Základy o whisky 1/2 – Whisky, whiskey, bourbon
Tento nápoj vyrobený z fermentovaného obilí je pro některé jeho příznivce doslova náboženstvím a nějakou tu značku whisky by dokázal uvést snad asi úplně každý. Whisky vás zahřeje, whisky vás opije a pomůže vám zapomenou. Whisky se konzumuje a dnes už i vyrábí prakticky po celém světě.
Whisky nebo snad whiskey? A co je to bourbon? Co je vlastně whisky, jak rozumět některým pojmům? Pojďme se podívat na základy o whisky, jejichž znalost patří k vášnivým diskusím a konverzacím na večírcích, jejichž intenzita stoupá společně s vypitými sklenkami.
Jeden nápoj a hned tři jména
- Whisky
- Whiskey
- Bourbon
Název whisky nebo whiskey, obojí je správně, pochází z galského slova usquebaugh (vyslovuje se úšky-bej) a znamená doslova voda života. Pro zjednodušení se tento výraz zkrátil na usky, z čehož v angličtině vzniklo whiskey. Výchozí surovinou je pro ní je fermentované obilí. Místo výroby a použité obilí ovlivňuje její výslednou chuť.
Whisky a whiskey je označení pro různé nápoje. Ve Skotsku nalezneme výrobce whisky, naopak v Irsku se vyrábí nápoj whiskey, který se od skotského drinku liší trojitou destilací. Drtivá většina irských whiskey je rovněž míchaných a také nemá kouřovou vůni, která je specifická pro Skotsko.
Whisky nebo whiskey – oboje označuje ten samý destilát, ale whisky je vyrobená ve Skotsku, zatímco whiskey je označení pro whisky vyrobenou v Irsku. Irská whiskey se oproti skotské whisky destiluje hned třikrát. Americká whisky je pak označována jako bourbon.
Historie whisky
Původ whisky není úplně jednoznačný. Některé prameny hovoří o kořenech až z oblasti Mezopotámie. Irsko se zase opírá o své legendy. Ta o svatému Patrikovi praví, že do Irska přijel sv. Patrik, který kromě šíření křesťanství, naučil Iry destilovat, konkrétně právě whiskey. Opravdu první písemné zmínky o whisky pocházejí až z 12. století ze Skotska.
S nástupem středověku se stala oblíbenou především mezi bohatšími vrstvami. S příchodem středověku se whisky dostala také do královských paláců a vytlačila nápoje původem z jiných států. Koluje, že umění destilace v Evropě původně ovládali pouze mniši žijící v klášterech. 17. století přineslo zdanění výroby, což vedlo k jejímu rozšíření na černém trhu. Změna pak nastala v 19. století díky Small Stills Act a skotskému zákonu z roku 1923, kdy se whisky začala znovu snadno vyrábět.
Irsko na tom svého času bylo hůře. 20. století výrobě moc nepřálo, protože proti alkoholismu začala bojovat církev. Ve 20. století se Irsko oddělilo od Britského království, což mimo jiné znamenalo embargo na irskou whiskey. Prohibice v USA Irsku taky moc nepomohla. Zakázal se prodej, výroba a přeprava alkoholu, což způsobilo vzestup černého trhu a prudký vzrůst ceny whisky. Pro výrobce představovaly výzvy hledání levných surovin, což ovlivnilo kvalitu nápoje.
Po zrušení prohibice v roce 1933 se whisky začala opět legálně vyrábět, což vedlo k rychlému rozvoji průmyslu. Inovace v destilačních postupech a technologiích pak umožnily vznik nových stylů, jako jsou míchané whisky a whisky obohacené o příchutě – kořeněné nebo medové varianty. Navíc se objevilo oživení řemeslných destilérií vyrábějících unikátní a lokálně inspirované produkty. Oblíbenost whisky rok od roku roste čím dál více.
Výroba whisky
Dle jednotlivých druhů, se liší i jednotlivé výrobní procesy. Zjednodušeně je však základem výroba sladu z obilí, následuje fermentace a dvojí destilace. U irské whiskey je destilace trojí. Důležitým krokem je pak zrání, při kterém získává svou nezaměnitelnou chuť. Před filtrací se whisky může ještě podchladit, aby nedošlo k jejímu zakalení a pak už se stáčí.
- Skotská whisky
Jediným zdrojem škrobu musí být obilí. Skotská whisky musí být destilována (dvakrát) max. na 94,8% alkoholu a zrání musí probíhat v sudech o objemu max. 700 litrů a to nejméně po dobu 3 let. Celý proces musí probíhat ve Skotsku. Přidávat se smí pouze voda a karamel.
- Irská whiskey
Analogicky je to obdobné i u irské whiskey, ale s tím rozdílem, že se destiluje třikrát a celý proces musí probíhat v Irsku.
- Americká whisky
Musí být kromě obilí vyrobena z min. z 51 % z kukuřice. Vypálena je na max. 80% alkoholu a stárnutí probíhá pouze v nových sudech z amerického bílého dubu nejméně po dobu 2 let. Celý proces musí probíhat v USA. Přidávat se smí pouze voda.
Jak se whisky pije
Pokud si chcete whisky opravdu vychutnat, jako první zvolte tu správnou sklenici.
Pro degustaci je nejlepší sklenice na stopce ve tvaru tulipánu. Taková sklenice má širší dno a užší hrdlo. Díky tomuto jedinečnému tvaru perfektně zvýrazňuje aroma každého vzorku. Pokud ale netrváte na stopce, je pro vás vhodný typ sklenice glencairn (úvodní foto), která splňuje vše výše uvedené také.
Pro standardní pití whisky je pak ideální klasická whiskovka.
Nejlépe si whisky vychutnáte čistou a za pokojové teploty.
Obsahem alkoholu u whisky je většinou kolem 40 %, Ale existují i whisky s vyšším obsahem alkoholu. U těchto je vhodné je naředit pár kapkami vody, odstáté rovněž na pokojovou teplotu. Voda může pomoci silnějším whisky otevřít se a zvýraznit tak svojí chuť.
Whisky a led, to je individuální záležitost. Jsou ovšem i názory, že led prý otupuje chuť whisky. Někdo naopak tvrdí, že stejně jako voda, dokáže i led rozvinout u whisky její chuť.
Všechny díly