Degustační sklenice na prémiové destiláty

Když hovoříme o degustačních sklenicích na destiláty, máme na mysli sklenice, které nepoužíváme na běžnou konzumaci, pokud tedy máme nějakou oblíbenou značku, jejíž chuť již důvěrně známe a jsme na ní zvyklí. I když i na běžnou denní konzumaci tyto sklenice můžeme samozřejmě použít také.

Tyto sklenice ale nejvíce využijeme, pokud ochutnáváme něco nového, chceme si to vychutnat všemi smysly a seznámit se s tím. Jedná se pro nás o slavnostní okamžik, kdy se seznamujeme s novými chutěmi a vůněmi. V takovém případě jsou tyto sklenice téměř nezbytností. Protože klasická, tedy běžná sklenice není na zaznamenání všech jemných chuťových nuancí až tak vhodná.

Správná volba je jen ta vaše

Volba skleničky pro pití alkoholu je pro mnohé lidi záhadou. Stále padají otázky: “ A jaká je ideální sklenička na rum a jaká zase sklenička na whisky?“. Dle našeho názoru si každý musí najít pro sebe ideální skleničku, ze které se mu bude příjemně pít whisky a ze které rum, či jiný oblíbený nápoj. Jde v první řadě o pocit. Je tedy jedno zda pijete svoji 15ti letou skotskou whisky ze skleničky napoleonky nebo z hrnečku s puntíky. Jde především o Váš prožitek.

Pokud, ale ovšem chcete někoho pohostit kvalitním destilátem, je už výběr skleničky na Vašem cítění a možnostech.

Postupem čase se většina profesionálních degustátorů shodla, že k seznámení s alkoholem a jeho nejlepší vychutnání jsou sklenice tulipánového tvaru z čistého průzračného skla. V těchto skleničkách se alkohol krásně rozprostře má svůj prostor a pomalu jeho aroma uniká zužujícím se hrdlem. To je ideální pro zachycení všech pachových rozmanitostí.

Křišťálové čisté sklo vám odhalí barvu a jiskru alkoholu a již na první pohled můžete posoudit celkový vzhled, který vám o dobrotě ve sklenici hodně napoví. Samotné pití ze sklenic tulipánového tvaru je již krásným zakončení tohoto rituálu napití.

Tvar tulipánové sklenice je nejpoužívanějším typem pro profesionální someliéry a znalce, proto se jim říkají degustační skleničky.

Degustačních skleniček je samozřejmě také poměrně velké množství na trhu a ne všechny mají dle znalců stejné vlastnosti.

Nejvíce se touto problematikou zaobírají znalci a milovníci whisky a rumů, kteří vybírají a hodnotí několik typů těchto sklenic.

Někdo také tíhne spíše ke klasice a někdo naopak vyhledává moderní módní trendy a tvary. Ale je to především obsah na čem záleží a sklenka je jen forma, která mu dává vyniknout a vydat ze sebe to nejlepší.

degustační sklenice můžeme rozdělit na několik základních typů

  • Degustační sklenička Bugatti – Jeden z nejoblíbenější typu degustačních skleniček. Typický znak jsou pro ně vyšší štíhlá stopka a lehce zvednuté hrdlo. Tyto skleničky jsou i doporučovány některými palírnami (např. Glenlivet). Asi opravdu nejuniverzálnější degustační skleničky pro důkladné prozkoumání kvalitního moku.
glas_bugatti

  • Klasická degustační sklenička – poznáte je dle menší stopky která netvoří ani poloviny celé skleničky a baňka je širší a postupně konická. Oblíbené především pro pití koňaků a brandy.
glas_classicmalt
  • Degustační sklenička Glencairn – typická sklenička pro milovníky skotské whisky. Její krátká hřibovitá nožka ji prozradí už na první pohled. Tvar baňky je podobný typu Bugatti jen přechod hrdla je pozvolnější.
glas_glencairn
  • Degustační sklenice typu „tumbler“ – tvarově podobná klasické degustační skleničce, ale bez stopky a robustnější formě. Mnohdy i seseklá a s pevným těžkým dnem. Někdy se můžete setkat i lehce zvednutým hrdlem podobně jak u “ Glencairn“. Pod tento typ se řadí i sklenice „whiskovky“ válcovitého tvaru bez zaoblení do tulipánku. Velice oblíbené skleničky pro milovníky rumů. Tento typ sklenice podporuje např. Zacapa nebo Glenmorangie. Díky své robustnosti a objemu slouží často i pro podávání whisky či rumu s ledem.
glas_villeroy_grain-150x150

V praxi se ovšem můžete setkat s dalšími druhy skleniček, ale vesměs se jedná o různé modifikace těchto čtyř typů sklenic.

Ovšem ten jediný a vhodný tvar, na vychutnání kvalitního destilátu si musíte najít sami, protože ta jediná a správná volba je jen ta vaše a sklenice se vám musí v první řadě také líbit.