stuartovi přislíbil vojenskou pomoc která nikdy nedorazila. Stuart bitvu přežil a našel útočiště na ostrově Skye. Král James II. sice vypsal na Stuartovu hlavu odměnu tehdy nevídaných 15.000 liber, ale venkované ho nikdy nevydali.
Na ostrově Skye mu poskytl útočiště kapitán John MacKinnon z klanu MacKinnon . Podle rodinné legendy ho princ poté, co zůstal u kapitána, odměnil tímto ceněným receptem na nápoj. Tato verze událostí je zpochybňována historiky, kteří věří, že jde o příběh vymyšlený za účelem zvýšení prodeje nápoje.
Legenda praví, že recept, který v té době neměl žádné známé jméno, Clann MacKinnon když umíral, svěřil svému příteli Jamesovi Rossovi. Ross dále zdokonaloval recept a v roce 1893 si nechal likér opatřit registrační ochrannou známkou. James Ross, jeho syn a místní obchodník, provozoval hotel Broadford v Broadfordu na ostrově Skye. Byl to on, kdo po smrti Johna v roce 1879 začal s receptem v hotelu experimentovat.
Ovšem toto je pouze legenda, na kterou poté navazuje již doložená historie.
Historie likéru Drambuie
V 80. letech 19. století Ross vyvinul a zdokonalil recepturu a změnil původní brandy základ na skotskou whisky, zpočátku pro své přátele a později pro hotelové hosty. Ross pojmenoval směs ‚Drambuie‘ a prodával ji dále, až se nakonec dostal na trhy ve Francii a Spojených státech . Jak se nápoj stal známějším, Ross si v roce 1893 název zaregistroval.
Když Ross zemřel, jeho vdova Eleanor byla nucena prodat recept, aby zaplatila za vzdělání jejich dětí, shodou okolností jiné rodině MacKinnonových. Malcolm MacKinnon (známý jako Calum) spolupracoval s Eleanor Ross, aby pokračovali ve výrobě elixíru a experimentovali se směsí receptur. V roce 1912 Macbeth & Son, zaměstnavatelé Caluma MacKinnona, koupili recept na elixír od rodiny Rossových, ale společnost se brzy dostala do finančních problémů. v roce 1914 ho MacKinnonova snoubenka Gina Russell Davidsonová povzbudila, aby koupil krachující podnik a založil společnost Drambuie Liquor Company. Pár se vzal v roce 1915 a Gina MacKinnon se stala jedinou správkyní receptury elixíru Drambuie a převzala odpovědnost za sběr ingrediencí a míchání elixíru ve své kuchyni. Společnost expandovala a po smrti Calluma MacKinnona v roce 1945 se Gina MacKinnon stala předsedkyní společnosti a rozrostla podnikání, zejména s exportem do Spojených států.
Poslední jmenovaná rodina MacKinnonových vyráběla nápoj až do roku 2014, kdy byla společnost prodána.
Drambuie byl poprvé komerčně vyroben v Union Street v Edinburghu v roce 1910. Původně se prodalo pouze dvanáct balení. V roce 1916 se Drambuie stal prvním likérem, který byl povolen ve sklepích Sněmovny lordů, a Drambuie se začal dodávat po celém světě do jídelen britských důstojníků.
Kolem roku 1940 se společnost přestěhovala do výrobních prostor v Dublin Street Lane, kde se likér míchal (proces ochucení a slazení whisky. Plnírna byla ve stejném pruhu, zatímco kancelář společnosti byla v York Place. Po krátké době na nedalekém Broughton Marketu se v roce 1955 provoz přesunul do prostor na úpatí Easter Road v Leithu . Další expanze vedla v roce 1959 k přestěhování do účelových prostor na západním okraji Kirklistonu . Tyto prostory byly uvolněny v roce 2001 a poté byla výroba zadána nejprve do stáčírny Glenmorangie v Broxburn a v roce 2010 do Destilátory Morrison Bowmore.
V roce 2009 uvedl Drambuie na trh The Royal Legacy of 1745 , luxusní likér sladové whisky . Alkohol s obsahem 40 % alkoholu vyhrál v říjnu 2009 na TFWA, Cannes , Francie cenu Drinks International Travel Retail Award za nejlepší uvedení nápojů na trh v cestovním maloobchodě .
Na oslavu stého výročí stáčení Drambuie’s v Edinburghu uvedli tvůrci nový styl láhve a v roce 2010 zahájili televizní a tiskovou reklamní kampaň. Nová láhev, která je čirá, umožňuje vidět barvu likéru. Má novou do sebe zapadající ikonu „DD“ Drambuie za názvem značky, která se také objevuje na krku.
V září 2014 byl Drambuie prodán tvůrcům Glenfiddich , William Grant & Sons, za odhadovanou cenu asi 100 milionů liber.
Vyráběl se na základě smlouvy v závodě Morrison Bowmore Distillers ve Springburn Bond, Glasgow , od roku 2010 do roku 2019, kdy byla výroba převedena do stáčírny William Grant and Sons.
Složení a chuť a konzumace likéru Drambuie
Drambuie je směsí dvou druhů whisky – obilné a sladové. Sladová whisky (až 30 rozličných single malt whisky), použitá pro Drambuie, je většinou ve stáří 14 – 17 let, obilná whisky ve stáří cca 5 let. Oba druhy whisky zrály v sudech po bourbonu.
Nedílnou součástí tohoto likéru je skotský vřesový med, šafrán a muškátový oříšek.
Složení likéru (zejména bylin a koření, které se extrahují do invertního sirupu, který se používá při samotné výrobě) je samozřejmě tajné.
- Barva: narudle hnědá a zlatavá, podobná jako u zralé sladové whisky.
- Aroma: aroma stařené sladové whisky s výrazným nádechem medu, bylinek a koření, slad a rašelina s charakteristickým přídechem vřesu.
- Chuť: neskutečně plná, bylinně-sladká, medová, hedvábná s přídechem zeminy, koření a citrusů, osvěžující na patře.
- Závěr: dlouhé, kořenitě sladké.
- Složení: skotská whisky, voda, invertní sirup, barvivo karamel.
Tento likér se konzumuje úplně stejně jako whisky.
- Můžete si ho vychutnat čistý při pokojové teplotě.
- Můžete ho zkusit doplnit o led, vodu či sodu.
- A samozřejmě ho lze také použít v mnoha koktejlech, inspiraci najdete ve videu níže.