Povídání o ginu 3/3 – Značky

Gin je destilát, který na sebe bere spousty rozmanitých chutí a podob. V tomto článku si představíme nejznámější i nejprodávanější značky ginů a podíváme se z jakých jsou přísad se ten který gin vyrábí. Nahořklá chuť, jalovcové bobule, hlavní složka mnoha legendárních koktejlů, které jsme si představili minule. Gin je však osvěžující i sám o sobě. Dnes to bude o ginu, alkoholickém destilátu se staletou tradicí.

Jak poznat ten kvalitní gin

Kvalitní gin musí mít výraznou chuť po jalovci, ta však nesmí zastínit ostatní chutě. Nejlepší giny jsou ty, které dokáží chuť jalovce správně kombinovat s dalšími botanicals jako je koriandr, andělika, kardamom a velmi typické je použití kůry různých citrusů.

Gin je nápoj, který si vydobyl celosvětový věhlas a který, i přes řadu společných jmenovatelů každý výrobce k ginu vyrábí po svém a využívá unikátní suroviny a výrobní postupy. Není gin jako gin, v rozmanitosti je unikátnost tohoto nápoje. Podíváme se na značky ginů, odkud pocházejí, jaká jsou tajemství technologie výroby jednotlivých palíren.

Gordon’s

Giny značky Gordon’s vznikají v Anglii, také jejich věhlas dalece přesahuje hranice Britských ostrovů. Sluší se ale podotknout, že právě v domovské Británii je Gordon’s dlouhodobě nejžádanější značkou a s prodejem více než 60 milionů litrů je zároveň druhým nejprodávanějším ginem světa za rok 2020.

Na ginu nesoucím jméno zakladatele Alexandera Gordona si prapředci dnešních Angličanů poprvé pochutnat již v roce 1769. To Alexander v osmnáctém století otevřel palírnu v oblasti Southwark, to Alexander vymyslel původní recepturu 37,5% Gordon’s London Dry ginu. A přestože on sám od roku 1821 není mezi námi, jeho odkaz žije nadále. Také o čtvrt tisíciletí později se totiž gin vyrábí podle stejného receptu, je to přímo nesmrtelná chuť.

Svůj čistý charakter Gordon’s získává trojnásobnou destilací, přesné složení bylinné směsi zůstává dobře střeženým tajemstvím. Příjemně nahořklá chuti s ostřejším závěrem jsou pro tento gin typické. stejně tak výborná je i chuť vyhlášeného Gordon’s Premium Pink Gin 37,5 %, v němž se k tradiční chuti přidávají také jahody a maliny.

Hendrick’s Gin

Skotská značka Hendrick’s sice vznikla v roce 1999 a patří k těm relativně mladším, svým poctivým přístupem a pečlivou prací si ale okamžitě získala srdce mnoha fanoušků ginu ve všech koutech planety.

Proslulý gin Hendricks se destiluje v šestitisícovém městečku Girvan na samém jihu Skotska, u zálivu Firth of Clyde ústícím do Atlantského oceánu. Drsné podnebí skotských nížin se podepisuje do jeho chuti. Gin Hendrick’s obsahuje i poněkud exotičtější přísadami – součástí receptury jsou růže damašská a okurka, jež v kombinaci s tradičním jalovcem, citrusovou kůrou, koriandrem, heřmánkem a dalšími přírodními složkami dávají dohromady nezapomenutelnou směs.

I přes krátké fungování značka Hendrick’s k destilaci využívá renovované zařízení z poloviny 19. století a umně tak kloubí tradiční i inovativní přístup k ginu. Malosériová výroba zaručuje, že ke každé lahvi Hendrick’s Gin 41,4 % je přistupováno s až rodičovskou péčí. A když už jsme u lahví, ikonická tmavá lékárenská lahev spolu s bílou etiketou k Hendrick’s patří stejně neodmyslitelně, jako oceňovaný obsah. Tip od výrobců? Zkuste si gin vychutnat s tonikem a plátkem okurky místo tradičního citronu.

