Alkohol jako častý důvod rozvodu
Není žádným tajemstvím, že přibližně každé druhé manželství v Česku končí rozvodem.
Pokud bychom chtěli pátrat po příčinách a důvodech, proč se lidé rozvádějí, asi bychom se dověděli něco jako rozdílné povahy, rozdílné názory, rozdílné zájmy, vzájemné odcizení, nevěra, problémy se sexem, problémy s penězi apod.
Možná vás to překvapí, ale v pozadí dvou ze tří rozvodů figuruje alkohol. Respektive jeho vysoká spotřeba jedním partnerem, kterou není druhý partner ochoten akceptovat či snášet. Nemusí to být hlavní důvod rozvodu, ale je to podstatný faktor, kvůli kterému se lidé rozvádějí.
Také stereotyp manžela alkoholika a násilníka, který přijde po zavíračce z hospody domů opilý, vzbudí pár fackami manželku, aby jí přiměl k sexu je zcela minoritní. Alkohol pijí zatím více muži – manželé, ale ženy – manželky je zdatně dohánějí a některým mužům prostě s opilými ženami a jejich hysterickými záchvaty dochází trpělivost. ano i zde jde o stereotyp, který ale není až zase tak výjimečný.
O ženách adiktologové říkají, že jich zase až tak moc nepije, ale že když už žena pije, tak to stojí opravdu za to.
Alkohol jako příčina rozvodu
Češi pijí hodně a rádi. Jenže vedle radostí jim to nese i starosti. Pití partnera či partnerky je velmi častým zdůvodněním v žádosti o rozvod.
V manželství je ale dokazování, že ten druhý pije víc, než je zdrávo, složitější. Přitom šedesát procent rozvodových žádostí zmiňuje jako jeden z hlavních důvodů alkohol partnera.
Jen samotné tvrzení ale u soudu nestačí, musí být doložené minimálně svědectvím třetích osob, záznamem ze záchytky či hlášením policie, která nějaký alkoholický případ dotyčného musela řešit.
I bez soudních statistik je ale jasné, že téma nadměrného pití ve společnosti rezonuje.
Nadpoloviční počet Čechů považuje vysokou konzumaci alkoholu v České republice za závažný celospolečenský problém a souhlasí s tvrzením, že se rozmáhá až do podoby epidemie.
To, jaká je závislost na návycích, dokazují třeba útraty českých domácností. Za tabák a alkohol utratí česká domácnost přes osm procent rodinného rozpočtu, přitom evropský průměr je lehce nad třemi procenty.
Nejčastějším důvodem pro rozvod bývají netolerance a nevěra. Ale hned na dalších příčkách nerozlučně figuruje alkohol a s ním související domácí násilí.
Celkově ale počet rozvodů v České republice klesá, za posledních pět let asi o čtyři tisíce ročně.
Ženy a alkohol
Ženy jsou u konzumace alkoholu přísnější. Skoro 70 % by jich zakázalo pít alkohol na veřejnosti. Větší procento žen by také bylo pro zákaz prodeje alkoholu v běžných obchodech a zavedení speciálních prodejen, kde by se alkohol směl prodávat.
Ženy si zároveň více než muži přejí zdražit alkohol. Je v tom touha vymýtit pití úplně. Nějakým způsobem tu konzumaci v té společnosti zastavit. V naší společnosti máme povědomí, že muži pijí více, ale ve skutečnosti to tak není. Může se to jevit jako akce žen, aby chlapi přestali pít a naopak byli doma.
Ženy směřují k tomu být dokonalé.
Chtějí dokonale zvládnout domácnost, dokonale pracovat, v podstatě zvládnout všechno. Víceméně je tady i zodpovědnost v rodinách, kdy se ta žena stará o rodinu. A ve chvíli, kdy má na starosti tohle všechno, tak mnohdy právě nestíhá a uleví si právě skleničkou alkoholu.
Pití alkoholu je u žen ventil, že si nějakým způsobem odlehčí. Ale velmi důležité je podívat se do dětství a do psychoterapeutických příčin. Zodpovědnost a dokonalost všechno stihnout je tam u obou pohlaví, ale u žen je to více.
Ženy mají několik těžkých životních etap, kterými si prochází:
- Když jsou v domácnosti.
- Když jsou na mateřské dovolené, zatímco manžel je v práci.
- Syndrom prázdného hnízda, když se jim odstěhují děti. To znamená, že ženy prožívají více samotu.
- Dalším problémem může být i moment, kdy si ženy uvědomí, že začínají stárnout a vědí, že s tím nic neudělají.
- V neposlední řadě to bývá rozvod, kdy se bývalý manžel odstěhuje a žena se cítí opuštěná.
Všechna tato období jsou pro ženy velmi riziková a můžou u nich vést k alkoholismu.
Boj dostat se ze závislosti je hodně těžký, a u žen je ještě složitější. Protože ženy jsou velmi emoční a v průběhu léčby tam pracují jejich emoce a pocity. Mají jinou konstrukci těla a jinak nastavený organismus. Dalo by se říct, že jsou vlastně takového konstitučně jemnějšího charakteru než muži. U žen léčba závislosti trvá déle.
Muži a alkohol
Typická skupina mužů, kteří padají do závislostí, jsou vrcholoví manažeři a přetížení lidé. Spadá do toho i pracovní přetížení, kdy se snaží zabezpečit rodinu, udělat pro ni první poslední.
Velkým problémem mohou být hypotéky, když se přestane dařit v práci a oni musí začít splácet. Dalším důvodem může být, když si nepřipadají jako chlapi. Mnohdy tenhle charakter, že se jim v životě nedaří a nejsou těmi pořádnými chlapi, jakými by měli být, vede k pošramocení sebevědomí a následně k tomu, že se upíjí.
Na druhou stranu, muži jsou racionálnější a pokud jde o léčbu závislosti, umí si mnohdy racionálně říct stop, což ženy nedokáží.
Alkohol nejprve uleví, ale ulevovat si nejde pořád
Alkohol, je docela dobrý ventil.
To znamená, že lidé pocítí, že alkohol jim nějakým způsobem pomůže. Obyčejný piják nebo obyčejný člověk, který pije, tak pije právě proto, aby si nějakým způsobem v tu chvíli ulevil. Jenže u těch závislostí se to zacyklí do toho, že si v tom člověk najde pravidelný systém úlevy a ulevuje si takhle od veškerých problémů, až pak skončí v léčebně závislostí. Ti, co propadají do závislostí, tak budou propadat pořád. A žádné limity to bohužel nedokážou zastavit.
U alkoholu platí, že zákazy nikdy nic nevyřešily.
Zákazy konzumace alkoholu mají mířit k tomu, aby bylo méně lidí závislých nebo aby méně lidí popíjelo, ale zákazy nikdy nic nevyřešily. Lidé si stále najdou cesty k tomu, jak a kde pít, když budou chtít. Je potřeba změnit přístup společnosti k alkoholu, k lidem závislým na alkoholu a přizpůsobit tomu hodnotový žebříček.