Příběh whisky 7/7 – Zajímavosti

Dufftown – hlavní město whisky

„Rome was built on seven hills and Dufftown stands on seven stills, (Řím byl postaven na sedmi pahorcích a Dufftown stojí na sedmi kotlích),“ chlubili se obyvatelé Dufftownu, když byla v roce 1897 postavena v nevelkém městečku na soutoku říček Fiddich a Dullan sedmá palírna.

Ačkoliv si Dufftown hrdě říká hlavní město sladové whisky na světě, ve skutečnosti se jedná s 1.500 obyvateli spíš o větší vesnici než město. Nicméně hrdou vesnici s bohatou minulostí.
Založením kostela v roce 566 se Dufftown (Mortlach) řadí mezi nejstarší křesťanská sídliště ve Skotsku. Mortlašský kostel byl v roce 1010 přebudován a rozšířen králem Malcolmem II. jako díkuvzdání za vítězství nad Dány a stojí dodnes.

Ve 13. století byl nad vesničkou postaven hrad Balvenie patřící nejprve hrabatům z Buchanu a po r. 1459 hrabatům z Atholu. Ještě na přelomu 17 a 18. století sloužil hrad jako sídlo vojenské posádky, ale po r. 1720 zpustl.

Vlastní městečko Dufftown bylo založeno v těsném sousedství vesničky Mortlach teprve v roce 1817 Jamesem Duffem, hrabětem z Fife. Nejvýraznější budovou městečka je věž s hodinami, postavená v r. 1839 jako místní vězení. Později sloužila jako městská úřadovna a dnes se v ní nachází turistické informační centrum. Hodiny jsou mnohem starší než věž a pochází z města Banff, kde si získaly pověst „hodin, které pověsily Macphersona“.

James Macpherson byl v 17. století skotským Robinem Hoodem, zbojníkem, který bohatým bral a chudým dával. Na podzim 1700 byl konečně dopaden a odsouzen k smrti. Když se v den popravy rozšířila zpráva, že je na cestě posel s milostí pro Macphersona, Lord Braco, který měl zásluhu na Macphersonově dopadení a obával se, aby mu lapený ptáček v poslední chvíli neuklouzl, nechal postrčit věžní hodiny o čtvrt hodiny napřed, aby popravu uspíšil. Druhá tradovaná historka se týká samotné věže. Ještě začátkem 20. století operovala v jejím sklepení nelegální palírna a dlouho unikala pozornosti výběrčích daní a kontrolorů díky tomu, že výpary, které se z ní linuly, byly přičítány na vrub okolním legálním palírnám.

Nejstarší dufftownskou palírnou je Mortlach, založený v r. 1824. V palírně Mortlach pracoval dvacet let i William Grant, než se osamostatnil a v r. 1887 založil druhou palírnu Glenfiddich a v r. 1892 třetí Balvenie. V r. 1894 byly založeny hned dvě palírny – Convalmore a Parkmore – z nichž ani jedna nepřežila do současnosti. V r. 1896 následovalo založení palírny Dufftown a o rok později Glendullan. K těmto sedmi palírnám, které daly vzniknout rčení citovanému v úvodu tohoto článku přibyly ve 20. století Pittyvaich (1974-1993) a Kininvie (1990).

Kromě palíren se v městečku nachází i Muzeum whisky a pravidelné se zde konají whisky festivaly – a to hned dvakrát ročně – v dubnu a v září.

Skotské palírny whisky

Bladnoch – nejjižnější palírna

Bruichladdich – do r. 2005 nejzápadnější palírna, vzhledem k počtu novinek na trhu nejinovativnější palírna

Cardhu – první palírna provozovaná ženou

Dalwhinnie – nejvýše položená palírna (326 m n.m.)

Edradour – nejmenší palírna (kapacita produkce 900 hl/rok – od r. 2005 se dělí o prvenství s palírnou Kilchoman)

Glen Garioch – nejvýchodnější palírna

Glenesk – nejvíckrát přejmenovaná palírna (1897- zal. jako Highlands Esk, 1899 – North Esk, 1938 – Montrose, 1964 – Hillside, 1980 – Glenesk)

Glenfiddich – největší palírna skotské single malt whisky (kapacita produkce 100 000 hl/rok), první palírna, která začala vyvážet single malt whisky do zahraničí

Glenlivet – první palírna licencovaná po změně daňového zákona v r. 1823 (zal. 1824)

Glenmorangie – nejvyšší destilační kotle (513 cm)

Glenturret – nejstarší dosud funkční palírna (zal. 1775)

Highland Park – nejsevernější palírna nejen ve Skotsku, ale pravděpodobně i ve světě

Imperial – největší destilační kotle ze skotských palíren (každý 36 000 l)

Kilchoman – palírna nejmladší (zal. 2005), nejzápadnější a nejmenší (spolu s Edradourem)

Littlemill – nejstarší oficiálně založená palírna (1772, neof. 1750)

Knockandu – nejstarší elektrifikovaná skotská palírna whisky (zač. 20. st.)

Macallan – není sice „nej“, avšak s roční produkcí 60 000 hl je druhou největší skotskou palírnou single malt whisky, s druhým největším počtem kotlů (21), které jsou ale nejmenší ve Speyside (a pravděpodobně druhé nejmenší ve Skotsku)

Old Pulteney – nejsevernější palírna na skotské „pevnině“

Tomatin – největší počet kotlů (23), první skotská palírna prodaná plně do japonských rukou

Všechny díly