Fyzické projevy nadměrného pití alkoholu
Každý Čech starší 15 let vypije ročně v průměru více než 16 litrů čistého alkoholu.
Pití alkoholu se v Čechách považuje za něco přirozeného a je součástí kultury. Přitom nemocí, které se s alkoholem pojí, je mnoho a závislost je jen jedna z nich. Pití alkoholu přispívá k obezitě a tím poškození tepen, škodí nervové soustavě, vyvolává nespavost, psychické potíže, ale má vliv i na nádorové onemocnění, a to i u lidí, kteří nepatří vyloženě mezi alkoholiky.
O tom, že přespříliš alkoholu tělu ani mysli nesvědčí, není nutné diskutovat, je to nepopiratelný fakt. Stačí poslouchat své tělo, protože když to už má popíjení dost, dá vám to poměrně jasně najevo.
Nejnovější výzkumy o alkoholu ukazují, že alkohol opravdu zkracuje život a žádná bezpečná dávka neexistuje. Česko přitom již po mnoho desetiletí patří spolu s okolními zeměmi ke státům s vysokou spotřebou.
V boji s alkoholem, hraje svojí roli sociální screening a dostupnost adiktologických služeb. Primární závislostí v Česku byl, je a nejspíš i bude alkoholismus a trendy kolem něj se moc nemění, Češi pořád patří k největším pijákům. Není ničím výjimečným, že rodiče dají na rodinné oslavě svému dvanáctiletému dítěti skleničku sektu, aby si s nimi mohlo připít. Vždyť mu to přece nic neudělá.
Říká se, že alkohol je metla lidstva, na druhou stranu občasná sklenička asi nikoho nezabije. Jak ale poznat, že opravdu pijete už moc a stálo by za to alespoň na čas přibrzdit.
Vliv alkoholu na lidské tělo
Kromě celkového poškození zdraví vede alkoholismus k řadě nemocí.
Jsou to zejména problémy s játry, jejichž buňky jsou alkoholem poškozovány a mají vyšší riziko nádorového onemocnění. Dochází k jejich ztučnění nebo k zánětu, jehož chronická forma vede k cirhóze jater.
Varováním by měly být otoky po celém těle, zejména v břiše. Nefunkční játra pak dokonce způsobují poškození mozku, který zasahují látky, jež játra nedokázala odbourat. Klasickým problémem je také onemocnění slinivky břišní, zejména její akutní zánět spojený s velkými bolestmi břicha.
Alkohol výrazně postihuje mozek, což může vést k mnoha nemocem, z nichž nejznámější je demence. Může dojít ale i k epilepsii. Postihuje nervová vlákna po celém těle a proto dochází i k takzvané polyneuropatii. Tu poznáte například podle brnění končetin nebo potíží při sexu.
Matkám, které pijí v těhotenství, se pravděpodobně narodí dítě s poškozením nervového systému. Konečným stádiem alkoholismu, co se týče mentální úrovně, je delirium tremens, ke kterému dochází, pokud alkoholik nemá svoji dávku. Projevuje se psychickými problémy, zmateností a halucinacemi.
Jak se nadměrné pití alkoholu projevuje na lidském těle
Necitlivost a brnění končetin
Odborný název zní alkoholová neuropatie a hlavními příznaky je necitlivost, brnění, píchání či problémy s hybností dolních či horních končetin.
Na vině jsou alkoholem poškozené nervy, které prostě nefungují, jak mají. Klíčová je v tomto případě včasná diagnostika a hlavně přísná abstinence, jinak může jít o problémy trvalé.
Časté modřiny
Nikde jste se nebouchli, nespadli, nepraštili, přesto máte pořád na těle nějaké modřiny? To může souviset s oslabenou funkcí jater zmožených přemírou alkoholu.
Jednou z funkcí jater je totiž také tvorba chemických látek, které se starají o správnou srážlivost krve. Když jejich produkce zaostává, stačí opravdu malinko a modřina se hned objeví.
