Lapsus, relaps a recidiva
Pro mnoho lidí je opravdu obtížné přestat pít. Jejich tělo je na alkoholu závislé a neustále vyžaduje jeho další a další dávky, jinak se začínají projevovat abstinenční příznaky.
Představte si, že se vám podaří projít úspěšnou léčbou, najednou zjistíte, že to nejtěžší vás teprve čeká. Měli byste dodržet doživotní abstinenci, tedy se již nikdy v životě nenapít alkoholu. Pokud tedy pro vás bylo obtížné přestat pít, tak možná ještě obtížnější bude abstinenci udržet.
Relaps – uklouznutí, přechodný návrat k pití
Lidé jsou jenom lidé a ti se někdy mýlí, někdy chybují a někdy selžou.
Lidé závislí na alkoholu prodělají průměrně tři recidivy, než dosáhnou déletrvající abstinence. Udává se, že 30 až 50 % lidí, kteří absolvovali odvykací léčbu, se do 1 roku znova napije alkoholu. Do 3 let již to je cca 60 až 70 % lidí a do 4 let až 90 % lidí.
Když vydržíte nepít alespoň jedno čtvrtletí po léčbě, je pravděpodobné, že vydržíte nepít celý rok. A když vydržíte nepít 2 roky, výrazně se zvýší pravděpodobnost, že byste v dalším životě recidivovali. Je zde ovšem podmínka, že na sobě budete neustále a tvrdě pracovat.
Relaps versus recidiva
Slova recidiva a relaps mají podobný význam.
- Recidiva
Pojem recidiva je definován jako návrat k nemoci, která již byla vyléčena nebo u níž vymizely příznaky.
- Relaps
Relaps lze definovat jako vícero jednorázových uklouznutí, tedy lapsů, kdy jedno uklouznutí je lapsus. Vícero opakujících se lapsů je tedy opakující se lapsus – relaps.
Nejčastější příčinou relapsů bývají takzvané spouštěče. Jedná se zpravidla o:
- nezvládnuté emoční stavy
- sociální tlak – např. setkání s přáteli, oslavy s alkoholem
- mezilidské konflikty – hádky s partnerem, apod.
Spouštěče k pití alkoholu
Relaps může spustit jednorázová situace (např. hádka v rodině), ale obvykle předchází relapsu delší období, kdy se lidé vlivem různých faktorů cítí napjatí, vystresovaní a frustrovaní.
Emočně náročná období jsou charakterizovaná i tím, že se vám bude obzvláště dařit a budete v životě nadmíru spokojení. Stačí však sklenka na oslavu, zapít úspěch a už v tom zase lítáte.
Pocity intenzivního štěstí a radosti často bezprostředně předcházejí relapsu, protože si je chcete alkoholem ještě více zesílit. Tyto emoce také oslabují obezřetnost a opatrnost ve vyhýbání se rizikovým situacím. U některých lidí pocity štěstí vyvolávají pocity viny a úzkost, že si to či ono nezaslouží, např. kvůli jejich niternému přesvědčení, že jsou špatní – tyto negativní emoce potom mohou vyústit v silné toužení a napití se alkoholu.
Prakticky existují dva druhy recidiv
- První je recidiva rychlá. Po napití malého množství alkoholu se rozpijete a přestanete pít třeba až za několik dnů, kdy se v neutěšeném stavu probudíte někde neznámo kde.
- Druhým typem je recidiva pomalá. Po nějaké době abstinence budete chtít vyzkoušet, jestli zvládnete pít kontrolovaně. Zpočátku si stanovíte například maximálně dvě piva týdně a zjistíte, že to jde. Po nějaké době si zvýšíte dovolené množství alkoholu na čtyři piva a půl litru rumu týdně. Opět to budete zvládat. A tak dále a dále. Skončíte tam, kde jste byli před léčbou – budete pít permanentně.
Mezi alkoholikem, který pije a alkoholikem, který abstinuje třeba 25 let je rozdíl jen jeden malý panák.
Nouzový plán
Pokud u vás dojde k relapsu, je důležité ho co nejdříve zastavit.
K tomu může sloužit nouzový plán – tedy pomoc pro případ akutního selhání, Tento plán by měl být konkrétní a jeho součástí by měli být důvěryhodní lidé které jsou vám blízcí, nebo třeba váš lékař, psychoterapeut, centrum krizové intervence, na které je možné se v nouzi obrátit a kteří vám mohou pomoci zastavit lapsus.
Recidiva je tvrdá, nicméně užitečná zkušenost, která bývá součástí složitého procesu uzdravování se ze závislosti na alkoholu. Nemusíte se za ni stydět. Až ji zastavíte, je důležité ji zpracovat a bez zbytečných pocitů studu a viny jí analyzovat a poučit se z ní.
Recidiva vám totiž pomůže odhalit další nový spouštěč, na který byste se měli pro příště dobře připravit. Tato nepříjemná událost se také může stát další součástí vaší motivace k trvalé abstinenci.
Alkoholika prakticky nelze vyléčit. Jsou pouze alkoholici co dokáží úspěšně abstinovat, ti méně úspěšní jen dočasně a jen ti nejúspěšnější to vydrží po zbytek života.
Dobrý den,mám už za sebou 5 léčeben,z toho dva roky komunita.Bojim se sama sebe!Stále se snažím nepít!Padnui,vstanu,padnu,vstanu.Nejsem dostatečně silná,už nevím co s tím.Rikam si,už je trapný,a zbytečný chodit opět do léčby, že se prostě stále musím prat s alkoholem.Ted jsem zamčena doma, chtěla jsem to sama.Byt jsem celej vygruntovala,vařím Peru.A teď sedím v posteli, přemýšlím v posteli a v hlavě mi probíhá, proč!!! První pití,mi dal napít nevl.otec v deseti letech,aby mě mohl zneužívat.Byl to těžký alkoholik, mamča taky.alkoholicka,Maminka už je 20let čistá,byly jsme týraný.Od 14let jsem už pila normálně,ve 20drogy.A pak zase alkohol.Je mi 47let a nevím ,jak si pomoci.Mam dny,že si řeknu konec s Alkoholem a za pár dnů,bez hlavě běžím pro flašku a užívám si pocit umělým štěstí v lese.Byla jsem i na ulici,mamča už mi nepomáhala,byla zoufalá,musela brát prášky a zkolabovala.Mela jsem šílený abstaky.Proc mě i tohle nezastaví 😭Znamymu řekli, v léčebně,že už je pro něj léčba zbytečná.,pamatuju si,jak jsem byla po prvý v léčbě,a holka tam byla po 5ty,a říkám,tak to už sem nemusí chodit,to je zbytečný,no a teď jsem to ja..Muzete mi poradit?Mám jít opět do léčby,nebo se nechat zamykat,nebo nevím.Vim,že jsem trapná a co vlastně od vás chci,že už jsem ztracená,ale mám potřebu to napsat,vypovídat se,poradit,ikdyz asi zbytečně 😥 Děkuji Lucienemam webovou stránku?!
Dobrý den, v naší redakci nemá nikdo specializaci terapeuta nebo adiktologa, odbornou radu vám tedy poskytnout nemůžeme. Pokud však už teď víte, že to sama nezvládnete, zkuste pravidelná setkání AA, kde můžete svůj problém sdílet s ostatními a podělit se o něj a uvidíte tam, že na to nejste sama – mně to pomohlo.
Pokud by vám to nepomohlo, kontaktujte odborníky, nejlépe ty, co již znají vaší anamnézu.