José Cuervo, tequila od roku 1795

Historie společnosti

V roce 1758 dostal Don José Antonio de Cuervo od španělského krále Ferdinanda VI . pozemkový grant ve městě Tequila v Jalisco . Zde jeho rodina založila Taberna de Cuervo, farmu, kde pěstovali a sklízeli kvetoucí modrou agáve , rostlinu zadržující vodu, která se vyskytuje ve středním Mexiku a která se destiluje za účelem výroby tequily. První Vino Mezcal de Tequila de Jose Cuervo bylo vyrobeno v roce 1795, poté, co syn Dona José Antonia de Cuervo José María Guadalupe de Cuervo získal povolení od španělského krále Carlose IV. tequila komerčně, po době prohibice za krále Karla III. To byl zrod tequily.

V roce 1880 začala rodina Cuervo individuálně stáčet tequilu pro komerční distribuci. Cuervo byl prvním, kdo který stáčel tequilu, v době, kdy ostatní palírny ještě používaly sudy. Tequila byla známá jako „mezcal de tequila“ až do roku 1893, kdy výrobci tequily a mexická vláda z názvu „ mezcal “ vypustili. První lahvová tequila Cuervo byla prodána v roce 1906. 

Po smrti Dona Jesúse jeho manželka Ana González Rubio zdědila La Rojeñu a v roce 1900 se provdala za José Cuervo Labastida, hlavu La Constancia. Od té doby se značka stala Jose Cuervo Tequila. Po smrti Any Gonzélez Rubiové v roce 1934 bylo panství ponecháno její neteři Guadalupe Gallardo, která zemřela v roce 1966 a přenechala panství své sestře Virginii Gallardo. Jeden z jejích synů, Juan Beckmann Gallardo, by řídil obchod. Část Cuerva byla ve vlastnictví Distribuidora Bega a od roku 1979 byla druhá část ve vlastnictví Grupo Cuervo, kterou tvořili Beckmann, jeho syn Juan Beckmann Vidal , José Luis Campos a Heublein Inc. 

Spolu se Sauzou začalo Cuervo ve 40. letech 20. století dominovat odvětví tequily. Tequila poprvé významně pronikla do Spojených států během éry prohibice , kdy byla pašována z Mexika do jihozápadních států USA. Tequila udělala další pokroky v USA během 2. světové války , kdy mnoho amerických palíren přešlo na válečnou výrobu a došlo k omezením evropského dovozu. 

V 80. letech pak Mexiko navštívilo více amerických turistů, kteří objevili tequilu. Podle Distilled Spirits Council of the United States poptávka USA po tequile v průběhu let vzrostla, v roce 2012 bylo do USA odesláno 12 milionů beden, což je 54% nárůst ve srovnání s dekádou dříve. Nejrychleji rostoucím segmentem byly superprémiové destiláty z modré agáve.

V roce 1989 prodala rodina Beckmannových 45 % Jose Cuervo společnosti International Distillers and Vintners (IDV), což je divize společnosti Grand Metropolitan PLC. V roce 1997 se Grand Metropolitan sloučil s Guinness plc , aby se stal Diageo , který by byl hlavním distributorem Jose Cuerva mimo Mexiko až do roku 2013.  

Od roku 2011 byl Diageo, největší světový výrobce lihovin, v rozhovorech o získání Jose Cuerva z rodiny Beckmannových za více než 3 miliardy $. Poté, co se jí nepodařilo získat značku, Diageo v prosinci 2012 oznámilo, že ukončí americkou distribuční dohodu. V dohodě poprvé oznámené v březnu 2013 převzala Proximo Spirits, společnost vlastněná rodinou Beckmannových, distribuci Jose Cuerva od července 2013

Palírna

Jose Cuervo se vyrábí v palírně La Rojeña ve státě Jalisco v Mexiku. Lihovar byl oficiálně založen v roce 1812. Jedná se o nejstarší aktivní lihovar v Latinské Americe. Poté, co se Ana González Rubio v roce 1900 provdala za Josého Cuervo Labastida, přejmenoval palírnu na La Rojeña a jako první nazval tam vyráběnou tequilu Jose Cuervo.  

Po smrti Dona Vincenta převzal vedení La Rojeña Jesús Flores (majitel palírny nyní známé jako La Constancia). Jako první zabalil tequilu do damajuan (provazových džbánů), kde se dříve skladovaly pouze v dřevěných sudech. Damajuany byly později nahrazeny jednotlivými lahvemi, což usnadnilo přepravu tequily přes hranice do Ameriky. Společnost odeslala svůj první vývoz tří lahví přes hranice v roce 1873.

Aby se lihovina mohla nazývat tequila, musí pocházet z rostliny modré agáve, což je druh vyskytující se pouze v Jalisco a čtyřech blízkých oblastech středního Mexika. Veškerá tequila Jose Cuervo se nadále vyrábí ve městě Tequila ve státě Jalisco v Mexiku.

Proces destilace

Modrá agáve má špičaté listy a kulaté masité jádro (piña). Listy se nasekají a jádro se vaří a drtí, aby se vytvořila šťáva, která se fermentuje a destiluje za vzniku tequily. Výsledná nezestárlá čirá tequila se poté zředí vodou, aby se obsah alkoholu snížil na přibližně 40 %. Čistá tequila se destiluje 100 % z mízy rostliny modré agáve, zatímco mixto tequilam stačí alespoň 51 % modré agáve, aby se legálně nazývaly tequila. 

V roce 1964 bylo výrobcům tequily povoleno získat až 30 % cukrů v tequile z jiných zdrojů než z rostliny agáve. Během nedostatku modré agáve v 70. letech byly mexické předpisy dále revidovány tak, aby vyžadovaly, aby tequila obsahovala pouze 51,5 % agáve. Rostlinám agáve trvá dozrávání a dozrávání 10 až 12 let, zatímco cukrovou třtinu lze sklízet každý rok, takže smíchání pálenky z agáve s lihem z cukrové třtiny je levnější metodou, zatímco použití 100% rostliny modré agáve je dražší. 

Cuervo Express – exkurze do palírny

Vlak Jose Cuervo Express byl otevřen pro návštěvníky v únoru 2012, aby pomohl podpořit turistický rozvoj v oblasti Jalisco. Vlak jede 60 kilometrů z Guadalajary do města Tequila a cesta přes agávová pole a kolem sopek trvá dvě hodiny. Po příjezdu do Tequily mohou hosté absolvovat prohlídku továrny Jose Cuervo a lihovaru La Rojeña. 

Více informací o této exkurzi, portfoliu produktů, získaných oceněních na světových soutěžích a mnoho dalšího najdete na webových stránkách společnosti: cuervo.com