Kdo je to vysoce funkční alkoholik a jak poznáte závislost na pití alkoholu?

Alkoholismus může mít řadu podob a každý případ je specifický.

Zažitá stereotypní představa alkoholika jako vyžilého staříka s červeným nosem, lahví alkoholu v ruce, ve špinavém pozvraceném, pokáleném a pomočeném oděvu, válejícího se v parku na lavičce a žebrajícího o peníze na další alkohol je všeobecně mylná. Tedy ne, že by takoví alkoholici neexistovali, ale je jich naprosté minimum a rozhodně to není typický příklad.

Alkoholika ve skutečnosti na první pohled téměř nepoznáte. Prostě zapadne do davu a chová se jako všichni ostatní. Ovšem pozorný pozorovatel si jej podle specifických znaků dokáže identifikovat, pokud ví, na co se má zaměřit.

Často se tak stává, že ve školním či pracovním kolektivu, či mezi vašimi známými a příbuznými se vyskytují alkoholici, o kterých to ani netušíte a pokud se to na ně provalí, jste velmi překvapení.

Vysoce funkční alkoholik

Symptomy alkoholismu nejsou jen o nezdolném nutkání dát si další doušek alkoholu. Pojďme se podívat, na nejčastější příznaky závislosti na alkoholu a zejména chování funkčních či vysoce funkčních alkoholiků.

Většina alkoholiků je na první pohled od běžné populace nerozeznatelná. Část lidí dokonce může fungovat v módu či režimu vysoce funkčních alkoholiků.

Člověk, který trpí vysoce funkčním alkoholismem, si udržuje normální zaměstnání, má běžné vztahy s ostatními a plní si své povinnosti. Při tom všem se ale potýká s poruchou způsobenou nadměrným užíváním alkoholu.

Takových lidí může být ve společnosti překvapivě mnoho, jsou pro své okolí nenápadní a svoji závislost možná ani jako závislost nevnímají.

Mezi nejčastější symptomy alkoholismu se řadí nejen nadměrné užívání alkoholických nápojů, ale i nárazová snaha o kontrolu své konzumace, nutkavá touha – bažení po dalším doušku, ale i trýznivá kocovina. Alkoholici zároveň pokračují ve svém chování i navzdory problémům s okolím, které byly způsobeny nadměrnou konzumací alkoholu, tedy opilstvím. Typické je pro ně zároveň pití alkoholu i v život ohrožujících situacích, jako je například během řízení auta, či při obsluze pracovních strojů.

Alkoholika si téměř všichni představíme stejně, a to neustále opilého člověka, který nezvládá své povinnosti. Jenomže pravda je trochu někde jinde, poměrně velké procento lidí, kteří bojují s alkoholem, dokáže svůj problém držet na uzdě a před okolím ho dlouhodobě a úspěšně skrývat.

Tito lidé svůj problém nepřiznají sobě ani svému okolí, dokonce dokáží žít zdánlivě normální život. Daří se jim okolí oklamat. O takových lidech hovoříme jako o vysoce funkčních alkoholicích.

Alkoholismus se definuje jako nejzávažnější forma zneužívání alkoholu a neschopnost zvládat pití alkoholu. Tato porucha se do tří kategorií:

  • mírná
  • středně těžká
  • těžká

Alkoholici mají často pocit, že bez alkoholu nemohou v životě obstát, což vede k problémům v profesním i osobním životě a také k řadě zdravotních problémů.

Je třeba si uvědomit, že ne všichni alkoholici se chovají tak, jak bychom očekávali. Funkční nebo vysoce funkční alkoholik může být spolehlivý, zodpovědný, a dokonce i úspěšný. Na první pohled je jeho život skvělý, může mít dobře placenou práci, rodinu, domov i přátele. Velmi často se stává, že takový člověk popírá problém s alkoholem i sám před sebou.

Alkoholismus u funkčních alkoholiků

Poznat, že člověk pije příliš, není zcela jednoduché. Když budeme problém posuzovat z pohledu množství, za těžké pití se u žen považuje konzumace více než 3 běžných dávek alkoholu denně (sklenka piva, vína, nebo standardní panák) nebo 7 dávek týdně. U mužů jsou to 4 dávky denně nebo 14 za týden. Vypité množství však nemusí být hlavním indikátorem problémů s alkoholem. 

Je proto potřeba si všímat dalších varovných signálů:

  • neschopnost konzumaci alkoholu kontrolovat 
  • neustálá nebo častá touha po alkoholu, ve společnosti i o samotě
  • potřeba zvyšovat množství zkonzumovaného alkoholu
  • stavění alkoholu před osobní a pracovní povinnosti
  • afektovanost při konfrontaci s problémem
  • zásadní změny v chování během konzumace alkoholu

Samotný vysoce funkční alkoholik vám pravděpodobně neposkytne tyto informace sám od sebe. A pokud se často nenacházíte v nejbližším okolí, šance na identifikaci závislosti u takového člověka se rapidně snižuje. Ve skutečnosti však ani to, že se s vysoce funkčním alkoholikem pravidelně stýkáte, nemusí nutně nic znamenat.

