Pití alkoholu ve Finsku
Každý, kdo kdy byl ve Skandinávii ví, že levně tam zrovna není a Finsko rozhodně není výjimkou. Podle evropského statistického úřadu mají Finové nejdražší alkohol z celé Evropské unie.
Také nákup alkoholu ve Finsku není nijak snadný a pořád zde platí částečná prohibice. V běžné prodejní síti seženete jen slabší pivo a slabé ovocné alkoholické nápoje pivního charakteru – radlery a cidery.
Vztah Finů k alkoholu
Finové mají k alkoholu spíše problematický vztah, který by se dal vyjádřit asi jako odmítaného chleba největší krajíc. Nepijí často (už jen kvůli cenám alkoholu a možnostem nákupu), ale pokud ano, tak pak až do němoty.
Plnou prohibici si Finsko odsouhlasilo v roce 1919, aby ji mohlo v roce 1932 hlasováním ve veřejném referendu zrušit. Současná situace se má tak, že distribuce a prodej alkoholu je výlučně v rukou státu, který má na tuto činnost zvláštní monopol.
Na nákup silnějších lihovin je třeba navštívit státní monopolní obchod ALKO, kde je potřeba při nákupu doložit věk identifikačním dokladem.
Ve Finsku byste mohli mít s konzumací alkoholu maličko problém. Stejně jako v ostatních skandinávských státech, i tady platí částečná prohibice, která činí z konzumace alkoholu sportovní (a nebojme si říci mnohdy adrenalinovou) záležitost.
Jak to funguje v praxi? Dostanete-li chuť na slabší pivo nebo cider, můžete si pro něj skočit do běžného obchodu s potravinami. V případě něčeho ostřejšího ale už musíte zamířit do specializované státní alko prodejny a předložit občanský průkaz.
Do nočního klubu jedině s identifikačním dokladem
Co s načatým večerem? Zajít do klubu? I když se vám nechce pít ani na to nemáte dostatek finančních prostředků? Jasně! Ale jedině s občankou. Pokud byste ji totiž zapomněli doma, může se vám stát, že vás do klubu jednoduše nepustí, a to bez ohledu na to, co hodláte pít.
Alkoholiků je ve Finsku asi tolik, kolik byste spočítali na prstech jedné a druhé ruky. Tenhle koníček vás totiž ve Finsku vyjde na pořádný ranec eur.
Třeba takové pivo v restauraci vás vyjde na rovných deset euro a na lahev tvrdého alkoholu abyste vybrali banku.
Pití v barech na trajektech
Ve Finsku vás (kromě jiného) pravděpodobně překvapí ještě další zvláštnost. V pátky a soboty (nebo kterýkoli jiný den, který Finové hodlají zasvětit alkoholu), se v Helsinkách vydají do přístavu, kde už na ně čekají trajekty vyjíždějící do Stockholmu.
Tohle ale nejsou jen tak obyčejné trajekty pro přepravu cestujících. Jsou to vlastně obří bary na moři, kde zábava končí až v brzkých ranních hodinách a ceny alkoholu jsou osvobozeny od daně, tedy jsou duty free.
Jednoduše na loď nastoupíte, zrušíte se v jednom, druhém, třetím či čtvrtém baru, přes den se vyspíte v kajutě a večer pokračujete a dáte si repete. V neděli vás opět vylodí v Helsinkách a vy si jdete pěkně domů léčit bolavou hlavu a příšernou kocovinu.
Ale abychom z Finů nedělali úplné alkoholiky a opilce – tenhle koníček se netýká pouze Finů. Alkoholické párty plavby absolvuje drtivá většina skandinávské mládeže. A takoví Dánové na tom nejsou s alkoholem o nic lépe, odtud také pořekadlo „pije jako Dán“.
Některé druhy alkoholu si ve Finsku dáte už od 18 let, na jiné musíte počkat další 3 roky.
Fin nemá problém vpravit do sebe lahev vodky, a když pije, tak jedině do úplného umrtvení.
Možná i tento sebedestruktivní způsob konzumace alkoholu byl jedním z důvodů prohibice. Časem ale možná půjde paradoxně o důvod, proč od tohoto omezujícího opatření upustit.