Woodford Reserve – Whiskey z Kentucky

Woodford Reserve je značka prémiové malosériové Kentucky straight bourbon whisky vyráběné ve Woodford County, Kentucky. Tuto společnost vlastní americká  Brown-Forman Corporation – jeden z předních světových výrobců alkoholu. Vyrábí se tradiční metodou z mědi vyrobených přístrojů – je to jediná palírna, která používá výhradně měděné kotlíkové přístroje. Každá láhev s obsahem alkoholu 45,2 % nese jedinečné číslo šarže a láhve. Značka byla představena v roce 1996. Domácí prodeje Woodford Reserve přesáhly v roce 2021 milion lahví. 

Umění výroby jemného bourbonu se poprvé objevilo na místě Woodford Reserve Distillery, národní historické památky, v roce 1812. Získáte ten smysl pro historii. Historie bourbonu je historií Kentucky, je historií Spojených států.

Woodford Reserve je postavena na detailech. Odkud jsme a jak jsme vyrobeni. Kvalita je to, podle čeho jsme souzeni. A pokud nejsme skvělí, na ničem jiném nezáleží.“

Historie

Woodford Reserve Distillery, dříve známá jako Old Oscar Pepper Distillery a později Labrot & Graham Distillery , je přibližně osm mil od města Versailles na severu centrálního Kentucky, mimo US Route 60 mezi Interstate 64 a Versailles.

Lihovar začal na místě dnešního lihovaru v roce 1812.  Ačkoli místo nebylo od té doby nepřetržitě v provozu jako lihovar, hlavní stavba, postavená v roce 1838, je jednou z nejstarších lihovarů v Kentucky. Je uveden v Národním registru historických míst a je označen jako národní kulturní památka pro svou dobře zachovanou architekturu lihovaru a svou roli ve vývoji průmyslu bourbonu.

Palírna, kterou původně založil Elijah Pepper, byla předána jeho synovi a známá jako Oscar Pepper Distillery, když tam v polovině 19. století pracoval James C. Crow . Během této doby Crow podnikl řadu aktivit, které zlepšily a kodifikovaly porozumění a kvalitu klíčových procesů výroby bourbonu, jako je fermentace, následná destilace v kotli  a zrání v sudech. Po smrti Oscara Peppera v roce 1867 přešla palírna na jeho syna Jamese E. Peppera . Rodina Pepper prodala nemovitost v roce 1878 Leopoldu Labrotovi a Jamesi Grahamovi, kteří jej vlastnili a provozovali (s výjimkou období prohibice), dokud nebyl prodán společnosti Brown-Forman Corporation v roce 1941. Společnost Brown-Forman ji provozovala až do konce 60. let 20. století, poté prodala nemovitost a její doprovodnou plochu místnímu farmáři. Brown-Forman nemovitost v roce 1993 znovu odkoupila, zrekonstruovala a uvedla zpět do provozu. Značka Woodford Reserve byla uvedena na trh v roce 1996.

Palírna vyrábí: Woodford Reserve Bourbon, Woodford Reserve Double Oaked, Woodford Reserve Straight Rye Whisky, Woodford Reserve Straight Malt Whisky a Woodford Reserve Wheat Whisky. Destiluje také některé limitované edice, včetně Woodford Reserve Master’s Collection, Woodford Reserve Master’s Collection Batch Proof, série lihovarů pouze v Kentucky a speciální pamětní láhev, kterou každoročně vydává ve spojení s oficiálním sponzorstvím Kentucky Derby .

Master Distiller je Chris Morris (funkci, kterou zastává od roku 2003) a Assistant Master Distiller je Elizabeth McCall.

Recenze a ocenění na soutěžích

Mezinárodní organizace pro hodnocení destilátů a orgány pro hodnocení likérů obecně udělují Woodford Reserve solidní skóre. Na soutěži World Spirits Competition v San Francisku byly nejlepší výsledky Woodford Reserve v letech 2005 a 2013, pokaždé získaly dvojnásobnou zlatou medaili. To také vyhrálo zlatou (2006-2007, 2011-2012) a stříbrnou (2008, 2010) medaili na této každoroční akci. Beverage Testing Institute udělil Reserve skóre mezi 90 a 91 a Wine Enthusiast mu udělil 90-95 bodové hodnocení.  Agregátor hodnocení lihovin proof66.com, který průměruje skóre ze soutěže San Francisco World Spirits Competition, Wine Enthusiast, Beverage Testing Institute a dalších, řadí Woodford Reserve do své nejvyšší bodovací kategorie.

Marketingové aktivity 

Woodford Reserve Distillery nabízí prohlídky a je součástí propagačních programů American Whisky Trail a Kentucky Bourbon Trail .

Ve smluvním ujednání s Churchill Downs byla rezervace Woodford prohlášena za „oficiální bourbon Kentucky Derby “ a používá se v koktejlu julep, který stojí 1.000 dolarů a který se prodává patronům dostihu (sponzorům) v Den Derby. Prostředky z programu Mint Julep jsou věnovány na charitativní účely.

Ačkoli Woodford Reserve je „oficiálním bourbonem“ Derby, její sesterská značka Old Forester podává mátové Julepy jako „oficiální nápoj“ a je uvedena v méně ceněných Julepech podávaných na akci.

Mateřská společnost Woodford Reserve Brown-Forman uzavřela pětiletou smlouvu s Churchill Downs, aby se stala hlavním sponzorem Kentucky Derby. Největší dvě minuty v místním dostihovém sportu se nyní budou nazývat „Kentucky Derby prezentované Woodford Reserve.“

Kontakt a návštěva

Webové stránky palírny Woodford Reserve Distillery

Společnost sídlí v americkém Kentucky, poblíž města Versailles (cca 6 mil).

Pokud uvažujete při své návštěvě USA o exkurzi, vstupenky se rezervují na konkrétní datum a jsou v prodeji na webových stránkách. Na místě pak můžete očekávat nejen prohlídku provozu, ale i muzeum, které vám představí historii místní výroby.

Pro společnost je typická malosériová řemeslná výroba a limitované edice. S kompletním portfoliem produktů se můžete seznámit na webových stránkách palírny.

V návštěvnickém centru je pak samozřejmě možné ochutnat místní speciality a zakoupit upomínkové předměty a především whiskey a bourbony. Barmani vám pak zde na místě připraví osvěžující koktejly.

Woodford Reserve Distillery