Bez pravidelné dávky alkoholu nefunguji
Pokud patříte k silným kuřákům, asi ten pocit dobře znáte.
Pokud nastane nějaká situace, kdy si nemůžete zakouřit, jako jsou například dlouhé mezikontinentální lety, nebo nějaké závažnější respirační onemocnění, nejste prostě ve své kůži.
A úplně stejné je to s alkoholem. Schválně kolik toho týdně vypijete – jednu, dvě, tři skleničky vína, nebo je to dokonce několik lahví tvrdého alkoholu? Pokud spíše to druhé, je nejvyšší čas se nad sebou zamyslet, aby se alkohol nestal vaší cestou do pekla.
Dlouhou dobu ho můžete pít bez jakýchkoliv následků a ani nevíte jak a ocitnete se v situaci, kdy abyste mohli vůbec fungovat, potřebujete si napřed dát sklenici alkoholu.
Tohle už je poměrně závažný stav, který je potřeba nějak řešit.
Alkohol a lidský organismus
Zní to možná až příliš tvrdě, ale ať chcete nebo ne, alkohol zabíjí. Pomalu, ale jistě.
Obecně však platí, že i když žena pije moc a začíná jí to škodit, subjektivně je přesvědčená, že je její pití v pořádku a že jí nijak nevadí, neškodí a neubližuje.
A v tom je právě ten problém. Jakmile začnete ztrácet náhled na realitu, tedy to, jak to s vaším pitím doopravdy je, je to příznak začínající závislosti. Takže je docela možné, že to, že pijete přes míru, nemusíte poznat. Přitom okolí to vidí a vnímá, jen vy neustále trváte na tom, že se nic neděje.
Ženy mají vrozenou schopnost hůře metabolizovat alkohol. Je to dáno zejména fyziologickými rozdíly mezi muži a ženami, kdy to ženské obsahuje více tuku. A protože to tak je, mnohem rychleji jim hrozí závislost na alkoholu.
V mnohem větší míře než mužům jim hrozí, že dříve onemocní nemocemi, které alkohol způsobuje. Jedná se o nemoci postihující vnitřní orgány jako játra, slinivku ad.
Otázkou tak zůstává, proč vlastně ženy pijí a proč pijí častěji než pily kdysi.
S alkoholem je život snadnější
V počátku to tak skutečně může být, ale netrvá to dlouho.
- Potřebujete se uklidnit – dáte si skleničku.
- Potřebujete usnout – dáte si skleničku.
- Potřebujete se uvolnit – dáte si skleničku.
- Chcete zapomenout na problémy – dáte si skleničku
- Chcete si navodit euforický stav – dáte si skleničku
Ovšem časem už jedna sklenička nestačí – jsou to skleničky dvě, tři, čtyři a nakonec dojde na láhev, či několik lahví..
Pod tlakem jsou v tomto případě zejména ženy. Je toho na ně prostě moc – stres v práci, péče o rodinu, děti a manžela, strach z vlastního selhání.
Alkohol se postupně stává jejích hnacím motorem. A pokud si množství alkoholu spočítají třeba za týden, je to již daleko za hranicí bezpečné konzumace a pohybují se v pásmu alkoholismu.
Nezbývá, než se k celé situaci postavit čelem, přiznat si otevřeně svou závislost a řešit jí. A to nejlépe s odborníkem.
Specifika ženského pití
Žena alkoholička je v naší společnosti předmětem ještě většího opovržení a odsuzování ze strany společnosti než muž alkoholik.
Přestože neexistuje žádný objektivní průzkum, který by tohle tvrzení potvrzoval – mnoho žen začíná s pitím na mateřské dovolené a počet takových žen stále narůstá.
Důvodem je to, že ženy začínají pít proto, aby si ulevily při stresu, aby zvládly péči o domácnost. Ovšem také hodně často pijí tajně, aby je nikdo neviděl. Ženy schovávají lahve do skříně za prádlo, do spíže, či kamkoliv jinam.
Přesvědčit ženu, aby vyhledala odbornou pomoc, je běh na dlouhou trať. Za svůj problém s alkoholem se totiž mnohem víc stydí. I z tohoto důvodu je léčba žen alkoholiček specifická. „Je třeba zohlednit skutečnost, že pro ženu je většinou, ve srovnání s mužem, obtížnější zvládat kromě svého zaměstnání také další povinnosti, související s rodinou, péčí o děti. A na to se také zaměřuje i psychoterapie a nácvik zvládání stresu v léčbě žen.
Úspěšnost takové léčby je ale velmi slušná – na rozdíl od všeobecné představy, že efektivita léčby závislostí je velmi nízká.
Alkohol a hubnutí to nejde dohromady
Žena pije, aby zapomněla na to, že je tlustá a čím více tím více je tlustá. Je to prostě začarovaný kruh. Alkoholické nápoje jsou totiž velkým zdrojem energie.
Sklenka vína sice někomu dobře chutná, ale i ta má v sobě spoustu kalorií.
Cukru pak najdete mnohem víc zejména v míchaných nápojích, třeba v Martini, long drincích, jako je Mojito apod. A čím více cukru, tím hůře pro vaši linii. Když tedy hubnete nebo nechcete zbytečně nabírat, hlídejte si, co pijete.
Hubnete a každý večer si dopřejete sklenku nebo dvě bílého vína v domnění, že se vůbec nic nestane – ale ano stane – nezhubnete.
Rozhodně je lepší dopřát si výše zmíněnou sklenku vína než míchaný nápoj, který obsahuje mnohonásobně více kalorií. Ovšem ani s počtem skleniček to nelze přehánět.
Jen pro zajímavost, 2 dl červeného vína obsahuje cca 700 kJ.
Jak na relativně bezpečnou konzumaci alkoholu
Alkohol sice bourá zábrany a snižuje intenzitu stresu, v menším množství také riziko vzniku trombózy či žlučníkových kamenů, ale na druhou stranu zase zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu, zánětů jater a slinivky a chudokrevnosti.
Vyplatí‘ se vám tedy pravidelná konzumace alkoholu? Alkohol je lepší konzumovat málo, ale pravidelně.
Pravidelná konzumace alkoholu už by se dala nazvat alkoholismem, ovšem jednorázové vypití třeba jedné lahve vína je už rizikové.
Bohužel se tohle riziko týká hlavně žen, které mají sníženou vrozenou schopnost alkohol metabolizovat. Ovšem otázka je – kolik je přiměřeně? Na základě všeobecného konsensu medicína považuje za přiměřené množství 30 g alkoholu denně pro muže a 20 g pro ženy. Pro muže je to tedy asi 3 dl vína nebo dva panáky tvrdého alkoholu.
A proč je v nadpisu slovo relativně?
Důvodem je skutečnost, že odborníci se v tomto prostě neshodnou a je zde i opačný názor, že alkohol prostě škodí v jakémkoliv množství a tak jakákoliv jeho konzumace je prostě nebezpečná.