Schlaftrunk – Drink před spaním
Schlaftrunk může být libreto od německého skladatele George Ernsta Gottlieb Kallenbacha a libretisty Christopha Friedricha Bretznera, nebo také vinný nápoj od Kitla – známého výrobce medicinálních nápojů a jistě má mnoho dalších významů.
Pro náš účel, tedy v tomto článku je to ale především šláftruňk, tedy přeloženo z němčiny, uspávací nápoj, nebo poslední drink před spaním. Ukážeme si, co vše si pod tím lze představit.
Tento výraz může znamenat zpravidla dvě možnosti
V tom prvním případě se pod ním dá představit poslední drink, poslední rundu, prostě závěrečné kolo alkoholického nápoje před odchodem z podniku. V praxi si to lze představit tak, že popíjíme v hotelovém baru, vychutnáme si poslední drink, zpravidla těsně před zavíračkou, a poté se jen výtahem přesuneme na pokoj a jdeme spát.
Pokud ale popíjíme někde v baru ve městě a z něj se přesuneme domů, kde si později dáme poslední drink, lze za šláftruňk považovat až tento opravdu poslední drink. A u této varianty ani není nutné chodit předem do baru. Můžeme být jen doma a po náročném dni si chceme vychutnat před spaním nějaký dobrý drink.
Jediné pravidlo – žádná pravidla
Pro šláftruň vlastně žádná pravidla neplatí, kromě jediného a sice, že by to měl být poslední drink před spaním, tedy nápoj na dobrou noc.
Co přesně by to mělo být je už na každém z nás. Těžko budeme přesvědčovat někoho, kdo celý večer popíjí pivo, aby si jako šláftruňk dal ročníkový armaňak.
Měl by to být váš oblíbený nápoj, který vám chutná, možná i něco výjimečného, co nepijete každý den, možná i něco silnějšího, nemusíte spěchat, nemáte už žádné pracovní povinnosti a máte tak dostatek času si tento nápoj opravdu vychutnat. Udělat si pohodlí a jen vychutnávat.
Můžete si v paměti promítnout celý den, co zajímavého vás potkalo a co jste zažili. Nemyslet na pracovní povinnosti, uvolnit mysl a jen vychutnávat.
Určitě máte představu minimálně ze starých, nebo amerických filmů, jak takové vychutnávání vypadá.
Obecná doporučení
Pokud jste na cestách, dejte šanci lokálním produktům, někdy to může být hodně nezvyklé, třeba takový pastis po celodenním lyžování ve francouzských Alpách. Pokud budete pít pořád jen to samé, nikdy se nedostanete ze své sociální alkoholické bubliny a nepoznáte místní kulturu.
Nechte si doporučit od hostitele. Pokud jste na návštěvě, naslouchejte a vychutnejte si to, co dostanete.
Volte vhodné servírování, správné sklo, teplotu, množství ledu, nebo naopak úplně bez ledu. Jedině tak docílíte vynikajícího zážitku.
Šláftruňk by měl být úplně ten poslední nápoj před spaním, pokud si po něm dáte další a pak další a další, nejedná se už o šláftruňk ale o celkem slušně rozjetou párty.
Příklady vhodných nápojů
- Fortifikovaná vína pro příznivce sladkých chutí, může to být například sherry, nebo portské,
- Pro příznivce koktejlů například Martini nebo Metropolitan
- Tichá vína dle chuti a vlastního výběru
- Destiláty – zde jsou vhodné zejména koňaky a armaňaky, ale také třeba brandy, whisky, nebo rum.
- Může se také jednat o likéry, například Griotka, Becherovka, apod.
Ale jak už je uvedeno výše, možnosti jsou opravdu široké a každý by měl popíjet především to, co mu chutná.
Miloškův šláftruňk
Jedná se údajně o oblíbený šláftruňk Miloše Zemana, po kterém prý vždy usne jako mimino. Miloš si tento drink na zámku v Lánech hojně dopřává zejména v insomnické variantě i několikrát denně, ale on také chodí spát několikrát denně. A tak v tomto případě lze výraz šláftruňk pro tento míchaný drink bez obav použít.
Recept je to nenáročný a postup přípravy je velmi jednoduchý.
- V hrnku horkého mléka utopíme prcka nebo i panáka Becherovky
- Pro ty, kdož trpí insomnií převrátíme poměr surovin, nebo mléko vynecháme úplně
- Drink je hotov
- Konzumujeme dokud je nápoj horký
- Pokud mléko vynecháme, není potřeba nápoj vůbec ohřívat