Alkohol a lidská játra 2/2
O tom, že se v našem těle nějaký takový orgán vyskytuje má povědomí asi většina z nás. Ti, kdo pijí alkohol si pak játra dokáží spojit s jejich cirhózou. Ovšem to je již terminální stadium.
Ve druhém části tohoto článku se zaměříme na nemoci jater.
Stručně o játrech v lidském těle
Světový dej zdraví jater každoročně připadá na 19. duben.
- Nacházejí se v pravém podžebří,
- jsou 2. nejkomplexnějším orgánem v našem těle (hned po mozku),
- jsou největším vnitřním orgánem,
- dokáží se plně zregenerovat, tj. nahradit chybějící nebo poškozené části nově vytvořenou tkání,
- v těle vykonávají 500 funkcí – podílejí se např. na termoregulaci, vytvářejí a ukládají vitamíny a minerály, pomáhají v boji proti infekcím a nemocem, regulují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, pomáhají produkovat hormony a uvolňovat žluč,
- zpracovávají a filtrují vše, co do těla vpravíme, včetně jídla, alkoholu, léků a toxinů, které mohou pocházet nejen z potravy, ale také z kosmetiky, životního prostředí nebo čisticích prostředků.
Ztučnělá játra jako civilizační choroba
Ztučnělá játra má až třetina lidí, hrozí jim cirhóza. Orgán se přitom může zcela regenerovat – uzdravit.
Nemoc, která nejčastěji ničí naše játra, nemá zdánlivě nic společného s alkoholem. Ovšem je potřeba si uvědomit, že alkohol sám o sobě obsahuje mnoho kalorií, ovšem tyto kalorie jsou tzv. prázdné a nejsou pro tělo prospěšné.
Co je však důležitější je skutečnost, že konzumace alkoholu a to zejména piva podporuje chuť k jídlu. alkohol tak podporuje zvýšenou konzumaci většinou nezdravých a tučných jídel. Nepřímo se tak podílí na vzniku obezity, která se například projevuje tzv. pivním břichem, či pivním bachorem.
Takzvané NAFLD, tedy nealkoholické ztukovatění jater, souvisí hlavně s obezitou, diabetem 2. typu, vysokým cholesterolem či vysokým krevním tlakem. Jen v prvních dvou fázích ho přitom lze zvrátit, pak už je léčba jater velmi obtížná. Stačí přitom vlastně docela málo – žít pokud možno zdravě.
NAFLD je zkratkou pro Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, tedy nealkoholické ztukovatění jater.
V poslední době se začalo používat i označení MAFLD – z anglického Metabolic Associated Fatty Liver Disease, tedy tuková choroba jater spojená s metabolickou dysfunkcí. Pokud bychom brali v potaz všechna onemocnění jater, NAFLD/MAFLD bude tvořit téměř 50 procent z nich. Až daleko za ním je ALD, tedy alkoholické ztukovatění jater, které tvoří necelých 15 procent jaterních nemocí.
Pacientů s NAFLD přibývá
NAFLD je aktuálně celosvětově nejčastějším onemocněním jater a také nejčastější příčinou úmrtí související s játry. Jeho výskyt roste velmi alarmujícím tempem. Donedávna se odhadovalo, že tímto onemocněním trpí zhruba 25 procent lidí na celém světě, nejnovější odhady však hovoří už o více než 30 procentech.
Z dostupných statistik vyplývá, že o něco častěji nemoc postihuje muže než ženy. K rizikovým faktorům pak patří obezita (neobézních pacientů s NAFLD je jen 20 procent, naopak 80 procent pacientů s NAFLD je obézních) a také onemocnění cukrovkou 2. typu. NAFLD má 75 procent diabetiků 2. typu.
Léčba je velmi jednoduchá
Léčba tohoto závažného a život ohrožujícího onemocnění jater je v podstatě velmi jednoduchá.
Nemoc, jak už její název napovídá, vzniká hromaděním tuku v játrech a může vést k zánětu a jizvení a nakonec až k jaterní cirhóze, vzniknout může i nádor. První dvě fáze – tzv. steatóza neboli ztukovatění jater, při kterém je tukem poškozeno více než 5 procent orgánu, a takzvaná steatohepatitida, kdy se přidává zánět, se ještě dají zvrátit.
