Prodej a konzumace alkoholu v USA
V tomto článku se zaměříme na vztah Američanů k alkoholu a způsobu jeho prodeje. Spojené státy americké nelze chápat jako homogenní celek. Jednotlivé státy, jejich zákony, zdanění i postoj k alkoholu a morálce se značně liší a některá pravidla pro prodej a konzumaci alkoholu jsou pak přinejmenším zvláštní.
Američané a alkohol
Vztah Američanů k alkoholu je zvláštní kombinací puritánství a poživačnosti. Od zrušení prohibičního dodatku ústavy uplynula již opravdu dlouhá doba a podmínky vztahující se na prodej „ohnivé vody“ jsou však stále přísnější, než je zvykem ve větší části Evropy. Čas od času se přitom napije 67 procent Američanů, 33 procent podle údajů agentury Gallup abstinuje.
Dostupnost alkoholu mezi Atlantikem a Pacifikem se liší podle oblasti, podmínky pro prodej si totiž určují jednotlivé státy. V osmnácti z nich má na prodej alkoholu monopol místní vláda a nápoje silnější než víno se dají koupit jen ve zvláštních obchodech, v některých případech dokonce jen v zalepených krabicích.
Prodej alkoholu
Případná deregulace podmínek prodeje bývá velkým tématem, např. ve státě Washington, kde občané v referendu rozhodli o zrušení státního monopolu na prodej tvrdého alkoholu. Nyní jej mohou prodávat i supermarkety. Ani potom není alkohol samozřejmostí – často je k dostání jen do půlnoci. Evropana může překvapit i zákaz transportu načatých nápojů v autě.
Výjimky z pravidla se ovšem najdou. V Nevadě vám nalijí cokoli a kdykoli, což se dobře doplňuje s tamním liberálním přístupem k hazardu. Naopak v několika desítkách „suchých okresů“ hlavně na jihu USA nelze koupit ani pivo.
V některých, hlavně východních státech (např. Maryland atd.), indiánských rezervacích a třeba Utahu koupíme alkohol jen ve speciálních prodejnách Liquor store. V restauracích pochopitelně běžně. Pivo a víno je na západě USA k dostání i v supermarketech. Vždy je vyžadováno ID – průkaz totožnosti a minimálně věk 21 let. Pivo koupíte v drtivé většině i na benzinových čerpadlech
Pro nákup i konzumaci alkoholu platí celoplošně věková hranice, kterou majitelé podniků a barů kvůli vysokým pokutám přísně uplatňují. Bez řidičáku nebo pasu se do některých podniků ani nedostanete. Takový silně restriktivní přístup má i řadu kritiků, podle kterých hlavně v mladých Američanech pouze posiluje touhu po zakázaném ovoci.
Konzumace alkoholu
Pití alkoholu je v mnoha částech USA stále považováno za něco špatného. Například jsou tu přesvědčení, že cíleně pít do baru chodí jen ti nejhorší lidé. Věková hranice, při jejímž dosažení lze alkohol legálně konzumovat, je 21 let. Mladé to často nutí hledat jiné alternativy opojení, Spojené státy proto už několikrát zvažovaly snížení hranice na 18 let.
Zajímavá je regule pro studenty ze zahraničí, kteří zde nesmí alkohol konzumovat, protože jakmile budou přistiženi, okamžitě se musí vrátit do domoviny. Hlídá je při tom nejen samotná legislativa, ale i organizace, díky níž studenti do Spojených států vycestovali.
Pití na veřejnosti je, s výjimkou New Orleans, zakázáno a láhev či plechovka nesmí být vidět. Při nákupu dostanete alkohol v hnědém papírovém sáčku – brown paper back. V Missouri je alkohol k mání až po poledni a v některých městech Nového Mexika se v neděli nenapijete ani v restauracích.
Alkohol a mladiství
Prokazování věku pomocí ID karet je tu v barech na denním pořádku. V USA neexistují hospody jako u nás, kam se chodí bavit mladí lidé. V Americe frčí všechny typy fastfoodů, nákupní centra či popcorn a kola v kině. Do 21 let tu skoro nikdo alkohol nekonzumuje. Občas si teenageři usrknou piva, když si rodiče odběhnou nakoupit. Alkoholické nápoje jsou v USA vnímány trochu jinak a díky jiným zvykům studentů je tento druh nápoje příliš neláká. Koho by taky lákalo pití hořkého piva, když si může zajít na vychlazenou kolu a hamburger. Američané a jejich většinové uvažování je takové, že považují bar za sídlo neřesti, podnik, do něhož chodí lidé spojení s gangy a ti co mají problémy se zákonem. Pro ně je to něco špinavého, co si slušný člověk může odpustit. Ale ne všichni, ostatní jsou ale spíše výjimka.
Osobní zkušenost s nákupem alkoholu v USA
Na západním pobřeží USA (Kalifornie, Nevada, Arizona) není s nákupem alkoholu žádný problém a výběr je zejména v supermarketech značný. Rovněž tak v barech a restauracích je možné alkohol objednat. Hotely a motely jsou navíc na popíjení ideálně vybaveny. Na pokojích bývají sklenice a na chodbě bývá výrobník ledu volně k dispozici.
Sám jsem viděl, jak pokladní v supermarketu kontrolovala při nákupu alkoholu identifikační průkaz i lidem evidentně v důchodovém věku – Američané jsou zvyklí nařízení dodržovat a s jejich logikou si hlavu příliš nelámou. Jinak samozřejmě platí to, co známe z filmů – na veřejnosti je běžné pít alkohol pouze z láhve zabalené v hnědém papírovém pytlíku – to se ale týká zejména bezdomovců, kterých je vcelku požehnaně. Většina Američanů však popíjí na veřejnosti chlazené nápoje brčky z velkých kelímků s logy různých fastfoodových řetězců a na obsah v kelímku se už nikdo neptá, pokud tedy nejeví zjevné známky opilosti.
Na východním pobřeží (New York, Washington) je také alkohol běžně k dostání a v samotném New Yorku není problém si vypít pivo i na ulici – policisté to tolerují a myslí si něco o bláznivých německých turistech, Američan by za to dostal pokutu. Ve Washingtonu pití alkoholu na veřejnosti nedoporučuji a také v hotelech na vás koukají přinejmenším divně, pokud vejdete do haly s plechovkou piva v ruce.
Rovněž tak pití alkoholu k obědu není běžné. Pro Američana bude vypadat člověk, který si dá k polednímu hamburgeru pivo, nebo k těstovinám dvojku bílého jako ten, kdo má problém s alkoholem.