O whisky
Whisky patří k celosvětově oblíbeným alkoholickým nápojům a také se dnes vyrábí prakticky na celém světě, Rozšířila se z Irska a Skotska a má své početné zástupy příznivců, kteří rádi ochutnávají, testují a porovnávají jednotlivé značky a jejich chuťové profily.
Stručná historie whisky
Whisky má své kořeny v Irsku a Skotsku. Podle některých zdrojů přinesli umění destilace na ostrovy křesťanští misionáři. Jiní ale podle jiných zdrojů je dost možné, že na tento způsob zpracování přebytečného ječmene přišli farmáři sami od sebe.
První písemnou zmínky o whisky najdeme v irských záznamech již z roku 1405, které se zmiňují o úmrtí jednoho z kmenových vůdců následkem přílišné konzumace aqua vitae (vody života), a skotských účetních knihách z roku 1494, které připisují otci Johnu Corovi slad na výrobu.
Co původně začalo jako domácí výroba whisky, se brzy stalo výnosným byznysem. Ze 17. století se dochoval záznam o první destilerii, palírně Ferintosh Distillery. Nutno říci, že v těchto dobách se ještě ke zrání whisky nepoužívaly dřevěné sudy a destilát se neředil. Musel to tak být pořádný bolehlav.
S irskými přistěhovalci se obilný destilát v 18. století dostal přes oceán do Ameriky. Právě odtud pravděpodobně pochází rozdíl v písemném záznamu u amerických whiskey. A právě whisky položila základy tamnímu bourbonu.
Z čeho se vyrábí whisky
Každý asi ví, že whisky se vyrábí z obilí. Ale není to jedno a to samé obilí – v různých zemích se pro výrobu whisky používají různé druhy obilnin.
Základními surovinami pro výrobu skotské whisky a irské whiskey jsou:
- ječmen
- voda
- kvasinky
U americké whiskey se pro výrobu používá více než 50 % kukuřice. U kanadské whisky je to pak převážně žito. Japonská whisky se drží skotského stylu a vyrábí se ze sladovaného ječmene. Rozdíl je také mezi sladovou a obilnou whisky
Výroba whisky
Výrobní procesy se liší podle jednotlivých druhů whisky. Jiný postup je u sladové whisky (single malt whisky), jiný u obilné (grain whisky). A třeba takový bourbon nebo Tennessee whiskey mají také svá specifika.
Výroba whisky začíná u obilí. Pokud vyrábíte whisky obilnou, použijete buď jeden typ obilnin a dostanete single grain whisky, nebo v různém poměru namícháte ječmen se žitem nebo kukuřicí. Obilné whisky se destilují v destilačních kolonách, které jsou schopné vyprodukovat větší množství destilátu s menšími náklady. Obilné whisky jsou oblíbené pro svůj jednodušší profil a snadnou využitelnost při míchání koktejlů.
Malt whisky se vyrábí výhradně ze sladovaného ječmene za využití kotlíkových destilačních přístrojů – pot-still. Při sladování se ječmen namočí do vody a nechá se klíčit. Tím se spustí enzymatické procesy, které rozštěpí složitý cukr na cukry jednodušší. Naklíčený ječmen se pak musí usušit a upražit. U nakouřených whisky probíhá sušení v kouři hořící rašeliny, která byla zejména ve Skotsku v minulosti snadno dostupným palivem.
Usušený a opražený ječmen se nadrtí a namočí do horké vody a pak je možné přejít k fermentaci, tedy kvašení, při němž vzniká etanol. V téhle fázi ho whisky obsahuje 5 – 10 %, Poté následujedvojí destilace v měděných kotlích.
Whisky se vyrábí jako single malt whisky – vyrobena z jednoho destilátu v jedné palírně, nebo blended whisky (míchaná) – tedy směs několika destilátů.
Destilace whisky
Tvar destilačních zařízení má vliv na výsledný profil whisky a liší se palírnu od palírny. Během destilace se oddělí těkavé látky, které vznikají na počátku destilace a také v její konečné fázi. Ty se pak zpravidla recyklují – použijí při další destilaci. Pro výrobu whisky se využívá pouze takzvané srdce destilátu, tedy produkt střední fáze destilace – to nejkvalitnější.
Po druhé destilaci má whisky kolem 70 % alkoholu. Irové pak svou whiskey destilují dokonce třikrát, čímž dosáhnou obsahu alkoholu až 85 % a jemnější, méně výrazné chuti. Whisky se poté naředí na tzv. sudovou sílu (cask strength), to znamená, že whisky má v tento moment kolem 60 % alkoholu.
Zrání whisky
Proces zrání probíhá v dubových sudech, nejčastěji po sherry či bourbonu, zpravidla z vnitřní strany vypálených (podle stupně vypálení se používá označení toasted až charred). Podle zákona musí whisky v sudech strávit minimálně tři roky.
Whisky zraje uložená ve sklepeních, kde dochází k intenzivnímu kontaktu whisky se sudem. Ten jí předává typické dřevité noty a také chuť předešlého destilátu. Svojí roli hraje také okolní prostředí.
Během zrání se ročně odpaří přibližně 2 % whisky. Odparu se říká angels‘ share, tedy andělská daň, nebo andělský podíl.
Whisky se poté buď lahvuje rovnou v sudové síle, nebo se naposledy naředí na minimálně 40 % alkoholu. Blended whisky se míchají a stávají součástí blendu, do kterého svým profilem zapadnou jako dílek do skládačky. Blendované whisky patří pro svou jemnou a stabilní chuť a také cenovou přístupnost k těm nejprodávanějším.
Whisky ve světě
Skotsko a Irsko
Skotské a irské whiskey se zpravidla vyrábějí z ječmene a to buď sladovaného nebo nesladovaného. U skotské whisky se častěji setkáte s kouřovým profilem díky tradičnímu sušení sladu v rašelinném kouři, i když existují nakouřené výjimky i v ostatních zemích.
Rozhodně ale neplatí, že skotská whisky musí být nakouřená. Třeba Bruichladdich The Classic Laddie nebo whisky z palírny Glenmorangie k nakouřeným nepatří. Pokud vás ale kouřový profil láká, můžete sáhnout po opačném extrému – nejnakouřenější whisky na světě – Octomore.
USA
Americká whiskey, to je zejména bourbon. Ten se vyrábí s příměsí kukuřice, které tamní farmáři měli historicky více než dost. Bourbon jí musí obsahovat alespoň 51 % a společnost mu může dělat žito nebo pšenice, případně obojí. Bourbon je příjemně nasládlý a jeho profil se liší právě podle poměru jednotlivých ingrediencí.
Kromě bourbonu má Amerika ještě jednu zvláštní kategorii – Tennessee whiskey, kterou mistrně reprezentuje Jack Daniel’s whiskey. V základu jde o bourbon. Liší se ale v tom, že vypálený destilát se filtruje přes vrstvu dřevěného uhlí z cukrových javorů, které whiskey dají nasládlost, jemnost a lehký kouřový nádech.
Kanada
S evropskými a americkými imigranty se umění destilace dostalo i do Kanady. Pro tamní whisky je typická směs různých druhů obilí s vyšším obsahem kukuřice a zvláštní oblibě se tam těší whisky žitná. Kanadské whisky jsou jemné a spíše lehčího charakteru.
Japonsko
Japonská whisky má velmi těsné pouto se Skotskem. Třeba Masataka Taketsuru, zakladatel vyhlášené palírny Nikka, studoval výrobu whisky přímo ve Skotsku a prošel si skotskými palírnami. Pak své znalosti aplikoval v domácích podmínkách a díky japonské preciznosti je výsledek radost pít.
Whisky z Japonska sbírají ceny na světových soutěžích a rozhodně je doporučujeme ochutnat. Mezi přední výrobce patří už zmíněná Nikka nebo Suntory, pod které spadají značky Hibiki a Yamazaki.
Ostatní svět
Jak už bylo zmíněno na začátku článku, whisky se dnes vyrábí prakticky na celém světě.
Členové našeho klubu nedávno například ochutnali Kavalan – whisky z Taiwanu. K výborným patří také třeba nakouřená indická whisky Amrut, a mnoho dalších značek.
Náš web provozuje Exclusivo klub – zasilatelský klub milovníků prémiových destilátů a whisky program, který je jeho součástí, patří k těm nejžádanějším.
Více se dočtete zde – Exclusivo klub – Váš okamžik dne – ALKOHOL DRINK