Alkoholová encyklopedie – V

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Vapour infusion

Speciální postup používaný převážně při destilaci ginu, kdy jsou ve speciálním košíku nad destilovaným alkoholem umístěny další aromatické složky – botanicals – skrze které posléze během destilace prochází alkoholové páry a obohacují se o další vrstvy chutí a vůní. Jedná se o postup oblíbený hlavně u výrobců moderněji střižených ginů, jelikož se zde dají zdůraznit aromata některých botanicals „druhého sledu“ například citrusy, a tradiční nadvláda jalovce již nebývá tak neotřesitelná jako u klasických London Dry ginů. Jedním z nejznámějších ginů vytvořeným tímto způsobem je Bombay Sapphire.

  • Vatted Malt Whisky

Whisky smíchaná pouze ze single malt whisky. Neobsahuje žádnou obilnou whisky. Na etiketách nebývá tento název použit, ale většinou je označena jako Pure Malt Whisky. V českém překladu se někdy objevuje pojem „sudová whisky“, tento pojem považuji osobně za nevhodný a zavádějící, pravděpodobně vznikl doslovným překladem slova vat, které znamená sud. (neplésti s VAT – value-added tax, což v angličtině znamená DPH – daň z přidané hodnoty).

  • Vatting

Vzájemné míchání whisky jednoho druhu – sladové se sladovými, či obilné s obilnými.

  • Veraison

Období zabarvování bobulí hroznů, kdy réva potřebuje optimální množství vody.

  • Verjus

Verjus: zelená šťáva, z starofrancouzštiny „vert jus“, se získává lisováním nezralých hroznů vína z probírky nebo 2. generace hroznů, tzv. „martiňáků“, které mají vysoký obsah kyselin a nízký obsah cukru. Verjus se používá jako delikátní kyselé dochucovadlo, například místo citronové šťávy či vinného octa. 

  • Vermouth
  • Vermut

Vermouth je fortifikované víno, aromatizované výluhy z bylin a koření jako pelyněk (německy wermut), yzop, kardamom a mnoha dalších. Na základě použitého typu vína může být bílý, červený i růžový a dle obsahu cukru se dělí na extra suchý, suchý a sladký. Vermouth bývá nedílnou součástí mnoha koktejlů, například suchého martini (s ginem), ale v kvalitní podobě je skvělý i samostatně. Mezi nejznámější výrobce vermouthu patří italské značky Cinzano a Martini, nebo francouzský Lillet.

  • Vesou (guarapo, sugar cane juice)

Třtinová šťáva určena k pití, výrobě cukru nebo ke kvašení – výrobě rhumu.

  • Vieux (añejo, old)

Francouzské označení věku, které by se dalo volně přeložit jako “starý” nebo “stařený”. Apelace AOC na Martiniku určuje, že každý takto označený rhum musí zrát v sudech o maximální kapacitě 650l alespoň 3 roky. Rumové značky, které nespadají do apelace AOC se mohou, ale nemusí řídit tímto pravidlem a označení mohou používat i pro mladší rumy.

  • Vin de canne (vino de cana, cane wine)

Vykvašená třtinová šťáva připravená k destilaci.

  • Vinho verde

Vinho verde  neboli zelené víno. Nejedná se o odrůdu vína, ale pouze označení pro mladé víno. Vinho Verde pochází z Portugalska z oblasti Entre – Douro – e – Minho. Vína Vinho Verde jsou lehká a svěží s lehkým perlením (nemůžeme je však řadit mezi šumivá vína, kvůli nízkému obsahu CO2). Vinho Verde je k dostání jako bílé, červené i růžové víno. 

  • Vintage porto

Vintage portské víno – je označení portského vína, které patří mezi jedno z nejkvalitnějších portských vín. Vintage portské víno obvykle zraje v dřevěných sudech 2 – 3 roky před lahvováním, poté zraje 10 – 40 let v lahvi.

  • Virgin oak

Virgin oak je označení pro nové sudy (převážně z amerického bílého dubu), v nichž ještě nezrál žádný jiný alkohol. Tyto sudy jsou převážně využívány pro zrání whisky.

  • VO (Very old)

Označení věkové kategorie dle apelace AOC na Martiniku, která určuje nejmladší složku blendu na 3 roky. Rumové značky nespadající pod AOC mohou označení dodržovat, ale nemusí. Označení mohou užívat dle vlastní potřeby bez věkového omezení (nejmladší složka může být méně než 3 roky).

  • VOC

VOC (vína originální certifikace) je první apelační systém v České republice, u jehož zrodu stál Jiří Hort a Jaroslav Chaloupecký. VOC ZNOJMO jsou vína s novou moderní certifikací, při jejichž výběru se upřednostňuje originalita, a především původ vína. Tento moderní apelační systém se týká pouze vín ze tří odrůd Znojemska: Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, která jsou pro tento region typické a mají jednotný chuťový profil. Zároveň musí pocházet výhradně z vybraných a uznaných viničních tratí. Apelační systém se vyznačuje velmi náročnými požadavky na kvalitu vín, a je tak velkým úspěchem, že se do projektu zapojilo již 19 vybraných vinařství. Přijetí systému V.O.C. Znojmo je pro Znojemsko, zdejší vinaře i Českou republiku významným krokem do nové vinné epochy.

  • Vodka

Vodka je tvrdý bezbarvý alkoholický nápoj oblíbený po celém světě. Kvalita a chuť vodky se mohou lišit vlivem různých faktorů. Tento alkoholický nápoj se vyrábí z obilí, jehož specifické složení určuje výrobce. 

  • Volatilita (těkavost)

Schopnost kapalné látky vypařovat se. Čím vyšší je volatilita dané látky, tím nižší je její bod varu – dříve se tedy vypaří. Například methanol (bod varu cca 64,7 °C) je těkavější než ethanol (bod varu cca 78,4 °C).

  • VQA

Vintners Quality Aliance je apelační systém pro kanadská vína, garantující místo původu, autenticitu a vysokou jakost místních vín. Jde o nejvyšší označení kvality kanadských vín, podobné jako francouzské A.O.C, nebo španělské D.O.C.

  • VS (Very Special)

Označení věkové kategorie inspirované koňakem, kde platí nejmladší stáří blendu jsou 2 roky. V rumovém světě je označení užíváno dle vlastní potřeby dané značky bez věkového omezení nejmladší/nejstarší složky.

  • VSOP (Very Superior Old Pale)

Označení věkové kategorie inspirované koňakem, kde platí nejmladší stáří blendu jsou 4 roky. Pro rhumy z Martiniku dle AOC apelace platí stejné pravidlo minimálního věku blendu a to 4 roky. V rámci AOC je možné použít ekvivalent názvu a to “Réserve Spéciale”, “Cuvée Spéciale”, “Trés Vieux”. Rumové značky, které nespadají do apelace AOC se mohou, ale nemusí řídit tímto pravidlem a označení mohou užívat dle vlastní potřeby (minimální věk může být méně než 4 roky).

  • Výkvas

Vykvašený rmut (sladina) nebo také „wash“. Tato tekutina se destiluje v prvním kotli periodické destilační soustavy.

  • Vytřepávání

Jedná se o druh extrakce, přerušovaný proces, při kterém se do studeného rozpouštědla dostávají látky z lehčí nebo těžší kapaliny. Provádí se v dělicích nálevkách. 

Všechny díly