Alkohol a agresivita

Jak je všem jistě známo, s alkoholem padají zábrany a my děláme věci, které by nás ve střízlivosti ani nenapadly. V opilosti se prostě mění naše chování. Ovlivňuje ho alkohol.

Zpravidla platí, že alkohol naše typické chování ještě umocňuje.

Tedy kdo je zábavný, je po alkoholu ještě zábavnější, kdo je přítulný, bývá v opilosti ještě přítulnější. Kdo je ukecaný, ten po pár panácích už pusu vůbec nezavře.

Ovšem i z tohoto chování existují výjimky a to jsou lidé, co bývají po konzumaci alkoholu agresivní a ve své opilosti ohrožují ostatní. Jsou to lidé, kteří mohou být ve střízlivém stavu empatičtí a milí, ale alkohol zcela mění jejich osobnost. Říká se jim problémoví pijáci.

Problémoví pijáci alkoholu

Alkohol může zapříčinit, že se i v situacích, v nichž se normálně cítíme jistí, nechtěně dopustíme přešlapu. Alkohol prostě působí na psychiku a mění naše chování.

Nejsou to alkoholici, ale vždy to s nimi končí stejně. Pokud se dostanou k alkoholu, nemají brzdu a nekontrolují své reakce. Druhý den se léčí z kocoviny a dozvídají se, co všechno provedli.

Jsou to všechna ta rozbitá okna, ukopaná zrcátka u aut a vandalské řádění při návratu po pitce domů.

Když ztratí zábrany, dokážou urážet lidi kolem sebe, které mají rádi, nebo vyvedou nějakou hloupost, jež je později mrzí, případně má dramatické následky.

Mnozí se vymlouvají na alkohol a argumentují „to ne já, to alkohol způsobil“. Ovšem to jsou pouze výmluvy.

Opilost není polehčující okolnost ani z morálního a praktického hlediska. Je to právě naopak. Člověk, který se často opíjí, není vhodný ani jako partner, ani jako rodič a ani jako spolupracovník.

Stalo se vám někdy, že jste v opilosti někomu zbytečně nadávali, nebo byli dokonce fyzicky agresivní? Opět se nejedná o nic výjimečného.

Dvě třetiny případů domácího násilí se v Česku dějí za situace, kdy jsou partneři pod vlivem alkoholu. K většině těchto případů by jinak nedošlo, protože agresor by si uvědomil následky, krotil se a jeho oběť by byla opatrnější. Po vystřízlivění pak nezřídka nastupují výčitky svědomí.

Povahová změna, kterou alkohol působí, není trvalá. Díky dlouhodobé abstinenci se z násilníků stávají docela milí lidé. Opíjející se ženy, za které se příbuzní stydí, se mění v hodné manželky a maminky.

Jak lze agresivitu po alkoholu řešit

Bez alkoholu jste milou a bezproblémovou osobou, ale jakmile se trochu víc napijete, stává se z vás zuřivé zvíře, které se nedokáže vůbec kontrolovat.

Podobné zkušenosti popisuje řada lidí, kteří to s alkoholem občas trochu přeženou. Lidé, kteří mají za sebou již více podobných excesů a trapasů pod vlivem alkoholu už dobře vědí jak na ně alkohol působí a jak dokáže ovlivnit jejich chování.

Měli by zvážit omezení alkoholu, či jeho úplnou abstinenci, případně návštěvu odborníka. Obzvláště v českém prostředí se však není mnohdy snadné alkoholu zcela vzdát.

Ti, kteří by to rádi změnili, a mají v zásadě tři možnosti:

  • Razantně omezit konzumaci alkoholu – v zásadě na jednu až dvě skleničky za večer, což ne každý z nás zvládne.
  • Zdržet ze zcela alkoholu – tedy abstinenci. Pokud se jim to nedaří, je zde třetí možnost, která by jim vše měla usnadnit.
  • Mohou zajít za praktickým lékařem nebo za psychiatrem a požádat ho, jestli by jim mohl předepsat lék s účinnou látkou nalmefene, která tlumí účinky alkoholu a bažení po něm. Tato látka ovlivňuje v mozku opiátové receptory. Člověk pak přestane toužit po alkoholu a po tom, aby si ho bezuzdně užíval. Dá si sklenku dvě, a stačí mu to. Pití pak nepřináší obvyklé stavy rozjařenosti, euforie a nabuzených reakcí. Lék přitom není potřeba brát pravidelně. Lze si ho vzít i jednorázově, jako prevenci. Běžně se tato látka předepisuje hlavně závislým a problémovým pijákům.

