Nejčastější otázky a odpovědi o alkoholu – 1/3
V tomto článku vám přinášíme základní otázky a odpovědi týkající se zdraví a alkoholu, které konzumenty alkoholu nejčastěji zajímají.
Je alkoholismus nemoc?
Ano, alkoholismus je nemoc. Alkoholikova touha po alkoholu může být stejně silná, jako potřeba vody i jídla. Alkoholik pokračuje v pití navzdory vážným zdravotním, rodinným nebo právním problémům.Alkohol tedy není žádnou vadou charakteru nebo zvůlí.
Alkoholismus je porucha metabolismu alkoholu. Alkohol je v těle rozkládán enzymem – acetaldehyddehydrogenázou – na acetaldehyd a cukry. Alkoholici jsou lidé se sníženou hladinou tohoto enzymu.
Alkoholismus je nemocí progresivní, to znamená, že se časem zhoršuje – a to bez ohledu na to, zda alkoholik v pití pokračuje či nikoli. Proto se i po dlouhém období abstinence velmi brzy dostane do stavu, ve kterém by byl, i kdyby po celou dobu alkohol pil. Hladinu acetaldehyddehydrogenázy ovlivňuje například stres.
Podobně jako mnoho jiných nemocí je i alkoholismus nemoc chronická, což znamená, že člověka provází po celý život. Obvykle probíhá velmi předvídatelným způsobem. Riziko rozvinutí alkoholismu ovlivňují jak dědičné faktory, tak životní styl.
Lze během těhotenství konzumovat alkohol?
Konzumace alkoholu během těhotenství není bezpečná. Alkohol může způsobit dítěti nejeden vážný problém. Dítě se může narodit s mentálním postižením, s poruchami chování a učení, které jsou doživotní.
Přesné množství alkoholu ani frekvence pití, která 100% způsobuje problémy nejsou známé. Co víme je, že postižením způsobeným alkoholem lze předcházet abstinencí.
Pro těhotné ženy a pro ty, které se otěhotnět snaží je nejlépe vůbec nepít, hrozí fetální alkoholový syndrom (FAS), o kterém se můžete více dočíst zde: Fetální alkoholový syndrom – ALKOHOL DRINK
Ovlivňuje věk konzumenta účinek alkoholu?
Účinek alkoholu se opravdu s věkem mění. Věkem se zpomaluje reakční čas, člověk začíná mít problémy se zrakem a sluchem a tolerance na alkohol se snižuje. To znamená zvýšené riziko pádů, dopravních nehod a dalších nepříjemností spojených s konzumací alkoholu.
Starší lidé navíc častěji užívají léky. Kombinace alkoholu a některých léků může být velmi nebezpečná, ne-li fatální. S alkoholem reaguje více než 150 preparátů, které jsou na trhu. Navíc, alkohol může některé tělesné potíže, běžné ve vyšším věku velmi zhoršit – například vředy nebo vysoký krevní tlak.
Psychické změny doprovázející stárnutí mají na svědomí to, že se lidé cítí „v náladě“ i po docela malém množství alkoholu. Takže – i v případě, že není žádný zdravotní důvod vyhýbat se alkoholu, je lépe, když se starší lidé omezí na jednu skleničku alkoholu denně.
Je rozdílný účinek alkoholu na muže a ženy?
Ano, na muže má alkohol jiný účinek než na ženy. Na ženy účinkuje menší množství alkoholu – a to i když uvážíme rozdílnou hmotnost. Na jeden kilogram váhy stačí ženám menší množství alkoholu k dosažní téhož účinku.
Je to dáno tím, že ženské tělo obsahuje méně vody než tělo mužské. A protože se alkohol mísí s vodou obsaženou v těle, pak totéž množství alkoholu má u ženy vyšší koncentraci, než u muže. Obrazně řečeno, je to jako byste nalili totéž množství alkoholu do mnohem menšího kbelíčku s vodou. A to je i důvod, proč maximální množství alkoholu je u žen nižší, než u mužů.
