Alkohol je kalorická bomba, už je to tak
Kalorie se neskrývají jen v jídle.
Kdo hubne, ten asi ví, že by se se mě vyhnout všemu, co je příliš sladké, co je smažené nebo příliš tučné.
Vyřadili jste koblihy, bílé pečivo, sádlo, ad. omezili jste polotovary, chipsy, oříšky a slazené nápoje. Moc dobře si uvědomujete, že oblíbená černá limonáda je plná cukrů a každá sklenička znamená spoustu nezdravých kalorií. Dostatečně se hýbete a hubnut se stále nedaří.
Na vině může být alkohol. Ovšem na alkohol mnohdy panuje opačný pohled, přece je to jen jednou za čas a ještě v malém množství…
Pro spoustu lidí je pivo, víno a tvrdý alkohol způsob, jak se po práci odměnit. Právě to je ten zásadní problém. Jedno pivo denně se zdá být neškodná záležitost, ale v součtu za měsíc nebo rok je to pořádný balíček kalorií, který se vyrovná mnoha desítkám kilogramů sladkostí.
Pokud každý víkend vypijete láhev vína, na první pohled to nemusí být problém, na vaší postavě se to hned po konzumaci neprojeví, ale roční příjem kalorií při pravidelném pití je už obrovský. To samé se týká také piva. – dáte-li si obden jedno pivo, nemusíte se hned bát pupku, ale příjmem kalorií atakujete opravdu vysokou hranici a za rok se to ve vašem těle nasčítá.
Ještě mnohem horší jsou destiláty a zejména sladké likéry, kde panák dosahuje i přes neuvěřitelných 150 kalorií. Jen výdej této energie je 20 minut v posilovně.
Pokud tedy redukujete svojí hmotnost a jíte vyváženou nízkoenergetickou stravu, kterou kombinujete s alkoholem, je to jako byste se prakticky o redukci hmotnosti nesnažili.
Metabolismus a ukládání tuků
Ženám se tuk ukládá především v oblasti boků a stehen, mužům se obaluje linie pupku a zad. Říká se, že zdravý životní styl tvoří z dvaceti procent přirozený pohyb – řízené lekce v posilovně i obyčejná procházka v přírodě a z osmdesáti procent jídlo.
Nesmíte ale při výpočtech vynechávat nápoje. Skrývají v sobě kalorie a jsou stejně zrádné jako ty z pevné stravy. V ničem se neliší. Čím později si to uvědomíte, tím více se budete trápit neúspěchy a ztrácet motivaci pro další snažení.
Nepomůže ani to, když kalorie navíc vypotíte. Pravidelný příjem alkoholu totiž výrazně zpomaluje metabolismus a bude vás stát čím dál větší úsilí udržet postavu ve formě.
Alkohol je plný cukru a ten, jak známo, ovlivňuje vnímání mozku. Chuť, která pro vás není přirozená, je snadno zapamatovatelná a tělo ji začne pravidelně vyžadovat. Nezkoušejte jeho příjem upravit, ale rovnou ho vyřaďte.
Vyřazení alkoholu nezvládne každý. Často patří k životnímu stylu a k pravidelným rituálům. Scházíte se se známými, čeká vás školní sraz, svatba v rodině, víkendové grilování, teambuilding nebo prostě pohodová dovolená.
Naštěstí existují způsoby, jak ošálit vlastní mysl a dopřát si zdravou variantu, která váš organismus nezatíží prázdnými kaloriemi, ale naopak nastartuje spalování a dodá tělu spoustu živin a vitamínů.
Pokud už na alkoholu trváte, nejlepší variantou jsou suchá vína míchaná se sodovou vodou. Ano starý dobrý známý vinný střik a sodovkou v tomto případě nešetřete. Čím více sody, tím zdravější nápoj. Poměr 1:4 ve prospěch sodovky je dobrý začátek.
Pokud pijete sladké džusy, kupujte jen ty 100% – pouze z ovoce a hodně řeďte vodou, jedině tak budou pro vaši snahu o redukci hmotnosti prospěšné. Poměr zkuste 1:5 ve prospěch vody – pro začátek, později se můžete dostat až na 1:10.
Příležitostná sklenka alkoholu s přáteli je v pořádku.
Vyhněte se ovšem pravidelné konzumaci alkoholu, protože jedním z jeho vedlejších efektů je to, že vypadáte v obličeji odulejší, vaše pleť je vysušená a také jste začervenalí.
