Povídání o ginu 2/3 – Konzumace

Gin je destilát, který na sebe umí vzít spousty rozmanitých chutí a podob. Záleží především na způsobu výroby, použitých bylinách – botanicals a dalších přísadách ze kterých se gin vyrábí. Nahořklá chuť, jalovcové bobule je vždy hlavní složka.

Gin se dá konzumovat sám o sobě, např. královna matka si dávala sklenku každý den a dožila se úctyhodných 102 let, ale mnohem populárnější je jako součást mnoha legendárních koktejlů, osvěžující je však již sám o sobě.

Dnes se v druhé části povídání o ginu podíváme na další giny – alkoholický destilát se staletou tradicí. A také se podíváme jaké koktejly se z ginu připravují.

Kvalitní gin

Kvalitní gin musí mít výraznou chuť po jalovci, ta však nesmí zastínit ostatní chutě. Nejlepší giny jsou ty, které dokáží chuť jalovce správně kombinovat s dalšími botanicals jako je koriandr, andělika, kardamom a velmi typické je také použití kůry různých citrusů.

Mezi známe značky kvalitních ginů, ze kterých by si měl každý milovník ginu vybrat patří i zdánlivě obyčejné značky, jako je Bombay, Beefeater nebo Tanqueray. Všechny tři však kromě své klasické řady ginů vyrábí i prémiové verze, která posouvají zejména chuť produktu na vyšší úroveň. Vyzkoušejte Star of Bombay, Beefeater 24 nebo Tanqueray No. Nutno ovšem podotknout, že tyto prémiové giny se hodí zejména pro milovníky přímé konzumace, protože v koktejlech se jejich výjimečnost a exkluzivita nemá šanci projevit, protože jí ovlivní ostatní složky koktejlu svojí chutí.

Jedná se o nápoj, který si vydobyl celosvětový věhlas. I přes řadu společných jmenovatelů každý výrobce ginu přistupuje k jeho výrobě po svém a využívá unikátní suroviny a výrobní postupy, vše patří k tajemstvím palíren a střeženým výrobním postupům. Není gin jako gin a v rozmanitosti je krása ginů. Na jednotlivé značky ginů se podrobněji zaměříme v dalším díle tohoto článku, nyní uvádíme pouze stručně.

Nejznámější značky ginů

Díky dlouhé tradici a celosvětové oblíbenosti jsou mezi milovníky ginu vyhlášené značky z různých zemí, zdaleka ne jen z Velké Británie či Nizozemska. Na druhou stranu Anglie stále patří k ginovým velmocem a jen v Londýně se nachází přes 20 palíren, které se specializují na tento tradiční jalovcový destilát.

 • Beefeater – Je tou nejznámější z London Dry ginů, první várka byla destilována již v roce 1876. Název pojmenovaný podle strážců britských monarchů je i u nás synonymem ginu.
 • Tanqueray – je nejprodávanějším ginem na světě od roku 2016, kdy tato skotská značka vystřídala do té doby nejprodávanější giny Beefeater a to především s přispěním amerického trhu, tehdy bylo prodáno 27 milionů litrů. Klasický gin stylu London Dry je ideální přísadou pro tolik oblíbený gin & tonic nebo gin fizz. Přesné složení ginů Tanqueray je tajné, za jemnou chutí kromě čtyřnásobné destilace stojí jalovec, koriandr, lékořice a andělika lékařská.
 • Bombay Sapphire – prakticky ve všech významných barech narazíte také na Bombay Sapphire Gin, modré láhve s ginem britského stylu jsou nezaměnitelné.
 • Žufánek OMG – patří k českým ginům, při destilaci je každoročně do bylinné směsi přidána jedna unikátní přísada. Takto postupuje i spousta dalších menších palíren, které při přípravě menších várek alkoholu umně kombinují osvědčené postupy s průkopnickým přístupem.

Konzumace ginu

Kvalitní gin si vychutnáte pouze čistý, právě tehdy ostatně nejvíce vynikne mistrovská harmonie přírodních chutí. Gin však nezachutná každému. V takovém případě je vhodné gin podávat s plátkem limetky a drceným ledem. Spojení s dalšími vhodnými ingrediencemi však dává vzniknout pestré řadě oblíbených a ikonických míchaných drinků. U koktejlů však nedává příliš smysl použití prémiových ginů, ale volba je jen na vás.

Koktejly z ginu

Většina spotřeby ginu je právě v koktejlech, kde je nahořklá chuť ginu doplněna o další složky, zejména sladké ovoce, ovocné šťávy a ovocné likéry, kyselé citrusy, hořký tonik a různé perlivé limonády.

Variací je mnoho a tak si každý může vybrat koktejl dle své chuti. Nejprodávanějším a nejoblíbenějším koktejlem z ginu je Gin a tonic, který se mezi znalci značí jen GT.

 • Gin & tonic – gin je základní surovinou mnoha populárních koktejlů, přičemž gin & tonic jim vévodí svou jednoduchou a nenáročnou elegancí, osvěžující gin s tonikem si hravě zvládne připravit každý.
 • Gin fizz – varianta se sodovkou, je známá jako Gin fizz.
 • Martini – mezi nejoblíbenější míchané nápoje patří také koktejl Martini, suchý gin se v něm mísí s vermutem a jeho rafinovaná chuť si podmanila i osobnosti zcela reálné. Mezi milovníky Martini mimo jiných patřili i Ernest Hemingway, Jack London, Richard Nixon nebo Sir Winston Churchill.
 • Blue Devil – gin, likér Blue Curacao, citronová šťáva
 • Gin & tonic – gin, tonic
 • Gin fizz – gin, cukrový sirup, citronová šťáva, perlivá voda
 • Martini – gin, vermouth
 • Negroni – gin, campari, sladký vermut
 • Tom Collins – gin, citronová šťáva, moučkový cukr, sodovka
 • Pink Gin Spritz – vzniká smícháním růžového ginu (0,5 dcl), deci ochucené bylinné limonády a šumivého Prosecca.

Receptury a postup přípravy výše uvedených koktejlů najdete na tomto webu v sekci koktejly z ginu.

Koktejly z ginu – ALKOHOL DRINK

Všechny díly