O vodce
Vodka je čirý destilovaný nápoj jehož původ lze vystopovat do východní Evropy. Pozůstává většinou pouze z vody a etanolu, v poslední době se může setkat i s mnoha příchutěmi, především ovocnými, ale výjimkou není ani koření, například oblíbená vanilka. Tradičně se vodka vyrábí destilací fermentovaných obilných zrn nebo brambor, ale používá se i ovoce či pouze cukr.
Historie vodky
Až do roku 1950 nebyla vodka v západních zemích vůbec oblíbená a objevovala se pouze sporadicky, naopak se těšila vysoké oblibě v postkomunistických zemích a v zemích, kde je vodka vyráběna historicky: Finsko, Švédsko, Dánsko, Island. Po roce 1950 její oblíbenost rapidně stoupá, především je to díky neutrální chuti vodky. Stala se ideálním destilátem pro míchané nápoje všeho druhu, ale tradičně se vodka podává vychlazená, ale čistá bez ledu či vody.
Slovo vodka pochází ze slovanského jazyka, první písemnou zmínku můžeme najít z roku 1405 v soudních dokumentech z Polska, ale v této době slovo vodka odkazovalo na produkt, který se užíval v medicíně či kosmetice. V této době alkoholický nápoj podobný vodce byl označován jako „Gorzalka“ a z tohoto slova vzniklo ukrajinské slovo „Horilka“, dnes bychom mohli přeložit jako pálenka. Bohužel o původu vodky toho víme opravdu málo, z minulosti nápoje odkazující na vodku, měli odlišnou barvu i chuť a obsahovali pouze do 20-ti % alkoholu a využívali se především v medicíně.
V Rusku dle legendy z roku 1430 mnich jménem Isidor z kláštera Chudov, který se nacházel v Kremlu, vytvořil první recept na vodku. Tento mnich byl velice zkušený v oboru destilace a podařilo se mu vytvořit vysoce kvalitní alkoholický nápoj. Avšak tento nápoj byl pojmenován vypálené víno, nebo chlebové víno. Až do poloviny 18. století byl tento nápoj, užíván pouze ruskou šlechtou, protože byl velice drahý. Obsahoval pouze 24% alkoholu. Naopak v tomto období se slovo vodka objevovalo ve spojitosti s alkoholickým nápojem na bylinné bázi, obdobný absintu, který obsahoval až 75% alkoholu. První užití slova vodka v dnešním významu, můžeme najít až v roce 1751, v dokumentu kde cárovna Alžběta definuje vlastnictví lihovarů na vodku. Postupně vzniká státní monopol na výrobu vodky v Rusku, který snižuje cenu vodky a vodka se tím stává dostupná i chudším vrstvám obyvatel. Do roku 1911 se vodka stala národním nápojem v Rusku, až 89% prodaných alkoholických nápojů v Rusku byla právě vodka. V té době Rusko podporovalo konzumaci vodky, protože až 40% příjmů státní pokladny pocházelo právě z daní spojených s vodkou.
Výroba vodky
Kvalita vodky je dána výrobcem, obsahem alkoholu i ingrediencemi, které byly při výrobě vodky použity.
Tradičně se tento destilát vyrábí z obilí a brambor. V Evropě se však můžete setkat i s výrobou vodky z cukrové řepy, vinných hroznů, popřípadě dalšího ovoce. Například v Polsku se můžete setkat s vodkou vyrobenou z brambor či žita, ve Finsku z ječmene, ve Švédsku z pšenice. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné dodržet pečlivý proces výroby.
Vodku lze vyrobit z jakékoli rostliny bohaté na škrob či cukr. V dnešní době se vodka vyrábí především z obilí, kukuřice nebo brambor, někdo také z ovoce. Obecně se má za to, že vodka z obilí je kvalitnější, nejčastěji se používá ječmen a žito. Vodka se vyrábí opakujícím se postupem filtrace a destilace, tak aby se dosáhla co nejčistší chuť, bez dojezdů či nepříjemných aromat. Díky tomuto opakujícímu se procesu destilace a filtrace má výsledná vodka někdy i 95% alkoholu a proto před plněním je jí potřeba zředit. V poslední době se objevují i mnohé příchutě vodky, hlavně ovoce, ale můžeme se setkat i s netradičnějšími příchutěmi, jako například slanina.
Surovinu, která byla pro výrobu vodky zvolena, je nutné dokonale rozdrtit a následně nechat kvasit. Takto vznikne kapalina, která se nazývá zápara, jež se ohřeje a přechází do analyzátoru, kde následně vznikne horká vodní pára, která přechází do jiného válce – rektifikátoru, v jehož jednotlivých částech se od sebe odděluje čistý alkohol od tzv. předkapu a dokapu. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné celý tento proces několikrát opakovat. Do skupiny kvalitních vodek můžeme zařadit například vodku Stolichnaya, Russkij Standart či Beluga.
Vodku je možné vyrábět různými způsoby, vždy však musí projít procesem filtrování, kdy je v průběhu destilace vodka filtrována přes dřevěné uhlí, mléko apod. Aby bylo dosaženo perfektní chuti tohoto destilátu, je nutné proces destilace a filtrace neustále opakovat. Po destilaci nastává čištění, kdy se získaný alkohol nechá prokapávat přes silnou vrstvu aktivního uhlí za účelem pročištění vodky od aromatických příměsí a zbytkových látek, které vznikly v průběhu kvašení.
Většinou vodka obsahuje 40% alkoholu, toto množství je dáno ruským vědcem Dimitriem Mendělejevem, který stanovil ideální obsah alkoholu ve vodce na číslo 38%. Dnes dle standardů Evropské unie musí mít vodka alespoň 37,5%, v USA je minimální obsah alkoholu ve vodce stanoven zákonem na 40%. V USA se můžeme setkat se slovem „Moonshine“, můžeme přeložit jako měsíční záře, jimž se označuje alkoholický nápoj na bázi vodky, který je většinou podomácku vyroben a často i ilegálně.
Konzumace vodky
Oblíbenost vodky si stále drží vysokou laťku prodejů. Je to především díky neutrální chuti vodky. Stala se ideálním destilátem pro míchané nápoje všeho druhu, ale tradičně se vodka podává vychlazená, ale čistá bez ledu či vody.
Vodka je destilát, který je bezbarvý, bez výraznějšího aroma a neutrální chuti, z toho důvodu se skvěle hodí jako základ pro přípravu nejrůznějších koktejlů.
Vodku můžete pít buď čistou, nebo ji můžete použít pro míchání nejrůznějších koktejlů.
Do jakých míchaných nápojů se vodka hodí? To najdete na tomto webu zde: