Letištní salonky a lounge
Pokud často létáte, a to zejména prémiovými třídami aerolinek, určitě je znáte a využíváte. Pro ty ostatní vysvětlíme v tomto článku.
Na letištích jsou prostory, které bývají označené jako airports lounge. Jsou to zpravidla oázy klidu s výhledem na letištní plochu a letadla, kde je možné strávit čas zbývající do odletu, nebo si zpříjemnit čas při přestupu a kde bývají k dispozici různé služby, které je možné využívat zpravidla v rámci vstupu, některé ale mohou být i zvlášť zpoplatněny.
Cestovatelští fajnšmekři je dobře znají a při svých cestách jejich komfort hojně využívají a koňaky i armaňaky si tam při přestupech vychutnávají.
Služby, které lze v lounge očekávat
- občerstvení – lehké snacky, ovoce, snídaně, polévky, zpravidla samoobslužný studený, nebo teplý bufet
- nápoje – teplé nápoje, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, koktejly, čepované pivo
- kancelářské služby – PC s přístupem na internet, tiskárnou, kopírkou, nabíječky na elektroniku, apod.
- odpočinek – pohodlná křesla, gauče, lehátka, sprchy
- zábava – TV, tisk, Wi-Fi, zapůjčení tabletu
- samozřejmostí jsou také informační obrazovky s aktuálním časy odletů
Možnosti vstupů do lounge
Salonky nejsou určeny pro každého. Jak už bylo zmíněno nahoře, jsou určeny pro pasažéry prémiových leteckých tříd, tedy první a byznys, držitele frequent-flyer programů. Dále je mohou využít držitelé prémiových platebních karet (gold, platinum, apod.) kde jsou tyto služby zahrnuty. Pokud létáte opravdu často, tak se vám může vyplatit zakoupit u třetích stran členství, které opravňuje ke vstupu a platí ve stovkách salonků po celém svět, např. Dragon pass, Priority pass, ad.. Také bývá pro držitele možnost vzít sebou hosta případně i několik. Někdy bývá již v ceně, někdy za poplatek. U některých salonků je možné vstup zakoupit i přímo na místě při návštěvě.
Vstupy do salonků a lounge bývají také často používány jako marketingový nástroj k nalákání klientů na pořízení finančních služeb, např. prémiových kreditních karet. Pokud je marketingová akce úspěšná, začne být salonek přeplněný a přichází o svojí exkluzivitu. V takovém případě marketingová akce končí a vstup zdarma zpravidla do pár měsíců také. Ano je to přesně jako v té cimrmanovské divadelní hře – „otevřel si hospodu, ale začali mu tam lézt lidi….“
Podmínky pro vstup do jednotlivých salonků se také velmi často mění, klidně i několikrát do roka a někdy bývá složité se v nich orientovat a nalézt ty právě platné a tedy aktuální. A samozřejmě každé letiště i každý salonek má vlastní pravidla.
Nejlepší salonky a lounge mají nejprestižnější světové aerolinky, zpravidla s 5-ti hvězdičkovým hodnocením od Skytrax. Zejména ze zemí zálivu a asijských destinací. Některé salonky a lounge také provozují privátní společnosti s nic neříkajícími názvy jako třeba „Crystal lounge“, apod.
Na velkých letištích bývá na výběr i několik desítek salonků, na některých nenajdete žádný. Také se vám může stát, že ani s drahou letenkou do první třídy se někde do žádného salonku nedostanete, protože aerolinka nemá s žádným ze salonků na daném letišti podepsanou smlouvu, popřípadě se příslušný lounge nachází v jiném terminálu, který zase s vaší letenkou není přístupný.
Poloha lounge
Při výběru salonku je také důležitá jeho poloha vůči gate (odletové nástupní bráně), některé bývají přímo před nimi a tedy v letadle můžete být doslova za pár minut na last call, některé bývají mezi kontrolami a musíte tak počítat s dostatečným časem a možným zdržením ve frontě, některé bývají před oběma kontrolami a některé dokonce mají vstup jen z veřejné části letiště.
Nejlepší lounge
Za jeden z nejlepších a nejvyhlášenějších býval považován Primeclass lounge Turkish Airlines na starém Ataturkově letišti v Istanbulu (viz přiložené foto). Měl několik pater, stovky a stovky metrů čtverečních, nepřeberné množství možností od herních konzolí a kulečníku po profesionální servis, kuchaře, baristy, barmany, cukráře… něco mimo běžné chápání cestujícího v běžné enonomy třídě.
V minulém čase o něj píšeme proto, že v Istanbulu už funguje nové letiště a to staré, kde se salonek nacházel, už není pro běžné osobní letecké linky využíváno.
V nejlepších lounge bývají služby ještě mnohem exkluzivnější. jsou k dispozici samostatné pokoje s postelemi a koupelnami, restaurace ala carte, šampaňské, kvalitní ročníkové prémiové destiláty i míchané koktejly.
Nejhorší lounge
Za jeden z nejhorších bývá považován salonek v egyptském Marsa Alam, ten v části za kontrolami neobsahuje vůbec nic, ani jídlo, ani pití, ani obsluhu, a ani wi-fi tam nefunguje, ale zase tam mají pěkné kožené sedačky. Tento salonek je stále bohužel v provozu.