Bombay Sapphire

Bombajský safír. Značka pojmenovaná po indické metropoli a 182karátovém modrém safíru Star of Bombay poněkud klame názvem, Bombay Sapphire se totiž rodí ve Velké Británii, respektive v anglickém městečku Whitchurch. Ať už si budete gin Bombay vychutnávat samotný, nebo po něm sáhnete při přípravě míchaných drinků, můžete se spolehnout na jemnou chuť s bohatým bylinným aroma.

Těch se ginu Bombay Sapphire Gin Traditional 40 % dostává díky plynné destilaci výtažků z deseti surovin, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani bobule jalovce. Za jemnou chutí tohoto London Dry ginu však hledejme také mandle, lékořici, koriandr, kořen kosatce a tropický keř kasie.

V prémiové řadě Bombay Sapphire Star of Bombay 47,5 % jsou do infuze přidány ještě další dvě přísady: jemně vysušená kůra pomerančů z kalábrijských hor v jižní Itálii a nádherně aromatická semínka ibiškovce pižmového z jihoamerického Ekvádoru. Jediná lahev vzácného nápoje vás vezme na cestu kolem světa.

Beefeater

Beefeater, to je zlidovělý název strážců londýnského Toweru. A Beefeater je zároveň zřejmě nejznámější značka ginu na světě. Hledáte osvědčenou kvalitu za dostupnou cenu? Jalovcový destilát, jehož první várka v britské metropoli vznikla již v roce 1876, vám ji bezesporu poskytne.

Vlajková loď, Beefeater Gin 40 %, obsahuje v sobě výtažky z devíti různých botanicals, například semínek koriandru, sevillských pomerančů, mandlí či citronové kůry.

V roce 2009 výrobce představil prémiovou řadu Beefeater 24, při jejíž výrobě se 12 pečlivě vybraných rostlinných přísad po jeden den maceruje ve 100% obilném lihu, načež se dalších osm hodin destilují. Přidané botanicals obsahují vzácný zelený čaj Senča, čínský zelený čaj nebo kůru grapefruitů.

Kromě této prémiové varianty s 45% obsahem alkoholu Beefeater produkuje i další giny, například růžový Beefeater Pink nebo krvavě zbarvený Beefeater Blood Orange. Ultra prémiová varianta Beefeater Burrough’s Reserve 0,7l 43 % je pro změnu vyráběna podle původního receptu zakladatele palírny Jamese Burrougha. Vzniká v omezeném množství a dozrává v dubových sudech po francouzském víně Jean de Lillet.

Malfy

V Itálii vznikají prémiové italské giny Malfy. Poprvé byly vyrobeny až v roce 2016. Již o rok později však byly k mání v 40 různých zemích světa a k jejich popularitě a jedinečnému charakteru přispívá i to, že za receptem stojící rodina Vergnanů giny destiluje již od sedmdesátých let minulého století.

V turínské palírně se scházejí suroviny z celé Itálie, ať už jde o alpskou pramenitou vodu, obilí pro neutrální destilát či jalovec pocházející z Toskánska. Nosným pilířem výrazné chuti Malfy Gin Originale 41 % je směs pěti tajných bylin z vrcholu hory Monviso a také vakuová destilace, která se mimo jiné používá i při výrobě nealkoholického piva. Surovinám je při nižším tlaku dopřán dostatek času, aby jejich vlastnosti pronikly do destilátu. Pokud si gin nedokážete představit bez citrusových botanicals, okouzlí vás řada Malfy Ginů s příměsí sicilských plodů.

