Alkohol a cestovní pojištění
Možná se to nezdá, ale nejčastější pojistnou událostí na cestách je obyčejná střevní viróza.
Tu můžete chytit naprosto kdekoli a kdykoli. A je to naprosto logické – v Evropě platí určité hygienické standardy, které jsou více či méně vymáhány, ale v Africe či Asii platí standardy úplně jiné, pro náš organismus nezvyklé. Není výjimkou, že střevní problémy postihují například v Egyptě či Tunisu celé zájezdy,
Cenová kalkulace cestovního pojištění
Cena cestovního pojištění se velmi liší a záleží na mnoha faktorech.
V první řadě záleží na destinaci, do které se chystáte:
- Pojištění do exotických zemí bude vždy dražší než Evropa.
- K nejnákladnějším patří pojištěním patří do Spojených států amerických, Kanady a Mexika, kde jsou oproti zbytku světa náklady na zdravotní péči až desetinásobné.
- Obecně dražší jsou exotické destinace, jako je například Dominikánská republika, Zanzibar nebo třeba Kuba.
- Ceny se různí i podle toho, jak vlastně zdravotní systém v dané zemi funguje. V exotických destinacích typu Vietnam, Singapur nebo Dominikánská republika se turista většinou nedostane do běžného zdravotnického zařízení, kde jsou ošetřováni místní, ale vždy do soukromého zařízení pro turisty, které si za péči vždy nechá náležitě zaplatit. Toto pravidlo pak platí i u destinací typu Řecko, Turecko či Egypt.
Dále rozhoduje délka pobytu, ale také věk pojištěných. Z hlediska věku rozlišujeme tři skupiny – děti do 15 let, dospělé mezi 15 a 69 let a seniory nad 70 let, přičemž děti mají pojištění levnější, senioři naopak dražší. Zároveň platí, že čím vyšší je cena zájezdu, tím více zaplatíte za cestovní pojištění, protože jeho součástí je i pojištění storno poplatků.
Pokud si kupujete zájezd u cestovní kanceláře, vyplatí se informovat předem u nezávislé pojišťovny, například ve srovnávačích na internetu, na výši cestovního pojištění. Není žádnou výjimkou, že u cestovní kanceláře je identické pojištění násobně dražší.
Některé sporty jsou tak rizikové, že vás nikdo nepojistí
Cenu cestovního pojištění ovlivňují také vaše aktivity v místě pobytu.
Méně rizikové sporty jsou již obsaženy v základním balíčku.
Za adrenalinové sporty se většinou připlácí – patří sem freestyle lyžování, snowboarding, heliskiing, ale také například kickbox, nebo dálkové běhání. Toto se však liší pojišťovna od pojišťovny.
Pokud se chystáte na cvičení jógy, samozřejmě zaplatíte méně než za lyžařský zájezd s freestyle lyžováním a heliskiingem. Zjistěte si, jaké sporty považuje za takzvaně rizikové právě vaše pojišťovna. Málo se totiž ví, že do této skupiny patří třeba i kickbox nebo maraton.
Existuje pak také skupina nepojistitelných sportů, což znamená, že pokud se vám něco stane právě při nich, pojistka se na ně nevztahuje. Patří mezi ně například cliff-diving, jachting na otevřeném oceánu, lov exotické divoké zvěře, některé motoristické sporty nebo třeba potápění pod ledem.
Jak si pojištění správně nastavit
Turisté v zahraničí sice nejčastěji řeší stejně běžné nemoci jako doma, tedy střevní chřipku a nachlazení, angínu, případně naraženiny či zlomeniny, ale přesto je dobré připravit se na téměř cokoli. Pro Evropu je naprosté minimum plnění léčebných výloh ve výši tři miliony korun.
Důležitá je také odpovědnost za škodu vůči věci i třetí osobě, kde by minimální hranice měla být na dvou milionech. Právě tuto položku se rozhodně nevyplatí podceňovat. Zde jsou rizika zejména v tom, že někoho neúmyslně svojí neopatrností zraníte. Pokud se také jedná v dané zemi o turistu, bude muset uhradit léčení v soukromých zdravotnických zařízeních a v případě závažnějších zranění pak operace a následnou repatriaci a to mnohdy i soukromým letadlem.
