Alkohol na sjezdovce

Pro mnohé z nás alkohol prostě k lyžování patří a pobyt na horách, kdy člověk může vypnout, nemusí řídit auto a cítí se tak nějak volněji, je příležitost k jedné velké párty, kdy se tak nějak po celý udržuje přiměřená hladinka a provozní teplota a večer se ještě trochu přitopí pro dobrou náladu.

Ale svět se mění. A tak stejně jako dnes už není běžně možné v barech kouřit, i alkohol na lyžích je omezován. Dnes už v mnoha zemích pivo, Bombardino, Aperol nebo svařené víno není možné na lyžích konzumovat a to ani před poslední jízdou.

Dnes se podíváme na pravidla, která momentálně v Evropě platí

Itálie

V italských Alpách od letoška platí zákaz alkoholu na sjezdovkách. Pokud je lyžaři při namátkové kontrole zjištěno překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká ho pokuta od 250 do 1000 eur,  při překročení 0,8 promile je takové jednání dokonce hodnoceno jako trestný čin.

Francie

Ve Francii při lyžování platí nulová tolerance alkoholu.

Rakousko

V Rakousku alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Na rozdíl od tuzemska se tam ale kontroly lyžařů reálně provádějí. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.

Pojistné plnění při úrazu

Podle průzkumu a experimentu Britské pojišťovny Direct Line, je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo 2000 lyžařů, vycházel z experimentu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití.

Pokud dojde k úrazu pod vlivem alkoholu, může pojišťovna odmítnout pojistné plnění vyplatit. Není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě musí lyžař počítat s tím, že mu pojišťovna může pojistné plnění krátit či odmítnout, zvláště pak po požití většího množství alkoholu.

Např. ERV pojišťovna uvedla, že je v případech požití menšího množství alkoholu tolerantní. Přítomnost alkoholu při škodě však musí zohlednit ve chvíli, kdy o něm ošetřující lékař nebo policie udělají záznam v dokumentaci.

Závěr

Nezapomínejte také na to, že na alpských svazích řádí gangy profesionálních pojistných podvodníků, kteří spolupracují s ortopedy a vyhledávají na svazích vhodné oběti, které, zejména pokud jsou pod vlivem alkoholu, nemají příliš možností jak se bránit nařčení, že zavinili srážku s jiným lyžařem a jsou odpovědni za jeho těžký úraz.

Následky těchto křivých nařčení pak bývají velmi komplikované, údajné léčení tříštivých zlomenin trvá několik měsíců a požadované odškodnění se pohybuje v desítkách a stovkách tisíc eur. Vše se řeší u soudů a i když se občas někomu podaří ze spárů těchto podvodníků vyváznout, nestojí to za způsobené komplikace.