Výskyt modřin může upozornit na nefungující játra, typické jsou pro jaterní cirhózu. Na játra se zaměřte, jestliže se vám dělají často modřiny. Nefungující ledviny zas vylučují z těla nadměrné množství bílkovin, tím je jich v krvi nedostatek a cévní stěna nemůže správně fungovat.
Projevy na pokožce
Alkohol pleti rozhodně nesvědčí, bývá kvůli němu unavená a matná. Toho si můžete všimnout už po jednom větším večírku, ale obvykle stačí pár dní bez alkoholu a pořádně se vyspat a vše je zase v pořádku.
Když ale pijete moc a hlavně často, budou problémy s pletí horší a hlavně trvalé. „Mezi nejčastější prvotní varovné signály patří suchá pokožka a tmavá kůže kolem očí, která je důsledkem dehydratace a nevyspání, kdy je spánek narušen odbouráváním alkoholu.
Dalším varovným znamením může být zarudlá kůže obzvláště kolem nosu a ve tvářích. Je to následek rozšíření cév, které alkohol způsobuje. Zarudnutí může přejít do chronické fáze a v onemocnění zvané kuperóza.
Pozor i na nejrůznější vyrážky, akné a podobně. Pokud na ně normálně netrpíte, může být na vině alkohol, který způsobuje stres, oslabuje imunitní systém a vaše pokožka se tak hůře brání infekcím.
Časté žaludeční problémy
Nadměrná konzumace alkoholu mimo jiné způsobuje i zvýšenou tvorbu žaludečních kyselin.
Prvním signálem bývá pálení žáhy, protože přebytečná kyselina cestuje nahoru do jícnu a způsobuje pálení v hrudi nebo v krku. V další fázi pak může kyselina dráždit a poškodit sliznici žaludku, což vede ke vzniku žaludečních vředů. Ty se projevují silnými bolestmi žaludku a zvracením, a pokud nejsou léčeny včas, hrozí i jejich prasknutí či krvácení, které může skončit i smrtí.
Alkohol oslabuje imunitu
To, co někteří pijáci provozují má svůj odborný název. Říká se tomu binge drinking neboli nárazové pití alkoholu, stav, kdy člověk konzumuje alkohol, byť se mu normálně vyhýbá. Ne že by se z nárazového pijáka během pár dnů stal alkoholik, ale riziko přece jen hrozí. Organismus není zvyklý, proto se alkohol déle a hůř vstřebává, což mimo jiné oslabuje imunitní systém, o vůli ani nemluvě.
Že alkohol oslabuje imunitu, již bylo řečeno, ale neprojevuje se to jen na stavu vaší pleti. Oslabené tělo obecně snáze podléhá nejrůznějším infekcím, obzvlášť pak těm bakteriálním.
Pokud jste neustále nachlazení, trápí vás rýma, kašel a další nemoci, nejspíš byste sklenku alkoholu měli vyměnit za jiný nápoj.
Výkyvy tělesné hmotnosti
Alkohol může způsobit jak přibývání na váze, tak i výrazný úbytek kil.
Zpočátku lidé spíš přibírají, protože alkohol je plný kalorií. Pokud pijete koktejly či míchané nápoje, musíte připočíst i další kalorie z cukru. Alkohol také zvyšuje chuť k jídlu, obzvláště pak na tučná a nezdravá jídla, kterým se v alkoholovém opojení těžko odolává.
A aby toho nebylo málo, alkohol také zpomaluje metabolismus, protože tělo se místo snahy odbourávat tuky soustředí na odbourávání alkoholu.
Hubnutí přichází později, většinou už jde o doprovodný jev závislosti. Alkohol totiž ovlivňuje produkci hormonů, které se podílejí mimo jiné na pocitu hladu. Alkoholici tak v konečném stadiu necítí hlad.