Navíc, při chronickém těžkém nadužívání alkoholu dochází u žen k dramatičtějším fyzickým projevům. Alkoholismus a s ním spojené zdravotní problémy – poškození mozku, srdce, jater – vznikají a vyvíjejí se u žen rychleji než u mužů.
Kdo by alkohol vůbec neměl konzumovat?
Jsou osoby, které jsou predisponované z určitých důvodů k tomu, že by neměly nebo vůbec nesmí pít alkohol. Platí, že lidé by se měli alkoholu zcela vyhnout v případech, které jsou níže uvedené.
Kdo nesmí pít alkohol:
- Těhotná žena nebo žena chystající se, snažící se otěhotnět.
- Řidič motorového vozidla – nesmí se pít při řízení motorového vozidla nebo aktivitách vyžadujících zvýšenou pozornost (například práce s vysokootáčkovými stroji, jeřáb apod.)
- Při užívání léků, kde je alkohol kontraindikovaný
- Ze zdravotních důvodů, které se mohou konzumací alkoholu ještě zhoršit
- Při diagnóze alkoholismu, při ambulantní nebo ústavní léčbě závislosti na alkoholu
- Osoby ve věku do 18 let
Lze kombinovat alkohol a léky?
U více než 150 preparátů, které jsou v současnosti na trhu je alkohol kontraindikován. Nerespektování tohoto omezení může vést k rozvoji nemocí, vážného zdravotního poškození a dokonce ke smrti.
Některé léky účinek alkoholu zvyšují – například léky, které tlumí centrální nervový systém, léky na spaní, antihistamika, antidepresiva, axiolytika a léky proti bolesti. Nadto mnoho léků může s alkoholem nebezpečně reagovat. Například léky na diabetes, vysoký krevní tlak, léky užívané při srdečních onemocněních. Pokud berete jakékoli léky na předpis – a raději i u léků volně prodejných – zeptejte se svého lékaře, zda můžete bez rizika pít alkohol.
Je alkohol prospěšný pro lidské srdce?
Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří pijí s mírou – to znamená muži maximálně dvě a ženy jednu skleničku alkoholu denně – jsou kardiovaskulárními chorobami ohroženi méně, než ti, kteří nepijí vůbec, nebo kteří pijí více.
Malé množství alkoholu (hlavně u osob nad 50 let) chrání proti srdečním onemocněním tím, že ovlivňuje chemické prostředí krve a omezuje riziko vzniku koagula (sraženiny) v artériích. Pokud jste abstinent, není ovšem třeba začít pít, abyste své srdce ochránili. Kardiovaskulárním onemocněním můžete předcházet i cvičením a racionální výživou. A v případě, že jste těhotná, na těhotenství se připravujete; byli jste diagnostikováni jak alkoholici nebo máte jiné zdravotní omezení s alkoholem neslučitelné, alkoholu se v každém případě vyhněte.
Pokud dokážete alkohol konzumovat s mírou a rozhodli jste se pít, buďte přes to opatrní. Alkohol ve větším množství může zvýšit riziko infarktu, mrtvice, mít nepříznivý vliv na krevní tlak a tepovou frekvenci. A k tomu se může přidat mnoho dalších problémů, jako je například cirhóza.
Jaká konzumace alkoholu je již riziková?
Rizikové pití je taková úroveň konzumace nebo charakter pití, které pravděpodobně povedou k poškození, bude-li návyk v pití přetrvávat; podle pracovní definice WHO (Světová zdravotnická organizace) je to více než 20 g alkoholu denně pro ženy a více než 40 g alkoholu denně pro muže (viz. jak vypočítat obsah alkoholu v nápoji).
Škodlivé pití je definováno jako „způsob pití způsobující škody na zdraví, fyzickém nebo duševním“. Masivní epizodické pití (někdy označované jako binge drinking), které může být zvláště škodlivé ve vztahu k některým formám poškození zdraví, lze definovat jako vypití nejméně 60 g alkoholu při jedné příležitosti.
Závislost na alkoholu je seskupení fyziologických, behaviorálních a kognitivních fenoménů, kdy má požívání alkoholu pro daného jedince mnohem vyšší prioritu než jiné typy chování, které dříve měly větší hodnotu.
Všechny díly