Hubnutí versus alkohol
Pivo, víno, likéry i destiláty – všechny jmenované nápoje obsahují alkohol. Alkohol nás provází již po staletí a je neodmyslitelně spjat se společenskými událostmi této doby i dob minulých. Někdo holduje alkoholu příležitostně při povyražení s přáteli, pro druhé to znamená každodenní posezení u láhve vína třeba doma u televize.
Ať už k němu máme vztah jakýkoliv, nelze ho plošně a jednoduše zakázat. Na místě je tedy otázka, zda lze skloubit hubnutí při současné konzumaci alkoholu. Přičemž by nám mělo jít o trvalé udržení optimální tělesné hmotnosti. Nemělo by se jednat o pouhou jednorázovou akci, ale o dlouhodobější investici do našeho zdraví.
Důležité je si uvědomit, že se bavíme o vztahu požívání alkoholu k hubnutí. Pokud chcete zhubnout a alkoholickým nápojům zrovna neholdujete, máte to o mnoho jednodušší.
Energie v podobě kvalitní stravy místo alkoholického nápoje vám celý proces hubnutí značně zjednoduší. Potraviny obsahují oproti samotnému alkoholu ještě jiné nutričně hodnotné látky podstatné k fungování celého organismu (tuky, proteiny, vitamíny…). Zásady redukce hmotnosti se zaměřují na racionální (zdravou) stravu a v doporučeních velké dávky alkoholu jistě nenajdete.
Alkohol z výživového hlediska
Hodnocení celkového nutričního příjmu energie zahrnuje jak potraviny, tak nápoje za celý den.
Mezi nápoje s nulovou energií patří pouze voda či tekutiny s neenergetickými sladidly.
Slazené nápoje, ovocná šťáva či alkohol energii obsahují a tak bychom měli jejich konzumaci při redukci hmotnosti omezit. Musíme vždy počítat s jednoduchou rovnicí, energetický výdej má být vyšší než energetický příjem. Alkohol patří mezi bohatý, avšak tzv. prázdný, námi nevyužitelný zdroj energie. Je tedy nutné neopomenout energii přijatou konzumací alkoholických nápojů.
Energie obsažená v alkoholu
- 0,5 litru 12° piva – 900kJ
- 0,5 litru světlého 10° piva – 750kJ
- 2 dl červeného vína – 570kJ
- 2 dl bílého vína – 470kJ
U dospělého muže se průměrný denní energetický příjem při lehké práci pohybuje okolo 10 000kJ. Zajde-li si večer pravidelně na tři piva, tvoří to více než čtvrtinu jeho denního příjmu. Nelze opomíjet ani to, že pivo výrazně podporuje chuť k jídlu.
Organismus a alkohol
Doporučovaná přiměřená dávka alkoholu pro zdravého jedince se různí. Obecně bychom se měli vyvarovat dávce vyšší než cca 20g/den pro ženy (tzn. 0,5 l piva, 0,2 dcl nebo 5 cl 40% destilátu) a 30g/den pro muže. Zjednodušeně, požitím vyšších dávek dochází v játrech ke sníženému odbourávání tuků a tím ke zvýšenému střádání tuků v jaterních buňkách a ukládání této nadměrně přijaté energie do tukových zásob.
Hlavním enzymem, který rozhoduje o přeměně alkoholu, je alkoholdehydrogenáza (ADH). Přeměna se z části odehrává již v žaludku, ještě dříve než se dostane do krevního řečiště. Ženy mají enzymu ADH asi o čtvrtinu méně, proto se u nich po konzumaci alkoholického nápoje zaznamená vyšší množství alkoholu v krvi. Zároveň to vede i k nižší toleranci alkoholu u žen.
Za hodinu odbouráme zhruba 150 mg alkoholu, ale u osob zvyklých alkohol pravidelně požívat, se tak děje rychleji. Odbourání alkoholu probíhá konstantně, předejděme tedy omylu, že jej lze fyzickou aktivitou vypotit nebo urychlit pitím tekutin. Na střízlivost si prostě musíme počkat.
Nepříznivé účinky vysoké konzumace alkoholu
- poškození jaterní tkáně – ztukovatění jater, alkoholická hepatitida, cirhóza
- vyšší výskyt cévních mozkových příhod
- předčasná smrt nervových buněk a nenávratný úbytek mozkové tkáně
- rizikový faktor pro poškození psychiky, svalů, záněty slinivky břišní
- vyšší riziko nádorového bujení – nádory dutiny ústní, jícnu, hrtanu, žaludku