Řešením však není žádná zázračná pilulka. Specifická léčba, která by tuk z jater dostala neexistuje. Nejúčinnější je zdravý jídelníček a dostatek pohybu.
Nebezpečí NAFLD spočívá v tom, že se nemoc sama o sobě hodně dlouho nijak neprojevuje navenek. Nemocná játra totiž nebolí, bolí žlučovody nebo žlučník, jenže to už je pak často ve fázi, kdy je na jednoduchou terapii pozdě.
Mezi některé nápadnější projevy problémů s játry patří ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, slabost, svědění kůže, tlak v pravém podžebří nebo například zežloutnutí kůže. Jenže tyto symptomy se často objevují právě až v okamžiku, kdy onemocnění postihne větší část jaterní tkáně.
Pokud se přitom na ztukovatělá játra přijde brzy, stačí v podstatě jen začít žít zdravěji, a máte do velké míry vyhráno. Jakmile však nemoc postoupí a lékaři nemocná játra odhalí až ve chvíli, kdy je sužuje virová hepatitida, či ještě později ve fázi cirhózy nebo když vznikne karcinom jater, je prognóza na vyléčení špatná.
Příznaky onemocnění jater
- žluté zabarvení kůže
- žluté zabarvení očního bělma
- tmavý odstín moči
- nápadně světlá stolice
- výrazná únava
- zápach z úst
- hnědé skvrny na kůži
Onemocnění jater jsou na vzestupu
Onemocnění jater mohou být způsobena infekcí, lékovým či toxickým poškozením, poraněním, ale také genetickou zátěží či autoimunitními procesy. Vysoké riziko rozvoje těchto nemocí ovšem často souvisí s nezdravým životním stylem a to zejména s vysokou konzumací alkoholu.
NAFLD úzce souvisí s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, obezitou nebo diabetem 2. typu. Z tohoto pohledu nejsou tedy vyhlídky do budoucna vůbec příznivé, neboť obezitou trpí v České republice už každá čtvrtá žena a téměř každý třetí muž a s diabetem se u nás léčí každý desátý člověk.
NAFLD je tedy především důsledkem zdravotních problémů, které mají svůj původ v současném životním stylu – včetně sedavého zaměstnání, nezdravé stravy a nedostatku pohybové aktivity a hojného popíjení alkoholu.
A výhled do budoucna není optimistický ani v tomto ohledu. Jak se totiž ukazuje, postoj Čechů ke zdravému životnímu stylu se mění spíše nepříznivým směrem. také se v česku zvýšil počet lidí, kteří konzumují alkohol, mnoho cukru a navštěvují fast foody, méně Čechů také pravidelně cvičí.
Prevence je jednoduchá
A jak se tedy chovat, abychom játra zbytečně nezatěžovali a NAFLD předešli?
Klíčová je změna životosprávy. Udržovat si normální tělesnou hmotnost, jíst zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé bílkoviny z ryb, luštěnin nebo drůbeže a pravidelně a dostatečně se hýbat, alespoň třikrát týdně zařadit cvičení.
Samozřejmostí by mělo omezení konzumace alkoholu na tzv. bezpečnou dávku, omezení kouření, a vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám, které játrům jako hlavnímu detoxikačnímu orgánu těla obecně škodí.
Cirhóza jater
Cirhóza jater je závažné chronické onemocnění, při němž dochází k vážnému poškození jater. Nejčastěji se rozvíjí v důsledku dlouhodobé nadměrné konzumace alkoholu nebo u pacientů, které trápí virová hepatitida typu B a C. Co se týče léčby, zpočátku je důležitá hlavně dieta a celková úprava životosprávy, zatímco v pokročilých stádiích mohou lékaři kromě zmírňování příznaků zvážit také transplantaci jater.
Cirhózu jater vyléčit nelze. Dodržováním životosprávy, užíváním doporučené medikace a vyhýbáním se alkoholu lze ale nemoc déle udržet v kompenzované fázi, kdy nemocného tolik neobtěžují její příznaky. Dále lze medikací pomoci ke zmírnění obtíží, které se již objevily.
Lidé s cirhózou umírají o 10 až 12 let dříve, než je průměrný věk. Pokud dojde k úplnému selhání jater, bez léčby pacient umírá do 48 hodin.
Všechny díly