Alkohol, sex a mozek
Není žádným tajemstvím, že alkohol boří bariéry.
To, co se jako střízliví ostýcháme říct, po pár skleničkách bez obav vypustíme do světa.
Koukáte v baru na sexy dívku, za střízliva byste se ostýchali jí vůbec oslovit, ale po pár skleničkách alkoholu nemáte problém jí navrhnout rychlovku na záchodcích ve trojce ještě s její kamarádkou.
U sexu je to podobné. Alkoholický drink nás dostane do nálady a navíc zvýší chuť na sex. Ovšem s alkoholem je to dvousečné, do určité míry může pomoci, ale od určité míry je kontraproduktivní.
Alkohol vás povzbudí
Pokud se chystáte na rande nebo užít si romantický večer s partnerem, trochu alkoholu pravděpodobně berete jako přirozenou součást programu. Není divu, sklenička vína nebo koktejl vám pomůže zbavit se stresu, strachu z konverzace s opačným pohlavím a také vám dodá energii.
Kontrolujte ale množství vypitého alkoholu. Zatímco na začátku večera je alkohol dobrý sluha, později se ukazuje jako velmi špatný pán, který může velmi snadno veškeré vaše úsilí zkazit.
Jeden nebo dva drinky mohou pomoci překonat počáteční ostych a trochu se uvolnit. V běžném životě jsme neustále pod tlakem a stres doslova obaluje naše libido. Pokud si dáte skleničku, tento obal se uvolní a naše sexuální touha se dostane na povrch. Nic se ovšem nesmí přehánět.
Alkohol má přirozené utlumující účinky. Přestože první drink vás dostane do nálady a uvolní, ten další a další a další vás začne otupovat. Místo slibně rozjeté konverzace s opačným protějškem tak můžete začít usínat ve stoje.
Kontraproduktivní účinky alkoholu
Pokud to s alkoholem přeženete, můžou se dostavit nežádoucí účinky. A nemusíme hned myslet na ranní kocovinu nebo nevolnost. Alkohol silně znecitlivuje a proto byl až do vynalezení anestezie v roce 1846 používám jako anestetikum při operacích.
Jinými slovy, pokud si dáte pár skleniček, může se vám stát, že budete mít problém dosáhnout jak erekce, tak orgasmu a o veškerý požitek ze sexu tak vlastně přijdete.
Pokud tedy přeženete spotřebu alkoholu, slibně rozjetý večer může skončit fiaskem.
Jak se naladit na večer bez alkoholu
Potřebujete se uvolnit a naladit na romantický večer? Zkuste některou z následujících metod:
- před schůzkou si dejte studenou sprchu, která vás probere a rozproudí vám krev v celém těle
- nejezte těžká jídla, zatěžují trávící soustavu a vy po nich budete unavení
- dejte si povzbuzující prostředky – zelený čaj, kávu, jídlo s chilli nebo celerový salát
Jakým způsobem působí alkohol na mozek
Alkohol se zpočátku může zdát vzrušující a zábavný, neboť se nejprve cítíte uvolnění, vzrušení a méně unavení. Ovšem tento efekt se brzy přemění na problémy s koordinací, rozhodováním a ztrátou paměti.
Jeho dlouhodobá konzumace může narušit kognitivní funkce, způsobit poškození mozku či Wernicke-Korsakoff syndrom, známý také jako alkoholová demence.
První dávka alkoholu podpoří uvolnění většího množství dopaminu, poskytne vám příjemný pocit, který si s jeho konzumací spojíte. Výsledkem je další konzumace, od níž očekáváte opět tento příjemný pocit. Může se zdát, že mizí i napětí a únava.
Alkohol, který se dostává do těla, zpočátku působí jako stimulant, ale brzy se jeho účinky obrátí v negativní. Dostaví se obtíže se soustředěním, zpomalují se reakce, objevují se obtíže s pamětí, střídají se nálady. Jakmile klesne obsah alkoholu v těle, opět se objeví únava a pocity deprese.
Alkohol inhibuje funkce mozku a centrálního nervového systému, které jsou zodpovědné za věci jako řeč, která se stává nesrozumitelnou.
Negativní účinky alkoholu
Jakmile alkohol vstoupí do krevního oběhu, začne ovlivňovat mozek a myšlenkové procesy. Může také zpomalit vaše reflexy kvůli zpožděným impulsům. Dochází i k ovlivnění schopnosti správně se rozhodovat. Jedinec může začít dělat věci nebezpečné nebo ohrožující jeho život.
Proč se to děje? Předpokládá se, že je to výsledkem snížené aktivity v části mozku, která je zodpovědná za racionální myšlení a rozhodování.
Působení alkoholu neovlivní staré vzpomínky. Ztráta paměti se váže k době během konzumace většího množství alkoholu. Ztráta paměti může trvat několik hodin, ale i dní. Čím je přísun alkoholu větší, tím větší je i ztráta paměti.
Pokud dochází k pravidelné konzumaci, mozek vytváří toleranci k alkoholu. Pokud tedy jedinec chce docílit vytouženého účinku, musí konzumovat větší množství alkoholu.
Odhaduje se, že u 80% chronických uživatelů alkoholu se objevuje nedostatek thiaminu. Může se tak objevit Wernicke-Korsakoff syndrom, který se projevuje paralýzou očních nervů, narušením koordinace svalů, přetrvávajícími kognitivními a paměťovými obtížemi a zmatkem.
Abstinenční příznaky při nedostatku alkoholu
Pokud jej silní konzumenti alkoholu tělu nedodají, objeví se abstinenční příznaky, mezi něž patří třes, halucinace, záchvaty, zmatenost a nespavost.
Při konzumaci mějte na paměti, že každý alkoholický nápoj má jiný obsah alkoholu. U piva je to kolem 5%, u vína 12% a destilované lihoviny jako vodka, rum, gin či tequila mají cca 40% alkoholu.
Vzhledem k tomu, že alkohol ovlivňuje náš mozek i ve velmi malých dávkách, v žádném případě není vhodný pro mladistvé či těhotné. I ostatní by se měli vyvarovat jeho konzumaci ve větším množství či pravidelné konzumaci.