Alkohol je v Česku běžný společenský návyk

Alkohol přitom nemusí mít vždy destruktivní účinky.

U těch stydlivějších dochází díky odbourání zábran ke snazšímu sociálnímu kontaktu, v určité míře může dokonce povzbuzovat sexuální apetit. V případě, že svou míru překročíme, ale může vést větší uvolněnost až k agresivitě a výkon v sexu se stane zhola nemožným.

Ve spotřebě piva jsme dlouhodobě první na světě. Zkušenosti s alkoholem získávají děti již na základní škole. Pití jako náplň volného času je přitom ve společnosti natolik rozšířené, že ho praktikují i někteří rodiče.

Podobně jako u kouření pak představuje pití u řady lidí sociální návyk. V zaměstnání chodíte na cigaretu, protože o pauze to tak dělají všichni.

Stejně tak si jdete hromadně sednout na pivo, jakmile pracovní doba skončí. Abstinovat ve společnosti, kde je posezení v hospodě bráno jako běžná forma styku s přáteli, se potom může jevit jako nadlidský úkol.

Alkohol také působí na každého pijáka jinak.

Jak je možné, že někdo se motá už po jedné skleničce vína, zatímco jiný vypije celou láhev, aniž by se na něm účinek alkoholu projevil? Je to způsobeno tím, že na každého působí jinak.

Univerzální bezpečná dávka konzumace proto neexistuje. Stoprocentně se ale poznají příznaky počínajícího alkoholismu, jakými je například: velmi silná touha se napít, ztráta sebekontroly, zvyšování dávek alkoholu, problémy v práci, s rodinou, přáteli nebo takzvané odvykací účinky, mezi které patří nervozita, stres a bušení srdce.

Ačkoliv si všechny tyto negativní aspekty člověk uvědomuje, pokračuje v něm dál.

Některým pijákům alkoholu agresivní alkoholové excesy umožní přestat s pitím a nastoupit na odvykací léčbu, jiným pomůže snížit množství zkonzumovaného alkoholu,

Kdo jsou problémoví pijáci alkoholu

Lidé, kteří zvládnou třeba půl litru nebo sedmičku vína denně. Nepotácí se, neblábolí, nejsou opilí, ale musí mít alkohol v podstatě pořád. Je to pro ně doping, který jim pomáhá třeba v tom, aby se uvolnili nebo pracovali déle, než by měli, případně aby lépe zvládali úzkostné či depresivní stavy.

Cítí, že se jejich pití začíná vymykat tomu, co lze považovat za normální. Na léčení však jít nechtějí nebo nemohou, protože nedokážou úplně přestat, a to je podmínka léčby.

Omezením konzumace alkoholu se jim zlepší jejich zdravotní stav, výkonnost a někdy i situace v práci, zmírní se také napětí v rodině, kterou jejich každodenní pití alkoholu obvykle zneklidňuje. Piják ušetří rovněž peníze, které za alkohol utrácí.

Když alkoholu vypijeme moc

Co dělat, když člověk rad nedbá a opije se tak, že zvrací, třeští ho hlava a cítí se zesláble?

Předně je dobré alkohol důkladně prokládat vodou, čímž podpoříme vylučování škodlivých látek a možná toho i trochu méně vypijeme.

Šumivý multivitamin s minerály nám pomůže nahradit ty látky, které jsme kvůli alkoholu ztratili. Smysl mají také nejrůznější přípravky proti kocovině.  Mírní negativní účinky acetylaldehydu – což je odpadní produkt, který vzniká v játrech při štěpení alkoholu a také dalších látek.

Dobrou prevencí je, když se před oslavou dostatečně najíme. Jídlo rozloží vstřebávání alkoholu do delšího časového úseku. Nemusí jít jen o tučné věci, mohou to být i potraviny s vysokým obsahem bílkovin, které na sebe také vážou etanol.

Recepty na kocovinu typu – panák vodky s feferonkou nebo lák od okurek, koktejl ze syrových vajec, worcesteru a pepře jsou nesmyslné. Nepomůžou a řadě lidí po nich může být ještě hůř.