Pokud jsou součástí vaší cesty i děti, přistupujte k pojištění ještě trochu jinak. Rodinám se vždy vyplatí komplexní pojištění včetně storna, protože u dětí jsou nemoci častější a méně předvídatelné. V takových případech poté většinou necestuje nikdo a dovolená se stornuje. Rodinná dovolená s dětmi není levná záležitost, a pokud by rodina neměla pojištění storna a některý člen těsně před dovolenou onemocněl, rodina o celou tuto částku přichází.
Konzumace alkoholu na dovolené? A kdy jindy?
Alkohol na dovolené je běžná věc, kdy jindy se také napít, než tehdy, když máte dovolenou že.
Dovolená, to je odpočinek, dobrodružství a také poznávání pohostinnosti v cílové destinaci. Patříte-li mezi ty, kdo rádi vyzkouší třeba pivo z lokálních pivovarů, ochutnají víno z místních vinic nebo prostě jenom rádi relaxují s drinkem v ruce. Určitě si dovedete představit, že kombinace pojistné události a alkoholu v krvi nebude úplně jednoduchá záležitost.
Chcete se užít pobyt se vším všudy, bez zbytečných starostí, dáte si pár drinků a pak se něco stane a problém je na světě.
Alkohol u většiny pojišťoven a pojistných produktů zpravidla spadá do pojistných výluk. To znamená, že pokud vám v případě pojistné události naměří alkohol v krvi, pojišťovna vám nic nezaplatí.
Můžete mít až 1 promile alkoholu v krvi
To, že je alkohol mezi výlukami, ale neplatí pro všechny pojišťovny, některé z nich nad pár nad pár drinky přimhouří oko a postarají se o vás v případě úrazu až do výše jedné promile alkoholu v krvi.
Tak si to představte – strávili jste příjemný večer, dali jste si pár drinků s přáteli a poté nastala nějaká nepříjemná pojistná událost, kterou nemusel nutně zavinit alkohol. Pokud vám ale v nemocnici nějaký zjistí a nebudete na tuto situaci připraveni prostřednictvím cestovního pojištění, které limit 1 promile alkoholu v krvi zahrnuje, spadnete do výluk.
Alkohol za volant nepatří, alespoň ne příliš
V některých případech však tolerance jedné promile pro cestovní pojištění neplatí a musíte se řídit zákony země, ve které se nacházíte. Jde především o řízení motorových vozidel a účast v dopravě jako cyklista. Každá země si určuje svou vlastní toleranci alkoholu za volantem.
V České republice nebo na Slovensku je to striktní nula, oblíbené letní destinace, jako je Chorvatsko nebo Itálie, tolerují až 0,5 promile, nejvíce benevolentní je v tomto Malta nebo Velká Británie, které dovolují až 0,8 promile alkoholu v krvi.
Pokud tedy splníte platné místní limity pro alkohol za volantem, pojištění vás ochrání.
Když pod vlivem alkoholu způsobíte škodu někomu dalšímu
Další nepříjemnou situací může být, když svou neopatrností někomu způsobíte škodu na zdraví nebo na majetku. Třeba uklouznete u bazénu a na někoho nebo něco nešťastně upadnete. Pokud by dotyčný musel do nemocnice nebo se daná věc rozbila, náklady na ošetření půjdou za vámi, potažmo za vaší pojišťovnou.
Když si vyberete to správné cestovní pojištění, které myslí na situace, kdy hraje svou roli alkohol, náklady na ošetření nebo opravu či obnovu poničeného majetku za vás pojišťovna zaplatí – opět až do výše jedné promile alkoholu v krvi. Když si vyberete cestovní pojištění, které má alkohol uveden ve výlukách, všechno zaplatíte z vlastní kapsy.
Pojišťovny na našem trhu momentálně nabízí cestovní pojištění s tolerancí alkoholu do výše jedné promile při pojistné události, ať už se to týká léčebných výloh, nebo pojištění odpovědnosti. Jedna promile je v současné době nejvyšší možná tolerance, kterou můžete v rámci cestovního pojištění získat.
Výběrem té správní pojišťovny tak můžete eliminovat rizika tak, abyste na ně vy myslet nemuseli. A to včetně popíjení alkoholu, se kterým byla vždy v rámci pojištění potíž. Užijte si dovolenou bez starostí.
V případě pojistné události za účasti alkoholu a měření alkoholu v dechu či rozborem krve pak vždy žádejte písemný doklad o výši alkoholu v krvi. Zpětně byste jen těžko někomu dokazovali, že to byl jen zbytkový alkohol, nebo jen pár skleniček, pokud bude v zápisu o škodní události jen obecně uvedeno pod vlivem alkoholu bez přesných hodnot.