Poznávací znaky funkčních alkoholiků vám pomohou je odhalit:

  • používají různé způsoby, jak pití zdůvodňovat, častou záminkou je potřeba něco oslavit
  • mají viditelně vysokou míru tolerance alkoholu
  • ospravedlňují se tím, že pijí jen drahý alkohol
  • stěžují si na výpadky paměti
  • vyhýbají se společenským akcím bez přítomnosti alkoholu
  • žertují o problémech s alkoholem
  • mají tendenci alkohol uchovávat na nezvyklých místech

Alkoholismus je v Česku problém

Alkoholismus je problémem i v současné české společnosti. Na hranici tzv. rizikového pití balancují statisíce Čechů a Češek. Rizikovým pitím se obecně chápou dvě sklenice alkoholického nápoje u mužů a jedna sklenice u žen. Z hlediska rizikového pití se jedná o alarmující hodnoty. Svůj podíl na tom má i náročná doba, kterou procházíme.

Varovné signály závislosti na alkoholu

Alkoholismus, tedy závislost na alkoholu má devastující účinky nejen na lidské tělo, ale také na lidskou psychiku. Některé zprvu nenápadné příznaky však mohou napovědět, že se daný jedinec potýká se závažnými problémy.

S alkoholem se potýká nespočet lidí napříč světem. Kromě narušení duševní rovnováhy může přinést i vážné zdravotní komplikace, které se s člověkem mohou táhnout až do konce života. Může jít třeba o nádorové onemocnění. Na vzestupu je třeba rakovina jícnu, kterou ročně onemocní více než 800 Čechů. Na vině je nejčastěji souběh tří faktorů, kterými jsou nadváha, kouření a alkoholismus.

Nadměrné pití alkoholu mohou prozradit jisté fyzické znaky, které se vlivem dlouhodobé konzumace projeví na lidském těle. Jde však spíše o varovné signály, které mohou napovědět, že vy, pokud se koukáte do zrcadla, či váš blízký může či můžete svádět vnitřní boj se závislostí na alkoholu.

Napuchlá tvář

Tento stav je způsoben dehydratací a reakcí organismu na přítomnost toxinů. Jelikož je alkohol močopudný, vede přílišné pití k tomu, že se tělo snaží zadržet co nejvíce vody. V případě trvalejší konzumace se však nejedná pouze o jeden z hlavních projevů po prohýřené noci, ale o stálou část celkového vzhledu. S tím souvisí i náhlé ztloustnutí.

Špatná pleť

Pleť jedince závislého na alkoholu se většinou vyznačuje nejrůznějšími problémy odvislými od celkové dehydratace. Mezi ně se řadí třeba suchá a hrubá pokožka, na které se může vyskytnout i akné. Povrch těla totiž ztrácí na své pružnosti a předčasně se opotřebovává.

Tmavé kruhy pod očima

Stálá „hladinka v krvi většinou vede k nekvalitnímu spánku. Alkohol totiž narušuje celkový cyklus regenerace těla a brání v dostatečném odpočinku. Pokožka pod očima tak vlivem nedostatku kvalitního spánku ztmavne, zvrásní se a cévy vystoupnou.

Výrazně rudá kůže na obličeji

Zčervenalá pokožka v oblasti tváře je typickým a viditelným znakem dlouhodobého požívání alkoholu. Dochází k němu, když tělo odbourává zkonzumovaný alkohol a v organismu se začnou hromadit toxiny, konkrétně acetaldehyd. Tělo na to zareaguje roztáhnutím krevních cév. I když se může jednat rovněž o reakci obličeje na vyšší teploty, ve spojení s dalšími symptomy je vhodné zpozornět.

Pavučinové žilky

Nadměrné pití může také vést k popraskání kapilár ve tváři, a to nejvíce v oblasti nosu a lící. Vlivem toho vznikají takzvané pavučinové žilky, které nabývají na velikosti s konzumací alkoholu. Po delší době se dokonce u člověka může projevit takzvaná teleangiektázie, což jsou jakási hnízda rozšířených vlásečnic prosvítajících kůží, jež může být i trvalá.

Načervenalé oči

I v tomto případě může vést nadměrná konzumace alkoholu k rozšíření cév, které tak na první pohled působí jako popraskané. Tento symptom po detoxikaci těla zpravidla zmizí, ale u notorických alkoholiků se jedná o trvalý projev.

Žluté oční bělmo, nažloutlý odstín kůže

Alkoholismus zanechává nenávratné škody zvláště na játrech. Orgán je přitom zodpovědný za detoxikaci organismu. Jedním z výrazných symptomů je tedy nažloutlý odstín nejen očního bělma, ale i pigmentu. Výrazná změna odstínu také jasně napovídá, že játra nefungují tak, jak mají.