Řízení pod vlivem alkoholu 2/3 – Limity tolerance

Tolerance alkoholu za volantem v Evropě

Jednotlivé země tolerují různé množství alkoholu v krvi.

Tolerance alkoholu se v jednotlivých zemí napříč Evropou velmi liší. Ve střední a východní Evropě je mnohdy nulová tolerance alkoholu. Naopak v jižních evropských zemích je hranice alkoholu při řízení často mnohem benevolentnější. 

Vše je uvedeno v přehledné tabulce níže. 

ZeměTolerance alkoholu za volantemZeměTolerance alkoholu za volantem
Belgie0,5 promileNěmecko0,5 promile
Bosna a hercegovina0,3 promileNizozemsko0,5 promile
Bulharsko0,5 promileNorsko0,2 promile
Černá Hora0,5 promilePolsko0,2 promile
Česká Republika0 promilePortugalsko0,3 promile
Dánsko0,5 promileRakousko0,5 promile
Estonsko0 promileRumunsko0 promile
Finsko0,5 promileRusko0 promile
Francie0,5 promileŘecko0,5 promile
Chorvastko0,5 promile*Slovensko0 promile
Irsko0,8 promileSlovinsko0,5 promile
Island0,5 promileSrbsko0,5 promile
Itálie0,5 promileŠpanělsko0,5 promile
Litva0,4 promileŠvédsko0,2 promile
Lotyšsko0,5 promileŠvýčarsko0,5 promile
Maďarsko0 promileVelká Británie0,8 promile**
Makedonie0,5 promile
Tolerance alkoholu za volantem v evropských zemích

*u řidičů vozidel nad 3,5 t a řidičů do 24 let platí nulová tolerance
** stejné pravidlo platí i pro řidiče kamionů

Tolerance alkoholu v USA

Tolerance alkoholu v krvi ve Spojených státech amerických osciluje od 0 do 0,8 promile. Hranice 0,8 promile platí pro řidiče starší 21 let. Pro řidiče mladší 21 let platí hranice 0,2 promile. Což je trošku matoucí, jelikož v Americe smíte konzumovat alkohol až od 21 let. 

Tato pravidla ale neplatí napříč celou USA. Právní systém si určuje každá jednotlivá země sama. Co však platí v celé Americe, to je nulová hranice pro profesionální řidiče (řidiči kamionů, městské hromadné dopravy, apod.)

Zajímavostí je, že zcela bez omezení můžete řídit v Bolívii, Keni, Vanuatu, Nigeru nebo Togu. Tolerance alkoholu je zde absolutní. Kdo to s ním zvládne, ten řídit může.

Zajímavostí také je, že některé, zejména severské země určují výši pouty za řízení pod vlivem alkoholu v procentech dle daňového přiznání pachatele.

V některých zemích je také zcela běžné, že po překročení určité hladiny alkoholu, pokud budete přistižen za volantem, může vám být automobil který řídíte zabaven a to i tehdy, pokud vám vůbec nepatří.

Raději neriskujte řídit pod vlivem alkoholu

V České republice je sice nulová tolerance alkoholu v krvi, ale do dvou desetiny promile alkoholu může mít v krvi i abstinent. Soudní znalci označili právě hodnotu do 0,24 promile alkoholu v dechu za neprokazatelnou. 

Příslušníci dopravní policie se řídí metodickým pokynem, podle něhož mají při hodnotách do 0,24 promile doporučeno nezadržet na místě řidičský průkaz. Jinak platí, že pokaždé když je zjištěno jakékoli množství alkoholu v dechu řidiče, předáváme případ k vyřešení do správního řízení na městské či obecní úřady.

Problematiku alkoholu v krvi nelze spolehlivě určit pouze například internetovou kalkulačkou či propočty. Jejich hodnoty jsou vždy pouze orientační. Jako spolehlivá jistota slouží pouze certifikovaný alkohol tester. Policisté na požádání umožňují zájemcům z řad, řidičů před jízdou, spolehlivé určení hladiny alkoholu v dechu.

Řízením pod vlivem alkoholu, a to včetně malých dávek, se dopouštíte trestného jednání, zároveň vystavujete závažnému riziku sebe i své okolí. Pokud si chcete dát večer skleničku, neřiďte. Pokud naopak víte, že budete muset řídit, skleničku si odpusťte a nechte na jiný večer. Je to to nejlepší, co můžete pro všechny udělat.

Už samotná cesta autem do hospody či baru je problém. Při konzumaci alkoholu člověk ztrácí zábrany a tak původně dobře míněné předsevzetí, „na zpáteční cestu si vezmu taxi, nebo půjdu pěšky“ se postupem večera, společně s vypitými alkoholickými drinky změní na „to zvládnu, přece jsem toho tolik nevypil a alespoň se zítra nebudu muset vracet pro auto“.

Pokud autem do hospody či baru vůbec nepojedete, toto dilema se vás vůbec týkat nebude.

Pokud se oslavy protáhly, či byly trochu intenzivnější, než se předpokládalo, neřiďte raději ani druhý den. Řízení pod vlivem zbytkového alkoholu je také trestné.

Jeho objem v krvi přitom může být velkou část dne po pití značný, obzvláště ve spojení s únavou, či pokud nejste na pití alkoholu zvyklí. Únava samotná by už měla být dostatečným důvodem neřídit, a to i pokud ráno “nenadýcháte”. Dejte si tedy den po večírku raději od řízení pauzu.

Všechny díly