Tanqueray

Zatímco ostatní výrobci složení svých destilátů hlídají jako oko v hlavě, značka Tanqueray hrdě vše přiznává. Vyvážený charakter proslulých suchých ginů je totiž postaven na pouhých čtyřech základních pilířích: jalovci, koriandru a kořenech anděliky a lékořice. Obrovská popularita v zelených lahvích prodávaného nápoje svědčí o tom, že takto jednoduchý recept je geniální. V roce 2016 Tanqueray sesadil Beefeater z trůnu nejprodávanějšího ginu světa, za rok 2020 jde o čtvrtou nejrozšířenější ginovou značku.

Charles Tanqueray ikonickou značku založil již v roce 1830, čirá tekutina dnes vzniká čtyřnásobnou destilací. Prémiový Tanqueray No. Ten Gin Traditional 47,3 % se vyrábí s tóny čerstvých citrusových plodů.

Gin Mare

Fajnšmekři velmi rychle přišli na chuť neotřelému Gin Mare 42,7 %. Už jen název katalánského ginu ze Španělska odkazuje na moře, netradičně designovaná láhev tuto asociaci ještě posiluje. Co je ale na jednom z nejprodávanějších ultra-prémiových ginů světa opravdu výjimečné? Jsou to ingredience, mezi něž patří i olivy, bazalka, rozmarýn, tymián či rajčata.

Larios

Španělsko, to je země, odkud pochází gin Larios 12 Premium Gin 40 %, jehož okouzlující modrá lahev v sobě ukrývá směs 12 různých botanicals. Divoký jalovec krotí průbojné citrusové plody včetně mandarinek, výsledná chuť je tak jemná a svým způsobem i exotická.

Roku

Roku Gin 43 % je poklad z japonské palírny Suntory. K tradičním bylinným přísadám přibývá ještě šest zcela specifických ingrediencí ze země vycházejícího slunce; listy a květy sakury, čajové lístky sencha a gyokuro, japonský pepř sansho a citrusový plod yuzu.

Citadelle

Chloubou Francie je pak Citadelle Gin 44 %, výjimečná kombinace 19 botanicals z celého světa, od Afriky až po Čínu.

Plymouth

Receptura ginu Plymouth 41,2 % je oprvdu stará, pochází již z roku 1793. I po staletích se gin krémovější konzistence prezentuje přímo mladickou dravostí. Jinde dominantní jalovec, který se do Anglie přiváží z Itálie a bývalé Jugoslávie, zde ustupuje do pozadí a výsledná chuť je zemitější. Na to, že značka Plymouth bývala oficiálním ginem britského námořnictva, odkazuje speciální edice Plymouth Navy Strenght 57 %.

Botanist

Skotský Botanist Dry Gin 46 % je silným šálkem kávy – tedy lahví luxusního ginu. Vyšším obsahem alkoholu se ale nenechte zmást, jde o klasický London Dry gin a kombinace 22 přísad dohromady dává jemný a citrusovým profilem podtržený výsledek.

Opihr

Opihr Oriental Spiced Gin 42,5 % vás přenese do vzrušujícího světa dálav a orientu, vždyť jeho základ mimo jiné tvoří malajské bobule cubéba, turecký kmín, perský černý citron a další a další botanicals. S Opihrem si můžete udělat i koktejl, nejlépe si ale takto bohatý gin vychutnáte samotný.

Monkey 47

Nejvíce se při výběru botanicals činili němečtí tvůrci Monkey 47 Gin Traditional 47 %Jak už název napovídá, ingrediencí je v každé várce ukryto přesně 47. Oceněí World Spirit Awards je důkazem té nejvyšší kvalitiy tohoto ginu. Monkey 47 Sloe Gin 29 % je pak vyrobený macerování trnek. Je to oceňovaný zástupce kategorie sloe gin.

Bulldog

Bulldog Gin 40 % je tradičním ginem. Uhrane vás nejen jeho chuť tvořená směsí 12 botanicals, ale také podmanivě černá láhev. Název odkazuje na přezdívku Winstona Churchilla, který byl velkým milovníkem ginu.

Všechny díly